NAMIK KEMAL ZEYBEK’LE SİZ KIMIZ İÇER MİYDİNİZ?

Namık Kemal Zeybek’i Kültür Bakanlığı döneminden tanırım. Yunus Emre’ye olan muhabbeti, Hoca Ahmed Yesevi’ye aşinalığına hürmeten saygı duyarım. Engin bilgi birikimi, Türk dünyasına derin vukufiyeti ile de beğenimi kazanmış, medeniyet mirasına katkıda bulunduğuna inandığım bir kültür ve siyaset adamıdır.


Namık Kemal Zeybek ile yıllar öncesine dayanan tanıştırılmam ve aylar öncesinde yollarımızın NETPANO’da kesişmesi ile ayrı bir boyut kazandı.


Sabahın köründe kalktığımda editoryal emanete sahip arkadaşınızın Namık Kemal Zeybek Beyefendi’yi Demokrat Parti’nin başında görmek isteriz başlığı ile bir daveti NETPANO’dan sür manşetten verince nasıl şaşırmıştım bugün gibi hatırlıyorum.


Bu vesile ile yazdığım yazıda NETPANO’yu balık sofrasına benzetmiş ve NANDOS markası ile satışı yapılan tavuk spesiyalitesinin balık sofrasında yenip yenmeyeceğini sormuştum.


O günden sonrada Namık Kemal Zeybek’i daha bir dikkatle takip eder oldum. Namık Bey’in kızları saygıdeğer Şule Hanımefendi’nin Kadal D’nin spikerlerinden oluşu ya da bir dönem medyamızın aktif gazetecisi ve yine bir zamanlar MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından dikkatle takip edilen Yiğit Bulut ile evli olmasının bununla bir alakası yok. Namık Bey’in Aydın Doğan Beyefendi ile bacanak oluşunun hiç yok.


Namık Kemal Zeybek, Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın vefatları akabinde “Biz kendisi ile ittifakı konuşacaktık” mealindeki açıklamaları ile pür dikkat kesilmeme neden oldu.


Hocae Ahmet Yesevi’ye ait olduğu beyanı ile tahta bir kaşık göstererek bütçenin dağılımını bu bereket kaşığı ile yapacağını beliren açıklamalarına hiç değinmeyeceğim.


Hele AT etinden başka et yemediklerini açıklaması ve At etinin yanında kımız içtiklerini vurgulamaları da dikkatlerimi daha da artırdı.


Acaba Kımız’ın hangi çeşidini içiyorlar. At sütü kımızı mı?, hafif mayhoş, % 2 oranında alkol içeren kımızı mı yoksa rakı mesabesinde çarpan kara kımızı mı?


Mezheben Hanefi olmakla beraber deniz mahsullerine iş gelince meşreben Şafi olan ben bile soruyorum kendi kendime “Namık Kemal Zeybek ile Kımız içer miyim” diye.


Profesyonel askeri anlarım da generalin profesyoneli nasıl oluyor, doğrusu bunu birinin bana öğretmesi gerekiyor. Bu konudaki kafa karışıklığını da Namık Kemal Zeybek’e borçluyum.


Bir dönem Muhsin Yazıcıoğlu’nun da yanında siyaset yapmış bir politika ustası Namık Kemal Zeybek.


Sahi siz onunla Kımız içer misiniz?
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir