MAİLLERİNİZ OKUNMAZ ANALİZ EDİLİR

Az sonra okuyacaklarınız test edilmiş ve onaylanmıştır. İnternet dünyasında hiçbir şey hayal değil gerçektir. Okuyacagınız yazının hayal ile ilişkişi değil gerçekle ilişkişi bulunmaktadır.


Efendim izlediğimiz filmlerden alışık oldugumuz bu girişleri burada da kullanmak fayda görüyorum.


Çünkü filmler hayal olsa da yaşadığımız internet zamanları gerçek.


İnternet dolaşanlar olarak, dinleniyoruz izleniyoruz aman her tarafımız kuşatıldı bittik mahvolduk edebiyatı yapmak istemiyorum.


Sadece bu işin teknik yönünü ele alıp bu işlerin nasıl döndüğünü anlatmaya çalışacağım.


Şimdi her internet web sayfasının yayına verildiği bir web hosting dediğimiz internet serverları bulunmakta.


Bu serverların çogu da birçoğu ulusal güvenliği önemsenmediği için ucuz bulduğu ABD ve Avrupa şehirlerinde bulunan Data merkezlerde bulunur.


Kimisi Co-location barındırma yapar kimiside sanal server kiralama işi olan Dedicated Server/Kiralık Sunucu kullanım yapmakta.


Sanal serverlarda ise sizin hosting hizmetinizi verdiğiniz mail hizmetleri gider gelir. Siz bunları yine uzaktan erişerek kontrol edersiniz.


Sizin şifre ile eriştiğiniz bu uzaktan erişime başkaları da erişemez mi tabii şifreyi kıran herkes yapabilir bu işi.


Peki gözünüzden km uzakta sırf ucuz diye başka memleketlere verdiğimiz bu paraların yanında milli güvenliğimizi ilgilendiren birçok bilgide buralarda barınmaya devam ediyor.


Daha önce kamudaki serverlar ile bir araştırmamda bir bilgi beni bu konuda epey düşündürmüştü.


Çünkü şu anda bile birçok valiliğin, müdürlüğün kaymakamlığın web yayınları ve mail işleri hala dışarıda host edilen bir firma ile yapılmaktadır.


Çünkü kaymakamlığın ve Valiliğin bu konularla ugraşan Bilği işlem sorumlularının daha haberi maalesef bulunmamakta.


Bunu merak eden varsa yaşadığı ilin valiliğinin resmi web sayfasının nerede host edildiğini araştırırsa eminim ne demek istediğimiz anlayacaktır.


İnşallah buna içişleri bilgi işlem yetkilileri el atar.


Ergenekon davası yüzünden her yerden dikkat ediyorsanız belgeler ve bilgiler fışkırıyor adeta.


Telefon dinlemeler, e-mailler, msn konuşmaları, CD ler ,Harddiskler vs.


Yani şu an herkesin bilgilerini üzerinden geçirdiği materyaller


Peki işleri hayatları gizlilik ve güvenlik olan bu kişiler nasıl bu işlere alet oldu acaba


En son askeriyede çıkan belgeleri görünce bende Genelkurmayımız web sayfasına girip bir açıklama var mı diye bakma ihtiyacı hissettim.


Ama benim haberlerden ziyade sayfanın en üstünde bulunan TSK posta bölümü dikkatimi çekti. https://posta.tsk.tr/exchweb/bin/auth/owalogon.asp?url=https://posta.tsk.tr/exchange/&reason=0


Türk silahlı kuvvetleri piyasadaki birçok şirketin kullandığı Microsofta ait Exchange mail sistemini kullanıyordu. Tekrar kontrol ettim evet birçok özel sektörün kullandığı iç mail. Peki bu sistem acaba güvenli mi .


Niçin Dünyadaki birçok istihbarat örgütü Microsoft’un ürünlerini kullanmazken ve güvenli bulmazken biz neden kullanıyoruz.


Bir yandan da Askeri istihbaratımız hala önemli belgeler için ulak sistemini devam ettirmekte buda işin sevindirici kısmı.Avrupa kıta ülkeri ABD’den kendilerini ayrışyırıp, kendi internet omurgasına sahip çıktı. Devlet kurumlarının port’larını, IP’lerini kesinlikle dinlettirmiyor. Bunu vatandaşlarının, şirketlerinin kullandığı internet ortamına yaymaya çalışıyor.Avrupa ABD’den bir yere kadar kaçabilmiştir. Çünkü bir Avrupalı Yahoo’ya ya da Gmail adresine e-mail attığı zaman yine yakalanıyor. Ne de olsa bu adreslerin hepsinin ana server’ı, hostingi ABD’de. Asıl posta kutusu orası.


ABD bu kadar bilgiyi kuşkusuz bir amaçla takip ediyor. ABD’nin aradığı bazı belli kelimeler var. O yüzden sürekli tarama yapıyorlar. Mesela bir elektronik postanın içinde “El Kaide” kelimesi geçiyorsa o posta taramaya takılıyor. Taramadan kaçmak isteyenler kripto yöntemini kullanıyor, ama o da çözüm değil. Çünkü tarama sırasında ardışık kelime düzeneklerine sıklıkla rastlanırsa, sistem bunun bir kripto olduğunu anlayıp, onu da kenara ayırıyor. Tabii dünyada çözülemeyecek hiçbir kripto da olmadığı için kaçmak mümkün olmuyor.


Böyle bir tarama imkanı var ama yine de dünyanın e-mail’ini saklıyor. Bu zararlı, bu zararsız diye ayırmaya vakti yok. Onun yerine saklayıp, bir gün lâzım olursa diye elinde tutuyor. Mesela e-mail kutunuzda saklanan e-mailler vardır. Oradan da bakabilirler.


Aslında e-mail kutusu onlar için istedikleri zaman açıp okuyabilecekleri bir defter gibi. İsterlerse sakladıkları yerden çıkartıp içine bakabiliyorlar.


İnternet şifreleri bulmaya gerek yok; çünkü zaten o kapıdan girmiyorlar. Bu kapıdan hacker’lar giriyor ki, onlar için de şifreyi kırmak küçük mesele. Kendi yazdıkları script’ler var ellerinde. Kaldı ki zaten hacker’lar da kontrol ettikleri bant genişliğinin bir kısmıyla e-mail trafiğini tarayabiliyorlar. İşlerine yarar bir şey bulurlarsa o zaman kapıdan içeriye girip, bilgiyi alıp, çıkıyorlar.


Türkiye’nin hosting’leri ABD’de, bütün bilgilerimiz orada saklanıyor. Sadece devlete ait hosting’leri değil, diğer kuruluşların hosting’leri de saklanıyor. Firmanız için Türkiye’deki bir hosting şirketinden yer alıyorsunuz, sonra bir bakıyorsunuz ki şirketin server’ları ABD de. Yani her tr’yle biten e-mail adresinin hostingi de Türkiye’de olmayabilir.


İster ABD, ister Türkiye olsun, sonuçta bütün yazışmalar mutlaka bir yerlere kaydediliyor. Elbette, bütün yazışmaların birer kopyaları mutlaka bağlı oldukları hosting’lerde saklanır.


IP’lere ve URL’lere Her gün güvenlik açığı denetimi yapılarak sahip çıkılır. Her gün güvenlik açığı denetimi yapmak demek, elektronik sınırlarınıza elektronik askerler dikmek demektir.


Sistemini denetlememenin ya da başkalarına kaptırmanın kötü sonuçları var elbette. Bir ülkenin bilgisayar alt yapısını ele geçirirseniz o ülkeyi hareket edemez hale getirirsiniz. Data iletişimini ortadan kaldırdığınız anda herkes ne yapacagını bilemez.. Uyduları hack’leyip GPS sistemini kaydırdığınız anda kimse nerede olduğunu bile bulamaz. Dünya GPS hizmetlerini ABD’nin yerleştirdiği uydulardan alıyor.


İşte sayın okur İnternet ve Bilişim teknoloji hayatımızı bir o kadar kolaylaştırmanın yanında tedbir almazsak eger bir o kadar savunmasız hale gelebiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir