Ödül Töreninde Başörtüsü Tepkisi

Netpano Editörlerinden Ayşe Sevim, Türkiye Yazarlar Birliğinden Çocuk Kitabı ile Ödül aldı.Ödül töreninde ise kitaba ve yazara tepki geldi.

Yazar Ayşe Sevim, TYB ödülü için kürsüye çıktığında. salondan biri ’bu ödülü hak etmiyorsunuz’ diye bağırdı. Eleştirinin sebedi ise edebi değil ideolojikti çünkü yazar başörtülüydü:

TYB 2004 yılının yazar, fikir adamı ve sanatçılarına Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen törenle ödül verdi. Türkiye Yazarlar Birliği Çocuk Edebiyatı dalında Ayşe Sevim ’Güneşe Yolculuk’ adlı eseri ile ödüle layık görüldü. Sevim, ödülü almak için sahneye çıktığı sırada salonda bulunan davetlilerden biri ’Bu ödülü hak etmiyorsunuz’ şeklinde bağırd
ı.
Güvenlik görevlileri tarafından salondan çıkarılan kişi Sevim’in yazdığı eserin ödüle layık görülmesine tepki gösterdi. Başörtülü olduğu ve yazdığı eserde Peygamber Efendimiz’den çocuklara yönelik tavsiyelerden bahsettiği için yazar Sevim’i eleştiren şahıs 13 yaşından beri edebiyat ile ilgilendiğini söyledi. İsmini açıklamayan şahıs

“Böyle güzide bir kuruluşun ödüle layık gördüğü eser çok mu güzel? Ben eseri inceledim. Peygamberimiz ile ilgili.”

dedi. Güvenlik görevlileri tarafından Dolmabahçe Sarayı’ndan dışarı çıkarılan şahsın üzerinden herhangi bir kimlik çıkmadı.

Çocuk Edebiyatı dalında eseri ödüle layık görülen yazar Ayşe Sevim ise kendisini protesto eden kişinin ideolojik davrandığını söyledi. Olaya çok üzüldüğünü belirten Sevim,

“Ödül aldım ama sevinemedim.”

dedi. Aldığı ödüle sevinemeyen Sevim, şahsı tanımadığı ifade etti. Sevim, başörtülü olduğu için ödülüne itiraz eden kişinin ideolojik davrandığını belirtti. Salonda bulunan yazar ve aydınlar da şahsa tepki göstererek basın mensuplarının şahısla ilgilenmemesini istedi.

TYB tarafından Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen törenle 2004 yılının yazar, fikir adamı ve sanatçılarına ödülleri verildi. Törene TBMM Başkanı Bülent Arınç, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Adalet eski Bakanı Şevket Kazan, çok sayıda yazar, sanatçı ve aydın katıldı.

Açılış konuşmasın yapan TYB Başkanı Yakup Deliömeroğlu, medeniyetlerin merkezinde kitap bulunduğunu belirterek Türk toplumunun kitaba yeterince değer vermediğini söyledi. Yazar ve aydınların bu konuda şikayetçi olduğuna değinen Deliömeroğlu kitaplara uygulanan vergi oranlarının azaltılacağını söyledi. Deliömeroğlu bu vergilerin yüzde 45’lere vardığı kaydederek bu oranın azaltılması durumunda toplumun daha fazla kitap okuyacağını ifade etti.

TYB’nin Şeref Başkanı ve RTÜK üyesi Mehmet Doğan ise Türkiye’de yazarlara ideolojik bakıldığını ve buna göre bir değerlendirilme yapıldığını söyledi.

Meclis Başkanı Bülent Arınç ise TYB’nin çalışmaları takip ettiğini belirterek her yıl büyük bir titizlilikle verilen ödülleri önemsediğini söyledi. Arınç şöyle devam etti: “Sanatçı, yazar ve fikir adamlarına ihtiyacımız var. Onlara imkan ve teneffüs edecek bir ortam sağlamak hepimizin görevi.”

TYB tarafından 24.sü düzenlenen törende röportaj dalında Aksiyon Dergisi Anakara Temsilcisi Zekai Özçınar ödüle layık görüldü. Özçınar ödülünü TYB üyesi Ahmet Köseoğlu’ndan aldı. Prof. Dr. Fahrettin Kırzıoğlu, ressam ve neyzen Ahmet Yakupoğlu ve sanatçı Turan Engin ise üstün hizmet ödülüne layık görüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir