NEDEN HAYIR DEDİLER?

Türkiye çok güzel bir seçim daha geçirdi. Demokraside olması gereken de buydu zaten. Sonuçtan kazanan da kaybedende memnun çünkü kararı halk verdi. Halkın kararına saygı duymamanın sonucunu daha önceki siyaset çöplüğünde yer alanlar daha iyi bilirler.


Bugün sizinle paylaşmak istediğim konu, acaba neden hayırlar hep Ege ve Akdeniz bölgesinden çıkıyor. Neden hep CHP oralarda başarılı diye biraz düşündüm… Kısa bir araştırmadan sonra değerli arkadaşım ve meslektaşım Fikri Türkel abimiz dedi ki, fazla düşünme, zira neden hayır verdikleri ya da neden oyların MHP ve CHP’ye gittiği açık dedi. Bunun için üç sebep saydı Sayın Türkel, ki bende buna katılıyorum.İşte HAYIR çıkmasının üç sebebi:Birinci sebep, AK Parti, hayırların çok olduğu bölgedeki örgütlenmeyi yeniden gözden geçirmek zorunda. Zira yıllardır orada çalışmış, halka bütünleşmiş, partiye hizmeti ibadet gibi görmüş kişileri genel merkez dinlemeden ya da onların görüşünü almadan atamalar yaptı veya şu il, ilçe başkanı olacak dedi… İşte küstürmeler sonucu AK Parti buralarda zayıf düştü


İkinci sebep ise, bu çok önemlidir. Hala Müslümanlardan korkan var. Hala zihinlerde kanlı-kansız sözleri var. Yani halk, haklı olarak güvenemiyor. Neden, çünkü yıllarca korkutulmuş, Müslümanlar idareye gelirse şeriat gelecek, kesecek, biçecek(!) diye bilinçaltına kayıt yapılmış. Bunun doğru olmadığını Ak Parti iktidarı belki 8 senedir uğraşıyor ama demek ki yetmez biraz daha uğraşması, tüm kesimi kucaklaması lazımdır.


Gelelim üçüncü sebebe, Hayır çıkan yerler İzmir, Hatay, Antalya, Mersin, Muğla gibi batı bölgelerimiz, kıyı kesimlerimiz. Peki, son zamanlarda iç göçlere baktığımız zaman Güneydoğu’dan en fazla göç alan iller de bunlar. Yani, buraya göç eden Kürt vatandaşlarımızın varlığından endişe duyanlar var. Kucak açmak, kaynaşmak yerine dışlamak var. Tüm asayişin sorumlusu, kapkaçın, hırsızlığın sorumluluğunu genelleyerek göç edenlere atıyorlar. Buna tabii yerel yönetimlerde ön ayak olmuyor değil. Siyasi oy uğruna, her türlü zorluğu çıkartıyor yangına adeta körükle gidiyor… Hükümetin bu konuda acil olarak yapması gereken yerel yönetimlerle ciddi manada iş birliği yaparak göç edenlere karşı kucaklayıcı çalışmalar yapması gerekiyor. Ne tek başına yerel yönetime ne de yerel yönetim desteği olmadan hükümet tek başına karar verici olmamalıdır. Kürt vatandaşlarımızın başta eğitim olmak üzere iş ve konut sahibi olması yönünde projeler üretilmelidir. Çünkü göç sebebi bellidir. PKK korkusundan ya da kan davasından ya da merası, köyü elinden alındığı için çalışmak için geliyor. Ne yapsın yani, açlıktan ölsün mü? Ya da sadaka ile yardımla mı geçinsin… O zaman göçü engellememiz lazım, istihdam oluşturarak. Gelmek zorunda olanı da şehrin kültürüne alıştırmak, kaynaştırmak için projeler üretmeliyiz.


İşte hükümetin şimdi yapması gereken şey, yukarıdaki saydığımı nedenleri gözden geçirip, tüm kesimi kucaklayıcı bir çözüm üretmelidir…Çünkü artık parti değil hükümet vardır. Bu hükümet de sadece Ak Partiye oy verenlerin değil, tüm Türkiye’nin hükümetidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir