MGK’nın gizli yazısını kim ve neden sızdırdı?

21 Ekim 2001 tarihinde Büyük Kurultay gazetesinde kendi imzamla sürmanşetten “Rockefeller Vakfı, Osmanlı dönemi azınlık tapularını araştırıyor” başlığıyla bir haber yayınlamıştım.

Tarih Vakfı, Rockefeller Vakfı’ndan aldığı para ile “Yerel Tarih Grupları” oluşturmuştu.


Türk vatandaşlarından oluşan gruplar, pilot bölgelerde, öncelikle etnik grupları, Ermeni ve Rumlara ait eski mezarlıkları ve eski gayrımenkullerin bugünkü tapu durumunu araştırıyordu!

Tarih Vakfı, proje kapsamında, İstanbul, Ankara, Konya, Mersin, Bursa, Gaziantep, Mardin, Çanakkale, Antakya, Trabzon, Ünye gibi yerleşim merkezlerinde tarihle hiçbir ilgisi olmayan gençleri biraraya getirip sözde tarih araştırması yaptırıyordu! Gruplar içinde “Tapu Araştırmaları” adlı özel bir grup daha vardı. Bu gruplar, tespit edilen gayrımenkullerin tapu kayıtlarını da araştırıyordu!

* * *

Aradan yıllar geçti. Hürriyet gazetesinde, 19 Eylül 2006 tarihinde, Nuray Babacan imzası ile “MGK: Tapu arşivlerini ‘sınırlı’ kullanın” başlıklı bir haber yayınlandı.

Haberde “Milli Güvenlik Kurulu, Osmanlı tapu arşivlerinin Türkçeleştirilerek, bilgisayar ortamına aktarılmasını sağlayacak Tapu Arşiv Otomasyonu Projesi’ne ‘etnik ve siyasi istismara malzeme’ olabileceği gerekçesiyle karşı çıktı. MGK, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği ‘gizli’ yazıda bu bilgilerin ‘sınırlı’ kullanılmasını istedi” deniliyordu.

Habere göre MGK Seferberlik ve Savaş Hazırlıkları Planlama Daire Başkanı Tuğgeneral Tayyar Elmas, 26 Ağustos 2005’te “gizli” ibareli yazıda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Osmanlı Devleti dönemine ait sözkonusu defterlerin içerdiği bilgilerin etnik ve siyasi (asılsız soykırım, Osmanlı Vakıfları mülkiyet iddiaları ve benzeri) istismara malzeme olabileceği ve ülkemizin içinde bulunduğu koşullar dikkate alındığında, kısmen ya da tamamen çoğaltılarak dağıtılmamalarının, genel arşiv çalışması yapılan merkezlere devredilmemelerinin, dolayısıyla bulundukları Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nde muhafaza edilmelerinin ve kullanılmasının ülke menfaatleri açısından sınırlı tutulmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.”
26 Eylül tarihli gazetede ise “Tapu Kadastro Genel Müdür Vekili Zeki Adlı, Hürriyet’in manşetten duyurduğu ‘MGK’dan gizli tapu belgesi’ haberi üzerine açıklama yaptı. Adlı, ‘TKGM ve Milli Güvenlik Kurulu (MGK) arasındaki bu yazışmalar rutindir ve olağan dışı bir durum söz konusu değildir’ dedi” şeklinde bir açıklama yer aldı!

* * *


Ve 16 Kasım 2006 tarihli Milliyet’ten bir haber:
“Osmanlı tapuları AB gündeminde!
İsveçli parlamenter Jens Holm, AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’den, Osmanlı tapu arşivlerinin Türkçeleştirilerek bilgisayar ortamına aktarılmasının ‘etnik ve siyasi istismara malzeme olabileceği’ yönündeki Türkiye kaynaklı uyarılara açıklık getirmesini istedi.

İsveçli Holm tarafından AB Komisyonu’na yöneltilen yazılı soru önergesinde, Başbakan Erdoğan’ın ‘bütün arşivlerin açılacağı’ izlenimini verirken MGK’nın Tapu Arşiv Otomasyonu projesiyle ilgili değerlendirmesinin çelişki doğurup doğurmadığı soruldu.

Soru önergesini cevaplayan Rehn, MGK’nın uyarısıyla ilgili olarak Türkiye’den açıklama isteyeceğini bildirdi.”

* * *

Peki MGK’nın gizli yazısını basına kim sızdırdı ve böyle bir haber yayınlanır mı?

Benim kanaatim, yazının Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nden sızdırıldığı yönündedir. Babacan’ın haberinde “Sıkıntı yarattı” başlığı altında “MGK’nın bu yazısının gelmesi üzerine bu yazışmadan sonradan haberi olan Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekili Zeki Adlı, yardımcısı Nihat Şahin’e MGK’dan görüş istediği için tepki gösterdi. Adlı, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’ne bir yazı göndererek, tapu kayıtlarının bu kuruma devredilmesinde bir sakınca görmediğini bildirdi” bilgileri de yer alıyordu!

Türkiye’nin devletin içinden ve basından hançerlendiğinin belgesidir bunlar!


Arslan BULUT


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir