MUTLU BİR AİLENİN TEMEL PRENSİPLERİ

Hayatta mutlu olmak özellikle aile hayatında Allah’ın istediği şekilde yaşamak istiyorsak bazı şifreler diyelim isterseniz buna onlara riayet etmemiz gerekiyor. Günümüzde özellikle Müslüman ailelerde birtakım sıkıntılar oluyor. İşte bu sıkıntıların nasıl giderileceğini aşağıdaki küçük şifreleri uygulayarak inşallah çözebiliriz…

*Aile her işe istişare(fikir alışverişi) ile karar verir. “Onların işleri aralarında şura(fikir alışverişi) iledir. (Şura suresi ayet: 38)

*Aile, birbirlerini razı ederek, kararları uygulamaya koyarlar. “İşler karşılıklı rıza ile yapılır.” (Nisa suresi ayet 29)

Karar ve uygulama esnasında Aile bireyleri asla birbirlerine niyetle, sözle ve hareketle zarar vermemeye dikkat ederler. “Ne siz zulmedersiniz ne de size zulmedilir.”(Bakara suresi ayet: 233)

Bu prensiplerin sağlıklı uygulanması durumunda ortaya sadece Peygamberin yaşantısına uygun bir aile meydana gelir. Hem dünyada hem de ahrette mutlu ve huzurlu bir yuva oluşur. Böyle bir ailedeki çocuklar da sağlıklı birer Müslüman şahsiyetiyle yetişirler ve sağlıklı aileler oluşturabilirler.

İstişare yapılırken, bazen çevremizden, aile büyüklerimizden ve sevip saydığımız kimselerden de fikir alışverişi yapabiliriz. O şahısların fikirleri bizlere bazı açılımlar kazandırabilir. Ancak son karar ailede eşler ve çocuklar arasında alınırsa, uygulama daha sağlıklı yürütülür.

İstişare demek,eşlerin kendi düşüncelerini karşısındakine kabul ettirmek değildir. Aileye en uygun olabilecek uygulamayı ortaya çıkartma çalışmasıdır. Taraflar istişare ederken peşin hükümlü olmadan Allah’ın razı olacağı en güzel uygulamayı bulmaya fikirleriyle katkıda bulunurlar.

Asıl sözü geçen Allah’tır. İslam’da aile reisliği eşlerin ortaklaşa yürüttükleri bir sorumluluktur. Eşler istişare ile düşüncelerini sağlıklı bir şekilde ortaya koymuş olurlar. İslami bir ailede gerçek reis Allah’tır. İstişare esnasında eşler birbirlerini sabırla, sonuna kadar dinlemeyi sürdürebilmelidirler.

Benim görüşüm en güzeldir. Olursa bu, olmazsa başka kabul etmiyorum gibi davranışlar istişare değil, fikri baskıdır. Her bir eş, kendinin görüşünün daha sağlıklı ve uygun olduğuna ikna edebilmelidir. Eşler birbirlerini razı edecek ve zararsızlığını koruyarak istişare merhalesinde karar aşamasını sağlıklı alabilmelidirler. Evet dostlar kısa yazıyoruz inşaallah akılda kalır, inşaallah mutlu ve huzurlu aile yuvalarımız olur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir