NETPANO YAZARI CIA BAŞKANINI KOLTUGUNDAN ETTİ

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatının şimdiki başkanından önce görev alan başkanını bilmem hatırlayan var mı?
Hatırlamayanlar için hatırlatma yapmakta fayda var. Neo-conların önemli kişilerinden birisi olan Porter Goss iki sene görev yaptıgı CIA’da aniden istifa etti veya ettirilmiş ve sivil bir başkanın yerine asker bir başkan General Michael Hayden atanmıştı.
2006 yılının mayıs ayında Türkiye basınına yansıyan haberlerde Goss’un ABD hükümetindeki çok önemli şahinlerden biri bile olduğu iddia ediliyordu.
Bu haberlerden 3 ay öncede Mısır gemisi Es-selam 98 gemisi sakin sularda yol alırken ardı ardına gelen patlamalar sonrası ‘Kaptan ve mürebbatın batacak olan gemiyi ilk terketen gemi’ olarak tarihin sayfalarına girdimişti. Patlamalar sonrası çıkan yangında 2000’e yakın müslüman hac dönüşü mutluluğunu yaşarken şehitlik mertebesine ulaşmış islam dünyası yine bir bedel ödemişti.
Tarihe ikinci titanic vakası olarak geçen bu olay maalesef basında sadece küçük bir haber olarak yer almış ve hemen gündemden düşürülmüştü.
Gemileri şaibeli bir şekilide batırılan bu şehitlere bir fatiha esirgemeyin.lütfen
Peki bu olayın Netpano’dan CİA başkanına uzanan hikayesi nedir diyorsanız Netpano yazarı Oktan Keleş’in kitabına bakmakta fayda görüyorum.
Keleş, ilk kitabında bu gemi kazasında bahsederek böyle bir olayın olacağını ve binlerce müslümanın şehit olacagını kitabında bildirir. Kimi rivayetlere göre bu bir CİA’nın tertiplediği ve gizli kalması gereken bir operasyondu. Ve bu operasyon nasıl oldu ise oldu ve bir Türk yazarının kitabının sayfalarına girdi. Gerçi olay kayıtlara hala kaptanı kaçan gemi kazası olarak geçsede hala soru işaretleri ile dolu bir kaza.Bu konu ile ilgili Robert Redford’un oynadığı “akbabanın üç günü” filmi. http://en.wikipedia.org/wiki/Three_Days_of_the_Condor bakmanızı tavsiye ediyorum.Bu politik kurgu filimde CIA’in bir kitap okuma servisi oldugundan bahseder. Her ülkede çıkan kitaplar burada tercüme edilerek ülkedeki insanların ürettiği bilgi birikimleri analiz edilerek aktarılmaktadır. Analizlere gore politik tavırlar yapılmakta ve bu bilgi birikimi ile ülkeler politikalarını belirlemektedirler. 1975 yılında çekilien bu film bugune adaptasyon yaparsanızı Türkiyede üretilen her bilgi birilerinin çok dikkatini çekiyor. Bu tür birimlere ulaşan her kitap makale, bilgiler inceliyorlar.
Bu kaza hakkında şimdiye kadar ne bir araştırma nede bir belgesel yapılmadı. Arap basını bile hala bunun bir kaza olduguna inanmıyor.Arap ülkerininde bu konu uzun uzun tartışılmasına karşın görünmeyen bir el sanki bu kaza veya sabaotajı örttü.
Ve kazanın arkasında 3 ay sonra tüm dünyayı merak ettiren kimilerine gore istifa eden kimilerine görede yapılan gizli operasyonların sızmasını engelleyemeyen kişi olan CİA başkanı Porter Goss’un ani istifası oldu.
Efendim bu bir iddia ama araştırılması gereken bir iddia.Kainatta hiç bir şey boş değildir. Hayatta küçük hiç bir şey yoktur. Bir kelebeğin kanat çırpması başka bir alanda bir çığa ve gök gürültüsüne dönüşebilecek bir dünyada bu iddalarında araştırılması gerekir diye düşünüyorum.
Düşünmediniz ise düşünmeye başlasanız iyi olur.Çünkü birilerinin bizim için hiçte hayır düşünmediğini gören birçok insan var vesselam…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir