Mashadov Nasıl Öldürüldü?

Çeçenistan`daki Rusya yanlısı güvenlik sorumlusu Ramazan Kadirov, Aslan Mashadov`un öldürülmesi olayına bizzat karıştığı iddialarını yalanlıyor.

Rus askeri yetkililerinin yaptığı açıklamalara göre Mashadov, geçen hafta Çeçenistan`ın başkenti Grozni yakınlarında bir köyde kuşatılmış, teslim olmayı reddedince, saklandığı sığınağa bomba atılmak suretiyle öldürülmüştü.

Ama Mashadov`un ölümünün ayrıntıları hala karanlıkta. Çeçen liderin yakalanıp, bizzat Ramazan Kadirov`a bağlı güçler tarafından Çeçenistan`ın başka bir bölgesinde işkenceden geçirildiği ve daha sonra öldürüldüğü yolundaki iddialar hala dolaşıyor.

Ramazan Kadirov ise daha önceki açıklamalarından geri adım atıp, Aslan Mashadov`un Grozni yakınlarındaki Tolstoy Yurt köyünde bulunup öldürüldüğünden hiç bir kuşkusu olmadığını söyledi. Halbuki olaydan hemen sonra, başka türlü haberler de aldığını ima etmişti.

Babası cumhurbaşkanıydı

Babası Çeçenistan`ın bundan önceki Rus yanlısı cumhurbaşkanı olup, bir suikast ile öldürülen Ramazan Kadirov`un, Mashadov`un öldürülmesi olayına bizzat karıştığı iddiaları ise çok yaygın.

Kadirov, bu iddiaları kesin bir şekilde reddediyor ve “yapsaydı saklamazdım” diyor. Kadirov sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Aslan Mashadov, yahlnızca Rusya yönetimindeki müslüman halkın düşmanı değildi, benim de can düşmanımdı. Onu öldürmüş olsaydım, bütün dünyaya açıkça ilan ederdim.”

Çeçenler üzgün

Grozni`de konuştuğum bir çok Çeçen, Mashadov`un öldürülmesinden üzüntü duyduğunu söylüyor.

Bu şehirde Aslan Mashadov`u terörist olarak gören pek yok. Öldürülmesinin devam eden çatışmaları da pek etkilemiyeceğini düşünüyorlar.

Kadirov: Şimdi hedef Basayev

Fakat, Ramazan Kadirov, Rusya yanlısı diğer Çeçenlerin tepkisini yansıtarak, “Çeçenistan`dan bir eşkiya eksildi” diyor ve Mashadov`un ılımlı bir lider olduğu görüşüne karşı çıkıyor.

Çeçenistan`ın güvenlik sorumlusu Kadirov, şimdi bütün çabalarını, “bir numaralı düşman” diye tanımladığı ünlü Çeçen lider Şamil Basayev`i bulmaya yönelttiklerini söylüyor.

Basayev`i bulmanın hayattaki en büyük rüyası olduğunu söyleyen Kadirov, o zaman Çeçenistan`daki savaşın yüzde doksan sona ereceği inancında.
BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir