Ölümünün 68. yılında Atatürk’ü saygıyla anıyoruz

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 68. yılında Anıtkabir’de düzenlenen devlet töreniyle anıldı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığındaki devlet erkanı, Atatürk’ün kabrine çelenk koyarak, manevi huzurunda saygı duruşunda bulundu.


Anıtkabir’deki tören saat 08.55’de devlet erkanının Aslanlı Yol’dan yürüyüşüyle başladı.


Cumhurbaşkanı Sezer başkanlığındaki kortejde, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Yargıtay Başkanı Osman Arslan, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, bakanlar kurulunun bazı üyeleri, kuvvet komutanları, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bazı siyasi partilerin temsilcileri, milletvekilleri, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, bürokratlar ve diğer devlet erkanı yer aldı.


Cumhurbaşkanı Sezer, üzerinde ’’Cumhurbaşkanı’’ yazılı kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelengi Büyük Önder’in kabrine koydu.


Atatürk’ün 68 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat 09.05’te ’’ti’’ sesi ve sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.


Bu saatte tüm yurtta Atatürk’e saygının ifadesi olarak sirenler çalındı. Vatandaşlar da 2 dakika süreyle saygı duruşunda bulundu. Bütün resmi kurum ve kuruluşlardaki bayraklar yarıya indirildi.


-ANITKABİR ÖZEL DEFTERİ-


Cumhurbaşkanı Sezer ve protokolde yer alan devlet erkanı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti.


Cumhurbaşkanı Sezer, burada Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:


’’Yüce Atatürk,


Aramızdan ayrılışınızın 68. yılında, ışığınızdan güç alan ve size yürükten inanan bir kişi olarak, Cumhurbaşkanı sıfatıyla son kez huzurunuzdayım.


Yurdun her köşesinde yurttaşlarımız, sizi, dünyada hiç bir öndere gösterilmeyen bir sevgi ve saygıyla anmakta, ilke ve devrimlerinizle oluşturulmuş cumhuriyetimize bağlılığını dile getirmektedir. Bugün insanlığa umut kaynağı olan, dünyayı derinden etkileyen, tarihte silinmez izler bırakan yüce kişiliğinizle övünüyor, savaşımınız, başarılarınız, evrenseleşen düşünceleriniz ve yıkılmaz eserlerinizle gurur duyuyoruz.


Türk Ulusu yorulmadan, güçlükler karşısında yılmadan çalışacak, cumhuriyeti, birliğini ve bağımsızlığını koruyacak, çağdaş dünyayla bütünleşme yolunda duraksamadan ilerleyecektir. Laik cumhuriyetin yaşatılması, ulusumuzun dili, kültürü, tarihi ve saygın kimliğiyle aydınlık yarınlara ulaşması için toplumun tüm kesimleri, sorumluluklarının bilinciyle hareket edecektir.


Türk ulusunun yurt sevgisi, geçmişine ve öz değerlerine bağlılığı, birlik ve dayanışma duygusu, çalışma ve aydınlanma istenci Türkiye Cumhuriyeti’ni geleceğe taşıyacak en büyük güçtür. Size duyulan sevgi ve saygı hiç eksilmeyecektir, düşünceleriniz ilke ve devrimleriniz, gösterdiğiniz hedeflere ulaşma çabalarında yolumuzu aydınlatmayı sürdürecektir. Yüksek anınız önünde ulusça saygı ve gönül borcuyla eğiliyoruz.’’


Cumhurbaşkanı Sezer, daha önceden deftere yazılmış olan metni yüksek sesle okudu ve imzaladı.


Devlet protokolünün katıldığı törenin ardından askeri ve sivil erkan ve öğrenciler, Atatürk’ün kabrinin önünden saygı geçişi yaptılar.


Öte yandan, tören dolayısıyla Anıtkabir çiçeklerle süslendi. Atatürk’ün kabrine çıkan merdivenlerin yanı sıra Aslanlı Yol’un kenarlarına çiçekler konuldu. Ata’nın kabrine çıkan merdivenlerin ortasına karanfillerden yapılmış büyük bir Türk Bayrağı yerleştirildi.


Tören dolayısıyla, Anıtkabir çevresindeki Akdeniz ve Gençlik caddeleri 08.00-11.00 saatleri arasında trafiğe kapatılırken, tören sırasında bir polis helikopteri havadan denetim yaptı. Anıtkabir saat 11.00’den itibaren halkın ziyaretine açılacak.


Büyük Önder’in ebediyete intikalinin 68. yılı dolayısıyla Ulus Atatürk Anıtı, Sıhhiye Zafer Anıtı ve Atatürk Orman Çiftliği Anıtı’na da çelenk konuldu ve saygı duruşunda bulunuldu.


Törenin ardından, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt ile beraberindeki komutanlar, Anıtkabir Komutanı’nın odasında bir süre dinlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir