NÜFUS CÜZDANLARI ARTIK TARIH OLUYOR

Nüfus cüzdanını kaybettiğiniz vakit başınıza neler gelebilieceğinizi tahmin edebiliyormusunuz. Eğer kötü niyetli birisinin eline geçerse ismini birçok yolsuzluga bulaşabiliyordu. Artik yeni nüfus cüzdanları ile bu tür korkulara gerek kalmayacak.

‘Nüfus cüzdanımı kaybettim hükümsüzdür’ ilanını vermek için en az bir kere gazetelere gidip ilan vermeyenimiz var mı acaba.? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldugumuzu kanıtlamamızın en büyük belgesi cebimizde taşıdıgımız ay yıldızlı mavi veya pempe renkli kartlar. Bu kartları taşırken ya kaybolur yada çalınır endişesini her zaman hissederiz. Taşımasanız ve yolunuz kamu ve özel kurumlara düştüğü anda herkesin ilk görmek istediği belgede Hüviyetiniz .Her kurumun bu kadar görmek istediği bu kartlar yakında tarih olmaya hazırlanıyorlar.

Türkiye’de her vatandaş yanında hüviyetini taşımak veya istenildiği vakit göstermek zorunda. Bu uygulamayı İngiliz hükümeti’de vatandaşlarına getirmek isteyince ilginçtir ingilizlerin hepside ayaklanarak ‘Kimse bize hüviyet soramaz’ diye protesto etmişlerdi. Fakat bombalama ve terör olaylarının artması üzerine kamuoyunda hüviyet çalışmasının başlaması istenmişti. Şimdi İngiltere’de farklı kart çalışmaları yapılıyor.Türkiye’de yeni hüviyetlerde artık 12 haneli MERNİS projesi ile verilen vatandaşlık numarası ile karışıklıklar bir nebze olsun çözüldü. Bu çalışma sonrasında yeni bir adım daha atılarak Nufüs cüzdanı kartları yeni bir format haline dönüştürülecek. Halen kullanımda olan nüfus cüzdanının yerini alacak olan yeni vatandaşlık kartı üzerinde sadece statik bilgiler yer alacak, değişken bilgilere yer verilmeyecek

ELEKTRONİK KARTLAR

Kimlik kartı yerine kullanılacak olan, biyometrik veriler de içeren “elektronik vatandaşlık kartı” için çalışmalara geçen ay çıkan kararname ile start verildi. Elektronik vatandaşlık kartı ilk aşamada belirlenecek olan pilot bölgede hayata geçecek. Resmi gazetede çıkan genelgeye göre vatandaşlık kartının hayata geçirilmesi öncelikle sağlık ve sosyal güvenlik alanında olacak. Pilot proje üç aşamadan oluşacak.

Birinci aşamada, vatandaşlık kartı, kart okuyucular, TÜBİTAK- Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) tarafından geliştirilecek işletim sistemi ve uygulamaların testi UEKAE içerisinde yapılacak. İkinci aşamada, ilgili tarafların kararıyla belirlenecek bir ilçede, 10 bin vatandaşı kapsayan bir pilot uygulama gerçekleştirilecek. Üçüncü aşamada ise uygulama 300 bin vatandaşı kapsayacak şekilde, ikinci aşamanın uygulandığı ilçenin bağlı bulunduğu ilde denenecek. Vatandaşlık kartının basımı, dağıtımı ve sağlık hizmetlerinde kullanımına yönelik süreçlerin de test edilmesine birçok kamu kurumuda katılacak. Pilot uygulamanın her aşamasında, bir sonraki aşamaya geçmeden önce Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı ve ilgili taraflar yakın işbirliği içerisinde uygulamayı değerlendirecek. Pilot bölgelerdeki sonuçlar sonrasında tüm Türkiye’de bu sisteme geçilecek. Vatandaşlık kartı eyleminin hayata geçirilmesindeki diğer yonga üretimi, kart basımı ve benzeri süreçler, işin mali ve ekonomik yönü de göz önüne alınarak, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sorumluluğunda yürütülecek.

KART’TA HANGİ VERİLER KULLANILACAK

Halen kullanımda olan nüfus cüzdanının yerini alacak olan vatandaşlık kartı üzerinde sadece statik bilgiler yer alacak, değişken bilgilere yer verilmeyecek. Kart içerisinde temel olarak kart sahibine ait kimlik bilgileri bulunacak. Vatandaşlık kartı ile sağlanan hizmetlerde, hizmetin özelliğine göre farklı güvenlik seviyelerinde kimlik doğrulama yöntemleri olan şifre, fotoğraf, biyometrik veri kullanılabilecek. Biyometrik kimlik doğrulama yöntemi olarak parmak izi eşleştirmesi kullanılacak. Parmak izi verisi sadece kartın üzerinde bulunacak, merkezi herhangi bir veritabanında tutulmayacak.Bu veriler ışıgında kimliklerinizi kaybetseniz dahi veri merkezlerindeki bilgiler karşılaştıralacagı için sizing yerinize başka birilerin geçmesi engellenecek. En önemlisi ise yakın gelecekte birçok işte kullanılmaı beklenen parmak izi’nin bu kartlarda kullanılmaya başlanması. Gelecek’te kartlar yerine deri altına yerleştirilen chipler veya sadece parmak izleri kimliklerimizin yerine geçecek..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir