Ortadoğu’da Kim Kimi kullanıyor ?

BOP projesi öyle bir proje ki, herkes bu projeden kendine pay çıkarabiliyor ve onu kendi çıkarlarına göre yorumlayabiliyor!

Bu da, projenin tehlikelerinin farkında olarak ya da olmayarak göz ardı edilmesine yol açıyor.

Çünkü öyle bir takdim var ki, herkes kendine göre yontup kendine göre bir kısım hedeflerin ancak bu proje ile sağlanabileceğini düşünüyor!

Özellikle de Türkiye’den bir çok insan bu algı hatasını yaşıyor. Biz de BOP’u Büyük Osmanlı Projesi’ni gerçekleştirmek için iyi bir fırsat olduğunu düşünerek aynı yanlışa düşüyoruz!

BOP’dan BİP’e… Yani Büyük Ortadoğu Projesi’nden, Büyük İsrail Projesine…İşin bir de bu boyutu var ki, BİP, şu an için vaad edilmiş toprakların İsrail sınırları içine katılması şeklinde gelişmiyor, şimdilik. Şimdilik yürürlükte olan program bölgede İsrail’in etki ve hegomonyasını genişletme şeklinde cereyan ediyor!

Şimdi… ABD gücü onyıllar sonra Hizbullah’ı bahane edip Akdeniz’de bulunan gücü ile Lübnan’a girdi.

Aslında olup bitenlerin Türkiye ile ABD arasında alttan alta bir savaş olduğunu anlayabilmek için belki biraz daha beklemek gerekiyor!

Acaba ABD Lübnan’dan sonra arkasından değişik komplolarla yeni bahaneler uydurup İsrail askerleriyle veya yalnız olarak Suriye’ye, hatta oradan da Kuzey Irak’a girerse, Suriye, Türkiye ve İran neler yapabilir?

Böyle bir saldırı karşısında Suriye ne kadar dayanabilir?

Irak’ın ardından Suriye’ye de ABD yerleşirse Türkiye güneyinden çevrelenmiş olmayacak mı?

ABD, nin Irak’ta bulunan kuvvetleriyle güneydoğudan, Afganistan’da bulunan kuvvetleriyle de Kuzeydoğu’dan kıskaca alınan İran’ın elinde önemli bir manivela olan Lübnan Hizbullah’ı İsrail-ABD ortak saldırısı karşısında nasıl bir direniş gösterebilir?

ABD Irak’ta bulunan askerlerinden bir kısmını daha Afganistan’a kaydırarak buradaki gücünü de arttırırsa kendini savunmak için askeri gücünü hem Afganistan hem de Irak sınırına dağıtmak zorunda kalacak olan İran, içerden de etnik, ideolojik ve mezhepsel kışkırtmalar karşısında ne yapabileceğinin hazırlıklarını yapıyor olmalı!

Askeri ve teknolojik gücüne çok güvenen İsrail, Hizbullah mevzilerini havadan vuruyor. Bu çatışma kara savaşına dönüşünce İsrail nelerle karşılaşabileceğini her halde düşünüyor olmalı!

Fakat bu İsrail için bir intihar saldırısı olmaz mı?

Küresel terörle mücadele ettiğini söyleyen ayrımcı ve çifte standartlı W.Bush, ABD’nin mevcut politikaları ve İsrail’in acımasız saldırılarına destek vererek Hizbullah’ı İslam Dünyasının kahramanı haline getirmeye başladığının farkında mıdır acaba?

Amerikan yönetiminin “terör” dediği şey bu yöntemlerle biter mi yoksa daha fazla artar mı?

O halde ABD’nin amacı “küresel terörü” bitirmek mi yoksa bu beklide yakın tarihin bulunan en iyi bahanesi ile başka hedeflere ulaşmak mı?

ABD ve İsrail’in çılgınlıklarına neden “erkekçe” çıkan bir ses, ciddi bir itiraz yok?

Türkiye’de yaygın bir kanaat var: Ortadoğu’da, İsrail’in hep ABD’yi kullandığı söylenir. Görünen o ki ABD İsrail’i ve İsraillilerin içinde bulunduğu ruh halini bir çok da mahir bir şekilde bir maşa gibi kullanıyor.

Bu durum gerek İsrailli ve İsrail dışındaki Yahudilerin de düşünmeleri gereken çok önemil bir mihenk taşı.

İsrail’de yaşamak nasıl bir şeydir sanıyorsunuz. Kurulduğu günden beri savaş halinde olan bir ülke. Yıllardır korkuyla yaşamak nasıl bir şeydir, bu nasıl hayattır?

Türkiye’de son zamanlarda sebepsiz yere tırmandırılan terörün yukarda sıraladığımız konularla ilgisi ve bağlantısının olup olmadığını hiç düşünüyor muyuz?

Özellikle ülkemizdeki ülkesini seven herkesin dini, siyasi, ideolojik ve etnik tüm şapkalarını bir tarafa bırakıp olup bitenleri çok ciddi düşünmesi, topyekün birlik içinde neler yapılabileceğinin çalışmasının yapılması gerekiyor.

Son olarak üzerinde ciddi ciddi düşünülmesi gereken bir soru daha:

Acaba Güneydoğu sınırındaki 250 bin askerimizin PKK için mi orada olduğunu düşünüyor sunuz? Yoksa yukarıda yazdığım tehditler için mi bölgeye bu kadar askeri kaydırdık?

Nuh Gönültaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir