Nusaybin’de Petrol Bulundu

Mardin’in Nusaybin ilçesinde geçtiğimiz günlerde açılan petrol kuyularında ham petrol çıkarıldı. Edinilen bilgiye göre TPAO’nun Nusaybin’e bağlı Kozluca mevkiinde başlattığı petrol arama çalışmaları sonuç verdi.

Batı Kozluca mevkiinde açılan 3 kuyuda süren çalışmalar sonuçlandı. Açılan 3 kuyuda da ham petrol çıktı.

Kuyulardan çıkan ham petrolün testi de pozitif çıktı. Yapılan çalışmalarda günlük ortalama her kuyudan 60 varil ham petrol elde edildiği belirtildi. Açılan kuyulara petrolün rezervi için tesislerin kurulduğu kaydedildi.

Kozluca sınırında geçtiğimiz günlerde de 2 kuyu açılmış her ikisinde de petrol çıkmıştı. Devam eden çalışmalarda Çamurlu sahasında da açılan kuyuda ham petrol çıktı. Petrolün aktarımı için ise devreye alma çalışmalarının devam ettiği birkaç gün içinde de faaliyete geçeceği ifade edildi.

Kuyudan ise günlük yaklaşık 40-50 varil petrol elde edileceği belirtildi. TPAO’nun 3 hafta önce Suriye sınırı bitişiğinde mayınlı tarla olan Sınırtepe de açtığı kuyuda sondaj çalışmaları da sonuç verdi.

Yaklaşık 1500 metre derine inilen çalışmada hedefe ulaşıldığı belirtildi. Sondaj çalışmaları sonucunda çıkarılan ham petrol test edilmek üzere yetkili mercilere gönderildi. Diğer kuyulardan çıkarılan petrolden bağımsız olan bu kuyudan ise günlük yaklaşık 70 varil ham petrol elde edileceği belirtildi.

Test sonucu gelene kadar ise sondajın daha da genişletilmesi için çalışmaların devam edeceği bildirildi. Suriye sınırında yapılan çalışmaların hemen hemen hepsinde sonuç alan TPAO çalışmalarını genişletmek için Suriye ile Türkiye sınır çizgilerinin geçtiği mayınlı arazide de petrol olduğu kanısına vardı.

TPAO’nun en kısa sürede arazilerin temizlenmesi veya tehlikenin olmadığı belirli yerlerde araştırmaya akabinde de sondaj çalışmalarına başlayacağı bildirildi. Ayrıca Doğu Sınırtepe’sin de 2 kuyunun açıldığı belirtilirken, Türkiye ile Suriye sınırında ki mayınlı tarlada açılan bu iki kuyular için askeriyeden ve içişlerinden tehlike arz etmediği raporu geldiği zaman kuyularda sondaj çalışmalarının başlayacağı açıklandı. Ayrıca mayınlı arazilerin temizlenmesi durumunda ise yaklaşık 15 yeni kuyunun da açılacağı vurgulandı.

Suriye’nin her bir kilometre de 40 kuyusu bulunurken Türkiye tarafında 40 kilometre de 40 kuyunun bulunması da mayınlı arazilerin neleri engellediğinin göstergesi olarak görünüyor. Türkiye tarafında kuyuların az olmasından dolayı Suriye tarafında açılan kuyuların bizim topraklardaki petrolleri çektiği de gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir