MUHAFIZ ROMANI, ORGENERAL KIVRIKOĞLU`NA SUİKAST VE DURMUŞ ALİ ÖZOĞLU

  


MUHAFIZ ROMANI, ORGENERAL KIVRIKOĞLU`NA SUİKAST VE DURMUŞ ALİ ÖZOĞLU


TİMAŞ Yayınları bünyesinde çıkan `MUHAFIZ` adlı bestseller gerçekten nefis bir içeriğe sahip. Best seller diyorum, zira bu ünvan çokça okunan, bu yönü ile de baskı ve satış rekorları kıran romanlara veriliyor. İçerik kurgusu ve konuları bir biri ile ilintilemesi cihetinden Selman KAYBAŞI`nın MUHAFIZ adlı eseri bu sıfat-ı mutlak-ı ziyadesi ile hakkediyor.


Romanı bitirebilmek için kendimi adeta odama kapattım.


Birinci Dünya Savaşı`nda Almanların neden Trablusgarp`ta başarılı olamadıkları, Anadolu`yu işgal arzularını, Enver Paşa`nın Almanlara her kademede köstek olunması kabilinden emrini, ya da yakın dönemimizde DYP Genel Başkanı olarak Mehmet Ağar`ın `Dağdan Ovadaki Siyasete`sözlerini bu hususta başvurulan dip notlarla çok daha iyi anlıyorsunuz.


Kitap gerçekten kalıplaşmış tarih algınızı değiştirirken Kurtlar Vadisi Pusu adlı dizideki `İhtiyarlar Heyeti`ni MUHAFIZ`ı okurken daha iyi anlamlandırıyor, Selman KAYABAŞI`n kalem maharetine ve ferasetine şapka çıkarıyorsunuz.


Bir işe sevdalanmanın,  (burada devlet sevgisi tabirini kullanırsam Selman Kayabaşı`nın manai müfidesine haksızlık etmiş olurum)  , alınan emanetin hakkını vermek için ne tür bir sorumluluk şuuru olması gerektiğini MUHAFIZ size bu ekibin bir parçası imişsiniz gibi anlatıyor.


Bu müthiş romanı mutlaka okumalısınız.


Romanı kafamda düşünürken TARAF gazetesinin 29 Aralık 2009 tarihli nüshasında yer alan bir fotoğraf dikkatimi çekti.


Fotoğrafta yüzbaşı rütbesini çoktan aşmış bir asker, bir sivilin karşısında hazır olda duruyordu.


Bu asker hangi ruh hali ile yetişmiş, edeblenmiş, eğitilmişti ki bir sivile hazır olda duruyordu.


Karşındakine saygıyı eğitimini aldığı değerlerin gereği ile örtüştürmüş olmalıydı ki beden dili bu saygıyı otomatik olarak gösteriyordu.


Siz istiklal savaşını yapanlara sevdalı bir nesil yetiştirirseniz… ve diyelim ki omzu; çok yıldızlılıktan az önce emeklilik nedeni sivilleşmiş biri – daha askeri eğitiminizin başında sizinle bir vesile aynı ortamı paylaşır ve gerektiğinde vatan için iç düşmanla bile savaşma gereğini telkin eder ve bütün alıcılarınızın ayarını buna göre şartlandır ise ne olur dersiniz?


Genç Subaylar Rahtsız manşetlerinin dışa vurumunun altında yatan bu değil midir?


Durmuş Ali Özoğlu`nun adını ilk defa Taraf gazetesinde okudum. Ona gösterilen saygıyı da anlamaya çalışıyorum. Ama kafam karışık. Ona gösterilen saygının yeri gazetenin haberine göre Kıbrıs.


 


Hani 90`lı yılların sonunda sniper tüfeği ile hayatına kasdedilen ve bir yıl sonra Genelkurmay Başkanı olacak olan dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu`nun kurtulduğu yer. Suikast 1997`de oldu.   


Taraf gazetesindeki bahse konu fotoğraf ise  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nde Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanlığı`nda  17 Mayıs 2008`de sabah 09.35`de çekilmiş.  


Taraf Gazetesi`nde resim için şu ibare yer alıyor:


`Fotoğrafta alayın tarihindeki tüm komutanların resimlerinin duvara asılı olduğu özel hazırlanmış köşenin önünde Alay Komutanı Albay Ferhat Özgen`in, karşısında esas duruşta beklediği sivil kıyafetli kişinin adı Durmuş Ali Özoğlu`dur. `


 


Puzleleri birleştirebilecek var mı?


 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir