Milliyet’in Zemzem Haberi Yalan Çıktı

Milliyet zemzem ile duyurduğu haberde bakın nasıl zor duruma düştü. Haberin asılı ile milliyet’e yansıması arasında ne kadar fark var. Yorum sizin…

İşte haber bu


Zemzem’de zehir şüphesi


Kaynağı Mekke’de olan kutsal “zemzem suyu”nun içinde kansere neden olan kimyasal maddeler bulunduğu iddia edildi.


İngiltere’de yapılan testler sonucunda, Müslümanlar tarafından özellikle ramazanda daha çok rağbet edilen zemzem suyunda, normalde olması gereken arsenik miktarının 3 katı fazla ölçüde yer aldığı belirtildi.


Belediyeden yasak


İngiltere’de yetkililer, oradaki Müslüman toplumunu zemzem suyu içmemesi yönünde uyarırken, Londra’daki Westminster Belediyesi zemzem suyunun ithalatını yasakladı, kentteki satışlara da izin verilmeyeceği bildirildi.


Mekke’ye giden hacılar tarafından getirilen ya da şişelerle Suudi Arabistan’dan ithal edilen zemzem suyunda özellikle çocuklar üzerinde olumsuz etkileri olan nitrik asit tuzu miktarının da yasal sınırlardan iki kat fazla olduğu tespit edildi.


Milliyet


Araştırılmadan yapılmış bir haber. Olayın aslı şöyle: İngiltere’de mağazalarda satılan bir şişe suyu tahlil edilmiş ve arsenik burada tespit edilmiş. Bunun zemzem kuyusu ile ilgisi yok. Zira zemzem zaten ticari olarak satılmıyor, ihraç edilmiyor. Kısacasi adi bir sahtekarlık olayı, Milliyet de hemen balıklama atlamış bu habere.


işin doğrusu bu, yabancı basında böyle yeralıyor


ÜSTELİK BU ÇOK BAYAT BİR HABERMİŞ


iŞTE HABERİN ASIL KAYNAĞI


işin doğrusu bu, yabancı basında böyle yeralıyor:


Water said to be from a sacred Muslim well has been taken off shop shelves, for containing high levels of arsenic. A complaint was made that bottles said to be Natural Zam Zam Water were on sale in central London. Genuine Zam Zam water is only sold in Saudi Arabia. Analysis showed the water had high levels of nitrate and three times the permitted levels of arsenic. No other shops were found selling the product, but Westminster Council’s investigation led to a national recall. BBC News_ 10/21/05

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir