Papa Türkiye’deki Bir Kitap’ı Niye İnceletti ?

Kasım Ayında Türkiye’ye gelecek Papa Türkiye’de kendisi hakkında yazılan her türlü yazıyı inceliyor. Bu yazıda oldugu gibi. Papa Türk medyasını ve interneti adım adım izliyor…

Yücel Kaya’nın kaleme aldığı Papa’nın İstanbul ziyareti sırasında yaşanabilecek muhtemel gelişmeleri ve Opus Dei ve P-2 örgütünü konu alan “Papa’ya Suikast” adlı romanı Vatikan’ı ayağa kaldırdı


“Papa’ya Suikast” kitabı, Avrupa basınının gündeminde. Özellikle Katolik medya, bu kitabı tartışıyor.


Kitapla ilgili detaylı bilgi almak için Kaya’yı ziyaret eden Vatikan’ın Türkiye elçisi George Moravitch, Kaya’dan Papa’ya iletilmek üzere bir mektup yazmasını istedi. Mektup, İngilizce’ye çevrilerek Vatikan’a gönderilecek.


Mehmet CANITATLI


Yücel Kaya’nın “Papa’ya Suikast” adlı romanında Papa 16. Benedict’in 30 Kasım’da yapacağı Türkiye ziyareti sırasında bir suikasta kurban gidebileceğini, gizli servisler ve tarihi belgelere dayanarak gündeme getirmesi Vatikan’ı harekete geçirdi. Papa’nın Ankara’daki Vatikan Elçiliği aracılığı ile Vatikan Büyükelçiliği İstanbul Temsilcisi Georges Marovitch’ten kitapla ilgili detaylar istemesi üzerine Marovitch, soluğu romanın yazarı Yücel Kaya’nın yanında aldı. Kaya ile uzun uzun görüşen elçi ondan Papa’ya iletilmek üzere bir mektup yazmasını istedi. Kaya ise Marovitch’e hitaben titizlikle kaleme aldığı mektupta şu ifadelere yer verdi:


“Yazarı olduğum ve Güçlü Yayınları arasında çıkan “PAPA’YA SUİKAST” isimli kurgu-romanım hakkında bilgi almak ve eserde yazılanların gerçekliğini öğrenmek amacıyla tarafıma yapmış olduğunuz ziyaretinizin, öncelikle, beni ve kurumumu onurlandığı ve mutlu ettiğini belirtmek isterim.


Kitap, adından da anlaşılacağı üzere Sayın Papa 16. Benedict (Ratzinger)’e İstanbul ziyareti sırasında “olası” bir suikast girişimini anlatmaktadır.


Uzun bir süredir dünyada yaşanan olayları kavrayıp yorumlamaya çalışan bir yazar olarak, Vatikan’da son yıllarda yaşanan bazı gelişmelerin, Papa’nın Türkiye ziyareti sırasında arzu edilmeyecek olaylara neden olabileceği endişesini taşıdığım için sözü edilen eseri kaleme aldım.


İlk bakışta yersiz veya gereksiz gibi görülse de, kitapta yer alan “gerçek” bilgiler iyi okunup, doğru yorumlandığı takdirde endişelerim konusunda haklılığım ortaya çıkacaktır. Sayın Papa II. Jean Paul’e karşı geçmişte yapılan üzücü suikast veya suikast girişimleri ile son dönemlerde Trabzon ve Samsun’da yaşananların, kitabımda ortaya koymaya çalıştığım kurgunun olabilirliğini kuvvetlendirmektedir.


Devleti ve milletini seven bir yazar olarak, olası bir suikastın ülkeme vereceği zararı düşünmek dahi istemem. Elbette, Türk Devleti’nin böyle bir müessif olay yaşanması için elinden geleni fazlasıyla yapacağından da eminim.


Kitabın içeriğine geçmeden önce, Vatikan’ın, Katolik kilisenin ve Papa hazretlerinin öneminin bilincinde olduğumu ve romanımda, onlara saygı ile yaklaştığımı, yüz milyonlarca insanın değer verdiği kutsal kişi ve kurumlara saygıda bir kusur yapmamaya da özen gösterdiğimi belirtmek isterim.


Vatikan’ın, öteden beri Masonik yapılanmalara karşı tavır aldığını, Papa II. Clement’in 1738 yılında “Hiçbir Hristiyan’ın mason olmaması gerektiği” uyarısını çok biliyorum. Papa I. Jean Paul’un, bu yüzden bazı psikopos ve kardinalleri Vatikan’dan uzaklaştırdığı tarihi bir gerçekken, 1979 yılında kaçırılan Sicilya doğumlu Michele Sindona’nın araştırılması sonrasında savcıların bir Masonik örgütle karşı karşıya geldiği; bu gizli örgütün Vatikan’ın mali işlerinde söz sahibi olduğunun açığa çıkması kitabımın ana kurgusunu oluşturdu. Opus Dei gibi Katolik camiaya hizmeti geçmiş bir kurumla, P-2 gibi bazı gizli örgütler ve kişileri kitabımda ayrıntılı olarak anlattım.


Ülkesi ve dünya barışı için düşünen ve yazan bir Türk aydını olarak, hiç kimsenin asla tasvip etmeyeceği böyle bir hadisenin Türkiye’de yaşanması halinde, ülkemi ve milletimi dünya gözünde güç bir duruma sokacağı endişesi ile gerek Vatikan’ın, gerekse Türk Devletinin bu eserde anlatılanları önemsemesi, Papa hazretlerinin Türkiye ziyareti sırasında gerekli güvenlik önlemlerinin artırılmasına dikkat çekmek istiyorum.”


Mektup, İngilizce’ye çevrilerek Vatikan’a gönderilecek.


Marovitch: Galgana getirmemeli


Papa’nın Türkiye ziyareti öncesi böyle bir romanın yayınlanmasını şaşkınlıkla karşıladığını dile getiren Marovitch, BUGÜN’e yaptığı açıklamada, “Yazara bizzat bunu sordum. Çünkü Avrupa’da bu kitap konuşuluyor. Ne olduğunu öğrenmek için görüşmeyi gerçekleştirdim. Kimse kimseyi galyana getirmemeli. Mektubu da bu sebeple talep ettim” dedi.


Avrupa basınında yankı buldu


Başta İtalya ve Almanya olmak üzere, birçok ülkenin gazete ve internet sayfalarında tartışılmaya başlanan kitabın Türkiye’de yükselmeye başlayan anti-Hristiyan dalgayı körüklediği belirtiliyor ve Papa’nın Türkiye ziyaretinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiği üzerinde duruluyor. Papa’nın İstanbul’a yapacağı ziyaret tartışmaya açıldı ve bu konuda internet sitelerinde forumlar düzenlendi. “Papa, Türkiye gitsin mi, gitmesin mi?” sorularının yer aldığı forumlara binlerce kişi görüşleri ile katıldı ve katılmaya da devam ediyor. Foruma katılanlar, Yücel Kaya’nın “Papa’ya Suikast” kitabını gerekçe göstererek Papa’nın İstanbul ziyaretinden vazgeçmesi gerektiğini belirtiyorlar.


Çarpıcı yorumlar


“Yücel Kaya, P2 mason locası, Mehmet Ali Ağca ve Opus Dei’yi de yeniden gündeme getirdiği “Papa’ya Suikast” isimli romanıyla bize bir gerçeği hatırlatıyor. Geçen 7 ay içinde yaşanan olaylara baktığımızda, bu iddiaların komik olmadığını görüyoruz. 3 Katolik rahibin Türkiye’de saldırıya uğraması, bu ülkedeki anti-Hristiyanlık propagandasının yükseldiğini ispat eder niteliktedir. Türkiye’de şu anda güçlü bir dinsel aşırılık var ve bu kin etrafı sarmayı sürdürüyor. Ailelerden okullara ve hatta gazetelere kadar bu durum devam ediyor.” NCR


“Bu romanın ne anlattığını çok iyi kavramalıyız. Bunun sadece bir kurgu olduğunu düşünmeliyiz. Öngörülü ve güvenilir olmak zorundayız. Türk hükümeti Papa’nın ziyaretinin olaysız geçmesi için elinden gelen her şeyi yerine getiriyor.” Archbishop Antonio Lucibello (Türkiye’deki papalık elçisi)


“Türkiye Avrupalılar için ana tatil merkeziydi ama son zamanlarda olanlar beni endişelendiriyor. Papa’nın Türkiye’ye ziyareti konusunda da korkularım var.”

Bir kitap Avrupa’yı karıştırdı
Cumhurbaşkanı Sezer’in davetlisi olarak kasımda Türkiye’ye gelmesi beklenen Papa’nın bu sözlerine tepkiler sürerken, Türk yazar Yücel Kaya’nın, ‘16. Benedikt’i İstanbul’da kim öldürecek? Papa’ya Suikast’ adlı romanı da Avrupa’yı karıştırmaya yetti. Vatikan, sadece Türkçe baskısı yapılan romanın yazarını ve bağlantılarını araştırmak için İstanbul Temsilcisi Georges Marovitch’i görevlendirdi. Marovitch, hemen araştırma yaptı.

Vatikan rapor bekliyor
Kitabın yazarı Yücel Kaya hakkında bilgi toplamak için kitabı yayınlayan Güçlü Yayımcılık’a giden Marovitch’in ilginç bir hikayesi var. Yazar Kaya, görüşmeyi şöyle anlatıyor; ‘Önce kitabı vitrinde gördüğünü ve bilgi almak istediğini söyledi. Ancak ben kendisini tanıdığımı söyledim. Arada bir samimiyet kurulunca, kitapla ilgili inceleme yapmak üzere görevlendirildiğini ve Vatikan’ın bu konuyla ilgili kendisinden rapor beklediğini açıkladı.’

Yayınevine tesadüfen gittim
Papa’ya Suikast kitabına özel ilgisini sorduğumuz Marovitch, ‘Romanlara herkes istediğini yazar. Bizim de bu konuda konuşmaya hakkımız yok. Tarihi bir eser değildir. Avrupa basınının heyecanı normaldir. Papa bu kitabı görmez bile. Yakınındakiler görmüş olabilir. Kitabı İtalyanca ve İngilizce tercüme edip, Vatikan Büyükelçimize göndereceğiz. Ben tesadüfen yayınevine gittim. Özel bir görevlendirme yok. Bir kitabı en iyi yazarı bildiği için 3 gün önce yayınevinde ona sordum’ dedi.

Türkiye ziyareti iptal mi
Kitabın yazarının istihbarat örgütleriyle ilgisini araştırtan Vatikan’ın, romanın gerçeğe dönüşmesi ihtimali nedeniyle Papa’nın Türkiye ziyaretini iptal ettirebileceği belirtiliyor.

Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel, yoğun biçimde eleştirilen Papa’yı destekledi. Merkel, ‘Papa’yı eleştirenler, konuşmasının amacını anlamamış demektir. Konuşması dinlere yönelik diyalog çağrısıydı’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir