Paralı işgal Sürüyor!

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, GAP bölgesindeki Yahudi akınına, Fethiye, Kalkan, Kaş, Kemer, Didim, Kale, Alanya’daki İngiliz, Alman ve Fransız istilasına ses çıkarmıyor…

Didim’de 11 bin konut İngiliz malı oldu.
Almanlar ise Alanya’yı talan etti.


Hatay’da yabancıların taşınmaz sayısı 3 bin 700’ü geçti diye satışı durduran Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, GAP bölgesindeki Yahudi akınına, Fethiye, Kalkan, Kaş, Kemer, Didim, Kale, Alanya’daki İngiliz, Alman ve Fransız istilasına ses çıkarmıyor…


Didim’deki yağma
ne zaman duracak?


Didim’de son 3 yılda 11 bin İngiliz konut sahibi oldu, 8 bin konut için protokol imzalandı. Antalya ile Alanya ise Rus ve Almanlar tarafından parayla işgal ediliyor.


Hatay’da yabancıların taşınmaz sayısı 3 bin 700’ü geçti diye satışı durduran Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, Didim’de yaşananları görmezden geliyor.


Yabancıların Türkiye’de mülk edinebilmesini sağlayan yasanın ardından 11 bin İngiliz’in Aydın’ın Didim ilçesinde konut satın aldığı, yapımı devam eden 8 bin konutun satışı için de ön anlaşma yapıldığı bildirildi. Ege bölgesinin önemli turizm merkezlerinden Didim’de, inşaat yatırımları devam eden Genç İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aşkın Genç, yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke vatandaşlarının kıyı bölgelerine yoğun ilgi gösterdiğini ve buralardan mülk edinmeye başladığını söyledi. Alman ve Rus vatandaşlarının Antalya-Alanya civarında konut alırken, İngiliz ve Hollandalıların Didim-Bodrum-Fethiye bölgesinde yoğunlaştığını kaydeden Genç, İngiliz vatandaşlarının da Didim bölgesini tercih ettiklerini belirtti.


Faturalar İngilizce basılıyor
Son 3 yılda 11 bin İngiliz’in konut aldığı Didim bölgesinde devam etmekte olan 8 bin konutun da satışı için ön protokol imzalandığını ifade eden Genç, şu bilgileri verdi: “Bu rakamlar, İngilizlerin Didim’de önemli bir çoğunluğa ulaşacağını gösteriyor. Halen 400 aile Didim’de yıl boyu ikamet ediyor. Elektrik ve su faturalarının son 1 yıldır Türkçe ve İngilizce olarak basılması, bölgenin geldiği noktaya en iyi örnek. İşin bu boyuta gelmesinde yerel yöneticilerin de katkıları çok büyük.” Yaşanan bu gelişmelerin turizmin en önemli ayağı olan otelciliği ise olumsuz etkilediğini savunan Genç, “Daha önce seyahat acentaları ile ülkemize tatil amaçlı gelip otellerde konaklayan turistler artık kendi evlerinde konaklamakta, ayrıca kullanmadıkları dönemlerde de konutlarını kiraya vermektedir” dedi.


Alanya’da 13 bin konut satıldı


Antalya’nın Alanya ilçesinde de durum Didim’dekinden farklı değil. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Tapu Sicil Müdürü Fikret Ayman, yabancıların mülk edinmelerini düzenleyen tapu kanunu değişikliğinin yürürlüğe girmesinden sonra, tapu almak için 300’den fazla yabancının, kendilerine başvurduğunu söyledi. Ayman, halen tapu almak için 2 bin 500 yabancının beklediğini de sözlerine ekledi. Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkan Yardımcısı Hüseyin Erkek ise Alanya’da yabancılara 13 binin üzerinde mülk satıldığını dile getirdi. Erkek, “Alanya’da yabancılara satılmak üzere yapılmış olarak bekleyen 20 binden fazla konut var. Bu konutlar 75-200 bin euro arasında satılıyor” dedi.


Talanın yıllara göre dağılımı


1942 – 4.042
1956 – 8.975
1962 – 25.067
1973 – 7.697
1984 – 55.483
1992 – 15.582
2001 – 1.902
2002 – 2.454
2003 – 2.310
2004 – 5.274


Kim ne kadar mülk aldı?


Yunanistan – 12.526
Almanya – 12.269
İngiltere – 7.347
Suriye – 4.616
Hollanda – 1.882
KKTC – 1.031
ABD – 1.025
Avusturya – 1.019
İtalya – 1.012
İrlanda – 1.011


‘Satış’ tam gaz sürüyor


AKP hükümetinin çıkardığı 4916 sayılı yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte Türkiye toprakları yabancılar tarafından parayla işgal edildi. Özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarından konut alan yabancılar, Güneydoğu Anadolu bölgesinden ise toprak satın almayı tercih ediyor. Tapu Kadostro Genel Müdürlüğü, 2005 resmi kayıtlarına dayanarak, yabancıların satın aldığı toprağın 272 bin 697 dönüm olduğunu açıklasa da, özellikle Güneydoğu’dan yerel kaynaklardan gelen haberler durumun daha vahim boyutlara ulaştığını gösteriyor. Türkiye’den toprak alan yabancılar arasında özellikle İsraillilerin, tapu kayıtlarını yerli halkın üzerine yaptırttığı iddia ediliyor. İşte Türkiye’deki talanın rakamlarla ifadesi:


* Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illerindeki büyük miktar araziler tam bir yabancı istilası altında
* Amik Ovası’nda 200 bin dekar arazinin yüzde 65’i çifte vatandaşlık hakkı olan Arap kökenli Türk vatandaşlarının elinde
* GAP bölgesinin yüzde 95’i ise yine çifte vatandaşlık hakkı olan kişiler tarafından satın alındı. Kars ve yöresinde de gizli arazi ve mülk edinme girişimleri tüm hızıyla sürüyor.
* Yabancıların en çok mülk edindiği iller Antalya, İstanbul, Bursa, Muğla, İzmir, Aydın, Mersin, Balıkesir, Manisa ve Yalova.
* 2005 rakamlarına göre yabancılar Türkiye’den 41 bin 683 gayrimenkul aldı. Özellikle Hatay ve güney kıyılarından emlakçılardan gelen bilgiler bu rakamın 2 katına çıkmış olabileceği endişesini doğuruyor
* Yabancılara satılan mülk ve toprakların yüzde 98’ini araziler ve arsalar oluşturuyor.
* Türkiye’den taşınmaz veya toprak alan ülke vatandaşlarının ilk 10 listesinde yedi AB üyesi yabancı bulunuyor. Bunlar Yunanistan, Almanya, İngiltere, Hollanda, KKTC, Avusturya, ABD, İtalya, İrlanda, Fransa şeklinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir