Opus Dei Ahtapot Gibi Dünyayı Sarıyor

2.8 milyar dolar serveti, 15 üniversitesi, 97 teknik okulu, 36 ilköğretim okulu olan Opus Dei’yi kapak yapan Time, gizemli tarikatla ilgili çarpıcı detaylar sundu

Opus Dei tarikatı ilk olarak 40 milyon satan Da Vinci Şifresi kitabıyla ilgi çekmeye başladı. Katolik öğretilerin yayılmasını savunan tarikatta Hz. İsa’nın yaşamıyla ilgili gerçeklerin ortaya çıkmasını önlemek için acımasızca cinayetler işlemekten çe-kinilmiyordu. Opus Dei son olarak ise karikatür kriziyle gündeme geldi. Tarikata bağlı ’Studi Cattoli-ci’ dergisi, önceki gün Hz. Mu-hammed’i cehennemde tasvir eden bir karikatür yayınlayarak dinlerarası diyalog girişimine ağır darbe vurdu. Bu gelişmeler üzerine saygın Time dergisi, ilgi odağı haline gelen tarikatla ilgili bilinmeyenleri ortaya koyan bir dosya yayınladı. Opus Dei’yi kapak konusu yapan Time, “Ahtapot gibi dünyayı ve siyaseti sarıyor” yorumunu yaptı, işte gizemli tarikatın teşkilat yapısı ve amaçları: İspanyol Katolik rahip Jose
Maria Escriva, 1928 yılında “Tan-rı’nın işi” anlamına gelen Opus Dei tarikatını kurdu. Escriva amacının “Sadece pazar günleri kilisede ibadet etmek yerine, Katolik öğreti yaşamın tüm alanlarına yaymak” olduğunu açıkladı. Yani Katolik gelenekleri iş, evlilik, arkadaşlık ilişkileri gibi birçok alanda temel alınmasını öngördü.

* Tarikat, Escriva’nın ölümünden sonra 7 yıl sonra, yani 1982’de Vatikan’ın onayını aldı. Eski Papa 2’nci Jean Paul, Opus Dei’yi yarıpiskoposluk konumuna getirdi. Bu tarikatın üye sayısında patlamaya yol açtı. Şu anda 85 bin üyesi bulunuyor. Ancak Opus Dei’ye dolaylı yollardan bağlı olanların sayısı 800 bin: aşıyor.

* Opus Dei’nin banka hesaplarındaki serveti 2.8 milyar doları buluyor. Dünya genelinde tarikatın 15 üniversitesi, 97 teknik okulu, 36 ilköğretim okulu var. Tarikatın dini merkezlerinin sayısının ise 1700 seviyesinde olduğu belirtiliyor.

Beyin yıkıyorlar
Tarikat dünya siyasetini tıpkı bir ahtapot gibi sarıyor. İngiltere Milli Eğitim Bakanı, Polonya hükümetinde görev yapan 3 bakan, Perulu 2 bakan, ABD Anayasa Mahkemesi’nin 2 yargıcı, Amerikan Kongresi’nin onlarca üyesi, eski FBI Başkanı Louis Freeh ve Fox televizyonunun yorumcusu Robert Novak; Opus Dei müridi olduğunu gizlemiyor. ABD’de kür-1 taj, eşcinsel evlilikleri ve kök hücre çalışmaları konusunda yönetimin muhafazakar tutum göstermesinin ardında Opus Dei’nin yattığı vurgulanıyor.

* Opus Dei yetkilileri, ibadet sırasında müridlerin kendini kırbaçladığını doğruluyor. Ama mazoşist ayinlerin yapıldığını inkar ediyor. Müridlere iki günde bir en az 30 dakika dua etmeleri şart koşuluyor. Müridler belli dönemlerde Opus Dei’nin merkezlerinde konaklıyor. Bu süreçte kadın ve erkekler harem-selamlık usulü ayrı binalarda kalıyor. Müridlerin en fazla 15 arkadaşa sahip olmaları öğütleniyor.

* Üyelerinin yaptığı yüklü bağışlarla büyüyen tarikat ’zihin kontrolü’ ve ’beyin yıkamakla’ suçlanıyor. Opus Dei’den ayrılanlar, seanslar sırasında hipnoz etkisi yaratan müziklerin çalındığını ve bu sayede insanlardan bağış topladıklarını öne sürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir