MSN ŞİFRELERİ NASIL KIRILIYOR

Karşılıklı görüntülü ve yazılı görüşme olanağı sağlayan MSN (messenger) hayatımızı kolaylaştırdığı gibi kişisel olarak’ta bazı açık tehlikelere maruz kalabiliyor.
Bu tehlikelerin başında ise MSN şifrenizi ele geçirmek için peşinizde koşan kişilerin yaptıgı işler.

Son yıllarda MSN şifreleri çalınan pek çok kişi duyuyoruz. Bu şifreler çalındığında, MSN kontak listesindeki arkadaşlarından kontör istemek gibi doğrudan dolandırıcılağa yönelik işlemler de yapılıyor. Emniyet yetkilileri de, bu konuda insanları uyarıyor ve şöyle diyorlar : ‘Tanıdığınız birileri, MSN üzerinden cep telefonuna kontör göndermeniz talebinde bulunuyorsa, dikkatle bakın, arkadaşınızın böyle bir alışkanlığı yoksa, bu talebi yapan, arkadaşınızın MSN hesabını hack eden birileridir’.Yani sizin her zaman görüştüğünüz arkadaşınızın msn adresi başkaları tarafından ele geçirilmiş ve sizi kandırmaya çalışmaktadır.
-İlk yaptıklarıda Emniyet yetkililerinin bahsettiği gibi
-Abi benim cep telefonuma kontor gönderirmisin İhtiyacım var ?
Şimdiye kadar hiç böyle talep görmediğiniz arkadaşınız ‘Niye kontore ihtiyacı var’ sorusuna sorup ikinizin bildiği ortak sorular sormakta fayda var. Bu sorulara cevap veremiyorsa anlayın ki. O arkadaşınız bildiğiniz birisi değil.
BU TÜR DOLANDIRICILIK ÇOK YAYGIN
Bu yolla yapılan dolandırıcılığın bir hayli yüksek olduğu biliniyor. Bunun yanında yine arkadaşınızda geldiğini varsaydıgınız bir programı açmanız isteniyor.Kontör dolandırıcılığının yanında durup dururken arkadaşınız bildiğiniz kişi size msn bir program gönderiyor ‘Bunu aç bak’ diye.
Sizde yine emin olmadıgınız için bazı sorular sorarsanız bunun yine bir aldatmaca oldugunu anlayabilirsiniz. O yüzden arkadaşınızda olsa exe. uzantılı programları kabul etmeyin. Bunlar sizin bilgisayarınızı kontrol etmeye kadar giden Trojan programlar olabilir. Aynı zamanda sizin msn listenizi kullanarak birçok kişiyede sizden gittiği varsayarak hem kontor isteyebilirler hemde exe programını almalarını isteyebilirler sizin adınıza.
ŞİFRE NASIL ELDE EDİLİYOR
Peki o zaman bu şifreler nasıl elde edilebiliyor sorusunun cevabıda aslında yine sizde.
MSN şifreleri kırılıyor mu? Yoksa millet şifresi ve kullanıcı adını kuzu kuzu kendisi mi veriyor? Kırılan veya ele geçirilen MSN şifresi ne işe yarar? Dolandırıcılık için, eşlerin, sevgililerin ve arkadaşların özel hayatlarını tespit etmek için, haksız menfaat elde etmek için, tehdit ve şantaj için yani her türlü amaçla kullanılabiliyor. MSN şifrelerinin çalınmasını tek cevabı ‘insan zaafı’ olarak tanımlamak mümkün aslında. İlk zaaf internet’te dolaşan bir mail. ‘Online alanda kimin sizi blokladığını/engellediğini görmek istiyorsanız verdiğimiz şu adres girin ve hotmail hesabınızı ve şifrenizi girin sizi kim block yapmış görün.
Sanki çok önemli bir olay gibi.!!!
Ama bu tuzaga çoğu kişi düşüyor. Ve hotmail.com sayfasına benzer bir sayfa ile insanlar aldatılmaya başlanıyor.
Piyasada’da “Seni Bloklayanı gör” şeklinde yüzlerce site bulunuyor. Ve insanlar kuzu kuzu gidip msn hesapları ve şifrelerini yazıyorlar .Yani bu yolla, arkasında kimin olduğunu bilmediğiniz bir siteye kendi ellerinizle “MSN kullanıcı adınızı ve şifrenizi” vermiş oluyorsunuz.
İşte örnek siteler:
Tamamen Ücretsiz servisimizle MSN den sizi kimlerin engellediğini veya sildiğini görebilirsiniz.
http://www.engelleyen.net/
MSN’de seni kim yasaklamış?
http://www.kimengellemis.com/
Bu da yabancı bir versiyon. Ama Türk forumlarında oltayı bu linkle atıyorlar.
http://www.blockstatus.com/msn/delete-checker
Bunun yanında Mesela bir cep telefonu operatörü ARAN-KAZAN kampanyası yaparsa, kendi telefonlarına kontör kazandırmak üzere aranmak için gazetelere ucuz ev, araba ilanları veriyor ve binlerce kontör kazanıyorlar.
Yada ben polisin hakkında şikayet var bana olayları anlat sonrada karakola gel.
Sorusu ile muhatap olan kişi saatlerce böyle birşey olmadıgını cep telefonu ile anlatmaya kalkıyor. Tabiki karşı tarafa bir sürü kontor kazandırıyor.
SİZİ KİM ENGELLEMİŞ GÖREBİLİRSİNİZ
Msnde sizi kim silmiş öğrenmek istiyosanız hiç bir programa gerek kalmadan öğrenebilirsiniz. Nette msn de engelleyenleri bulma diye bi sürü başlık çıkabilir bunların hepsi yalan.Sizi silenleri şu şekilde öğrenebilirsiniz.Bunun için yapmanız gereken ise şu işlem. MSN programınızı açın ve şu yolları takip edin msn>>>araçlar>>>seçenekler>>>gizlilik>>>daha sonra ordaki listede herhangi biri üstüne gel sağ tuş yap eğer sil aktifse seni silmiş aktif değilse herşey yolunda.
MSN’de olsa dikkati elden bırakmayın.Siz dikkatlide olsanız listenizdeki arkadaşınızın dikkatsizliği sizi etkileyebilir.Aman dikkat…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir