Papa’nın maksatını Halil İnalcık açıkladı

Dünyaca ünlü Türk tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık, Papa’nın Türkiye ziyaretinin perde arkasını değerlendirdi.

Koç Üniversitesi dünyaca ünlü Türk tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık’a şeref doktorası verirken, İnalcık, Papa’nın Türkiye’ye geliş nedenini ’şizma’ya (kilise ayrılığı) son vermek olarak yorumladı.

Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü’nde düzenlenen törende Prof. Dr. İnalcık’a ’Üstün bilim adamı, tarihçi ve profesör olarak yaptığı araştırmalarıyla; Türk ve Osmanlı tarihinin daha iyi anlaşılmasını sağladığı, yayınları ve yarattığı heyecanla dünyada bu toplumları araştıran tarihçi kuşakları yetiştirdiği, üstün başarıları ve dünya barışına katkıları’ nedeniyle ’İnsan Bilimleri ve Tarih’ alanında şeref doktorası verildiği açıklandı.

’Tarihi bir olayın eşiğindeyiz’

Prof. Dr. İlber Ortaylı, törendeki takdim konuşmasında Prof. Dr. İnalcık’ın tarihçi yönünü anlattı. Şeref doktorasının takdimini ve cüppe giydirilmesini ise Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Rahmi Koç ile Rektör Atilla Aşkar yaptı. Prof. Dr. İnalcık, teşekkür konuşmasının ardından Papa’nın Türkiye ziyaretini değerlendirdi. 16. Benediktus’un İstanbul’u ziyaret eden ikinci papa olduğunu söyleyen Prof. İnalcık, ’tarihi bir olayın eşiğinde olduğumuzu, belirtip şöyle dedi:

“Sayın Papa bu ziyareti ne için yapıyor? Din adamları, papalar, patrikler, hiçbir zaman siyasetten uzak kalmamışlardır. Kitleleri devlet başkanları idare eder, fakat kitlelerin ruhuna işleyen bu büyük din adamlarıdır. Gelişi inşallah dini ve samimidir. Memleketimiz böyle algılamaktadır. Fakat dikkat ediniz şizma, İstanbul’un fethine çok yakın bir zamanda iki kilisenin birleşmesi ilan edildi… Bu birliği Ayasofya’da ilan ettiler. Biz misafirperver tutumumuzu terk etmemeliyiz. Patrikliği ziyaret edecek. Uzun şizmaya son vermek Hıristiyanlığı İslam karşısında bir cephe haline getirmek. Benim müşahadem budur. İstanbul’a turistik bir şeyle gelmiyor. Türk devletine hürmet için gelmiyor. Bunu bilmeliyiz..”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir