MI-6, Kaçak Generali Türkiye İçin Kurban Etti

Lahey’deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nin Başsavcısı Carla del Ponte, firari eski Hırvat general Ante Gotovina’nın yakalandığını açıkladı. Del Ponte, Gotovina’nın İspanya’da Kanarya Adaları’nda bir otelde çarşamba gecesi tutuklandığını söyledi.

Gotovina’nın, Kanarya adalarının güneyindeki turistik bölge Playa de Las Americas’ta kaldığı otelde dün gece İspanyol polisi tarafından yakalandığını öğrenildi.
Gotovina, İspanya’da yargı önüne çıkarıldıktan sonra Lahey’e götürülecek. Carla del Ponte, Gotovina’nın İspanyol ve Hırvat polisinin eylül ayından bu yana yürüttükleri ortak operasyon sonunda yakalandığını açıkladı. Hırvatistan Başbakanı İvan Sanader de, yakalama olayının kaçak generalin kendileri tarafından korunmadığı savunmalarının doğruluğunu ortaya koyduğunu söyledi. General Ante Gotovina, Hırvatistan’ın 1995 yılında Yugoslavya’dan bağımsızlığını elde etmek için giriştiği savaş sırasında 150 Sırp kökenli Hırvat vatandaşının öldürülmesinden ve 150 bin kişinin göçe zorlanmasından sorumlu tutuluyor.
Gotovina’nın yakalanarak yargıya teslim edilmesi, Hırvatistan’ın Avrupa Birliği’yle tam üyelik müzakerelerine başlamasının koşullarından biriydi. AB, Hırvatistan’la müzakerelere geçen Mart ayında başlamayı planlıyordu. Ancak Carla del Ponte’nin o dönemde hazırladığı ve Zagreb yönetimini Gotovina’nın yakalanması konusunda yeterli çabayı göstermemekle suçlayan raporunun ardından görüşmeler başlamadan ertelendi.
3 Ekim’de Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki müzakerelerin başlamasına ilişkin pazarlıklara da, Gotovina’nın durumu bir biçimde gölge düşürmüştü.Avusturya, Türkiye’yle AB’nin müzakerelere başlamasına, Hırvatistan’ın müzakerelere başlamasının önünün açılmasından sonra onay vermişti.Bu konuda da, yine Carla del Ponte’nin hazırladığı bir rapor belirleyici oldu. Uluslararası Başsavcı, Brüksel’de Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları pazarlıkları sırasında açıkladığı bir raporla, Hırvatistan’ın Gotovina’nın yakalanması konusunda tam bir işbirliği yaptığını söyledi.
Bu raporun ardından da, Hırvatlarla AB arasında müzakerelere başlanması kararlaştırıldı.
İngiltere, Türkiye’yle müzakerelere başlanması karşılığında Hırvatistan’a da yeşil ışık yakılması için pazarlıklar yapıldığı iddialarını reddediyor. Ancak Dünya Gündemi’nin kaynaklarına göre; 3 Ekim’de Türkiye’ye AB müzakere tarihi verilmesi karşılığında Londra’dan General Gotovina’nın dolaylı teslimi istendi. Varşova Paktı’nın dağılmasından sonra Doğu Avrupa ülkelerinin istihbarat servislerinin yeniden oluşturulma çalışmalarını, İngiliz Gizli Servisi MI-6 koordine diyor. Gotovina ülkesinde bir kahraman olarak görülüyor. Hakkında dava açıldığı 2001 yılından bu yana izini kaybettiren Gotovina, Hırvat yönetimi üzerinde son dönemlerde büyük baskı oluşturuyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir