Nakşibendiler ABD’de Mürit Topluyor

Türkiye’de adeta cirit atan misyonerlere kimse bir ses çıkarmazken ABD medyası Naksibendilerin tarikatından rahatsız oldu.

Amerikan New York Times Gazetesi, KKTC’de yaşayan Şeyh Nazım Kıbrısi’nin ABD’de üniversitelerden murit topladığını yazdı. Gazete, eğitimlerini yarıda bırakarak evlerini terk eden gençlerin ailelerinin ise şikayetçi olduğunu belirtti. Nakşıbendi tarikatının New York’taki faaliyetlerine geniş yer ayıran gazete, Şeyh Nazım’ın yardımcılarından Şeyh Abdülkerim Kıbrısi adıyla tanınan Aydoğan Fuat’ın New York’taki Stony Brook Üniversitesi’nden öğrencileri ’mürit’ olarak topladığını belirtti.

Son olarak Kevin Malley, Erdem Kahyaoğlu ve Abir Rahman adlı üç genç eğitimlerini yarıda bırakarak tarikatın dergáh olarak kullandığı çiftliğe kapandı. Kevin Malley’in annesi Marie Malley, oğlunun adını da Salih Hakkani olarak değiştirdiğini ve çocuklarının İslamcılar tarafından kandırıldığını ileri sürdü.

Stony Brook Üniversitesi sözcüsü Patrick Calabria ise, kendilerine Sufi Nakşıbendi adı veren ve Osmanlı İmparatorluğu’nun yeniden oluşturulmasını savunan tarikatın, öğrenci topladığından haberdar olduklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir