OYAK’tan Fransa’ya tepki yok

Türkiye’nin her yanından tepki yağarken başta Renault olmak üzere Fransız firmalarıyla çeşitli yatırımlarda ortak olan OYAK, Türkiye’yi ayağa kaldıran tasarı karşısında hiç bir tepki vermedi.

Sözde Ermeni soykırımını reddetmeyi suç sayan tasarıyı parlamentosunda oylamaya hazırlanan Fransa’ya karşı sivil toplum kuruluşlarından ve iş çevrelerinden gelen tepkiler artarak sürüyor. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) üyelerinin tamamının Fransız şirketlerle olan tiraci ilişkilerini durdurma kararı aldı.


MÜSİAD Ankara Şube’nin önceki gün düzenlediği iftar yemeğinde bir konuşma yapan MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, MÜSİAD üyelerine ait bütün firmaların Fransız şirketlerle olan ticari ilişkilerini durduracaklarını açıkladı. Bolat, “Fransız ürünlerine karşı boykot etkin biçimde kullanılmalıdır. MÜSİAD olarak biz de burada yerimizi alacağız. Aşırıya kaçmadan ancak kollektif biçimde hareket etmeliyiz” dedi.


Bolat, Fransız ortakları bulunan tanınmış büyük Türk firmalarının tavrının bu süreçte özellikle izlenmesi gerektiğini kaydetti. Özellikle OYAK ve Sabancı gibi Fransız şirketleriyle çok boyutlu ortaklığı bulunan gruplara işaret ederek, bunların tavrını yakından takip ettiklerini belirtti. Bolat, “Bazı tanınmış Türk firmalarının da bu boykot kararlarına uymalarını bekliyoruz ve bu süreçte uyup uymayacaklarını çok merak ediyoruz” diye konuştu.


TEPKİLER KOLLEKTİF OLMALI


MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, Fransa Parlamentosu’nda bugün oylanacak kanun tasarısının Batı’nın geleneksel çifte standartlı, iki yüzlü politikasının tipik bir örneği olduğunu vurgulayarak, “Sözde Ermeni soykırımı da tıpkı Kıbrıs gibi Türkiye’nin başında demoklesin kılıcı olmaya devam ediyor” dedi.


Bolat, Fransa’ya karşı uygulanacak yaptırımlar ve Fransız ürünlerine yönelik boykot konusunda mutlaka kollektif şekilde hareket edilmesi gerektiğinin altını çizerek, aksi halde münferit tepkilerin sönük kaldığına ve etki oranının azaldığına dikkat çekti.


Bilindiği gibi Fransız Renaut ve AXA ile ortaklığı bulunan OYAK, bu yıl da Erdemir’i satın almak için kurduğu Ataer’in yüzde 41 hissesini Fransız Arcelor’a satarak Fransızlarla ortaklığını genişletmiş ve dünyanın ikinci büyük çelik üretecisi Arcelor’u Türk demir-çelik sektörüne de sokmuştu.


Türkiye’de 524 Fransız şirketi var


Fransa parlamentosunda 12 Ekim’de görüşülecek “sözde Ermeni Soykırımının inkarını suç sayan” yasa teklifi nedeniyle ürünlerinin boykotu gündeme getirilen Fransa’nın dış ticaretinde Türkiye’nin payı, yüzde 1,3 ile oldukça düşük düzeyde. Türkiye’nin ithalat ve ihracatında ise Fransa’nın payı, ortalama yüzde 5-6 düzeyinde değişiyor. Türkiye’de otomotiv, gıda, sigortacılık, bankacılık, perakende, akaryakıt başta olmak üzere, pek çok sektörde toplam 524 Fransız sermayeli şirket faaliyet gösteriyor.


Fransa’ya neden tepkisiz?


Fransa’ya, başta siyaset ve iş dünyası olmak üzere toplumun bütün kesiminden tepki yağarken “milli tepki” konusunda her zaman sesi gür çıkan Oyak Holding’in sessizliği dikkat çekti. Başta Renault olmak üzere Fransız firmalarıyla çeşitli yatırımlarda ortak olan Oyak, Türkiye’yi ayağa kaldıran tasarı karşısında hiç bir tepki vermedi. Holding merkezinden herhangi bir açıklama yapılmadığı gibi Oyak Genel Müdürü Coşkun Ulusoy’un da konuyla ilgili açıklama yapmama kararı aldığı belirtildi. Ulusoy’un kurumsal iletişim danışmanı Asaf Ardak ise Yeni Şafak’ın ısrarına rağmen, “Bu konuyla ilgili hiçbir sorunuzu yanıtlamayacağım. Lütfen başka birşey sormayın” cevabıyla yetindi.


2005 yılında girdiği özelleştirme ihaleleriyle dikkatleri üzerine çeken OYAK, Erdemir ihalesi öncesinde ’Erdemir’i milli sermaye alsın’ kampanyasına öncülük etmişti. Stratejik kuruluşların yabancı şirketlere değil, yabancı devletlere gideceğini iddia eden Ulusoy, “Madem satılacak, o zaman bizlerde kalsın” sözleriyle tepkisini ortaya koymuştu.


Ulusoy’un bu çıkışı Oyak’ın “ulusalcılık” stratejisi çerçevesinde değerlendirilirken sonraki gelişmeler herkesi şaşırtmıştı. 2,77 milyar dolara Erdemir’i satın alan şirket kısa bir süre sonra Fransız’larla ortaklık için masaya oturmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir