PAPA MÜSLÜMAN OLDU MU ?

Yeni Şafak Gazetesi’nden Mehmet Şeker, geçenlerde “Papa Müslüman olsa” diye nefis bir yazı yazmıştı. Mehmet Şeker’in endişeleri boşunaymış. Çünkü Papa Müslüman olmadı ve sayın Cumhurbaşkanımız derin bir nefes aldı. Ama birileri zorla Papa’yı Müslüman yapmaya çalışıyor şimdi.

Uçaktan inerken haçını saklayan ve camide kıyamda duran Papa’yı, bu tavırlarından dolayı o kadar sempatik gösterdiler ki, neredeyse Müslüman olduğuna inanacağız. Hatta sadece Müslüman olması da yetmiyor. Papa milliyetini bile değiştirebilir belki. El açıp Türkçe dua etti, Türk bayrağını salladı ya, artık Türk bile olabilir Alman asıllı Papa…

Şaka bir yana, gerçekte neler oluyor? Katı bir Alman milliyetçisi ve su katılmamış bir Katolik olan, üstelik akademisyen yönü de bulunan eski Kardinal Ratzinger, yeni Papa 16. Benediktus, 3-5 günde bu kadar değişebilir mi? Buna inanmak için çok saf olmak gerekiyor. O halde nasıl yorumlamalı bu mesajları?

Tarihe ibret gözüyle baktığımız zaman bu olayı daha rahat yorumlayabiliriz. Napolyon Mısır’ı işgal ettiği zaman, halkın tepkisini azaltmak için Müslüman olduğunu ilan etmişti. Napolyon’un torunları ise daha sonra tüm Afrika’yı iliklerine kadar sömürdüler, milyonlarcasını katlettiler. Baba George Bush Irak’a saldırıp Kuveyt’i kurtardığı zaman Araplar ona “Hacı Bush” lakabını takmışlardı. Şimdi ise Hacı Bush’un oğlu W.Bush Arapları kitleler halinde katlettiriyor, Ebu Gureyb zindanlarında çürütüyor.

Tarihte ilk defa Katolikler ve Ortodokslar birlikte hareket ediyorlar. Hatta sadece onlar değil, Ermeniler ve Süryaniler de bu birliğin içinde yer alıyor. Dahası, kilisenin otoritesini kabul etmeyen misyoner grupları bile onları destekliyor. Bu aslında adı konmamış bir Haçlı İttifakı’dır. Hem de tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar büyük çaplı bir organizasyon. Zira unutmayalım ki, geçmişte yapılan Haçlı Savaşlarında sadece Katolikler vardı. Ortodoksların yaşadığı Bizans’ı o zamanlar Katolikler ezip geçmişler, her tarafı yağmalamışlardı. Birbirlerinden bu kadar nefret eden Hıristiyan mezhepleri birleşiyorsa, bu pek hayra alamet değil. Bunun altında başka niyetler olmalı.

“Kalbimin yarısını Türkiye’de bıraktım” diyordu Papa giderken. Acaba bundan kastettiği neydi? Müslümanları sevmediğini her fırsatta dile getiren Papa, imana mı geldi? Yoksa başka bir şeyi mi kastediyor? Batı Roma İmparatorluğunun koltuğunda oturan Papa, “kalbimin öteki yarısı” derken mesela Doğu Roma’yı mı kast ediyor acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir