Papa’nın ziyaretinin asıl amacı ne?

İnternational Herald Tribüne, Papa’nın Türkiye’ye geliş amacının Müslümanlarla diyalog olmadığını ileri sürdü, Patrik’le yapılacak görüşmenin gündemini açıkladı

International Herald Tribüne gazetesinde yayınlanan bir makalede, kasım ayında Türkiye’yi ziyaret edecek olan Papa 16’ncı Benedikt’in amacının Müslümanlar ile bir diyalog değil Ortodokslarla tekrar birleşme çabası olduğu öne sürüldü. Deutche Welle TV’nin din işleri muhabiri John Berwick’in International Herald Tribüne gazetesinde yayınlanan makalesinde, kasım ayında Türkiye’yi ziyaret edecek olan Papa 16’ncı Benedikt’in, daha önce Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde yeri olmadığını ve Müslüman ülkelerin oluşturacağı bir birliğe katılması gerektiğini söylediği hatırlatıldı.

PAPA’NIN ZİYARETİ SİYASİ

Papa’nın Türkiye’yi, “Ankara’nın kendini takdim etmek istediği gibi Doğu ile Batı arasında bir köprü olarak gördüğü için” ziyaret etmeyeceğini ifade edilen makalede, hatta Benedikt’in bu ziyaretle amacının Müslümanlarla diyalog bile değil daha çok politik bir konu olduğu savunuldu.

Makalede, Papa’nın asıl amacının “Ortodoks Kilisesi’nin başında bulunan Fener Rum Patriği Bartholomeos olduğu” ifade edildi. Bartholomeos’un Ortodoksların en üst düzeydeki sözcüsü olduğu belirtilen makalede, nasıl Papa’nın görevi Batı kilisesini (Katolikler) birleştirmekse, Patriğin görevinin de Doğu kilisesini (Ortodokslar) birleştirmek olduğu savunuldu.

KATOLİKLERLE ORTODOKSLARI BİRLEŞTİRMEK İSTİYOR

Papa hırslı ve istemli bir gündemi olduğu kaydedilen makalede, Benedikt’in Avrupa’yı tekrar Hıristiyanlığa çağırmak istediği belirtildi. Makalede, “Bu, gerçek dışı görünebilir ama ilk adım bölünmüş Hıristiyanları birleştirmek olacaktır” denildi. Papa’nın, Katolikler ve Protestanlar arasında teolojik bakımdan çok ciddi farklar olduğuna inandığı belirtilen makalede, bu yüzden bu cephede yapılacak çok şey bulunmadığı ifade edildi. Makalede, ancak Ortodoksluk ile Katoliklik arasındaki durumun daha farklı olduğu ve Benedikt’e göre bu iki mezhep arasında bir birleşmenin mümkün ve arzu edilir olduğu kaydedildi.

BİZANS KRALI’NDAN ALINTI STRATEJİKTİ

Papa’nın, bir Ortodoks olan Bizans Kralı İkinci Manuel Paleologus’un Hazreti Muhammed ile ilgili sözlerinden alıntı yapması da bu amaca bağlanan makalede, bu atfın 240 milyon Ortodoks tarafından bir dayanışma jesti olarak algılanacağı savunuldu. Makalede son olarak, kasım ayında Türkiye’ye gelecek Papa’nın, Patrik Bartholomeos tarafından sıcak bir biçimde karşılanacağından hiçbir şüphenin bulunmadığı kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir