Patrik Haddi Aştı

Fener Rum Patrikhanesi, bu ay sonunda Türkiye’ye gelecek Papa 16. Benedict’in ziyareti için alışılmışın dışında bir girişimde bulundu. Papa’nın İstanbul ziyaretini izleyecek basın mensupları için akreditasyon işlemlerini kendisinin yapacağını duyuran Patrikhane, bunun için özel olarak İngilizce web sitesi hazırlattı.

Sitede, duyurunun altındaki İngilizce ‘Ecumenical Patriarchate of Constantinople Press Office’ ünvanındaki ‘Ekümenik’, İstanbul için kullanılan ‘Constantinople’ ifadeleri ise özellikle dikkat çekiyor. Papa’nın İstanbul ve Ankara ziyaretinin akreditasyonunu yapan Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü yetkilileri ise, konudan haberdar olmadıklarını belirttiler.


Fener Rum Patrikhanesi, bu ay sonunda Türkiye’ye gelecek Papa 16. Benedict’in ziyareti için alışılmışın dışında bir girişimde bulundu. Papa’nın İstanbul ziyaretini izleyecek basın mensupları için akreditasyon işlemlerini kendisinin yapacağını duyuran Patrikhane, bunun için özel olarak İngilizce web sitesi hazırlattı. Sitede, duyurunun altındaki İngilizce ‘Ecumenical Patriarchate of Constantinople Press Office’ ünvanındaki ‘Ekümenik’, İstanbul için kullanılan ‘Constantinople’ ifadeleri ise özellikle dikkat çekiyor. Papa’nın İstanbul ve Ankara ziyaretinin akreditasyonunu yapan Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü yetkilileri ise, konudan haberdar olmadıklarını belirttiler.
Her fırsatta Vatikan benzeri bağımsız bir devlet gibi davranmaya çalışan Fener Rum Patrikhanesi, Papa’nın ziyaretini bu amaç doğrultusunda kullanmaya çalışıyor. 28 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında Ankara ve İstanbul’da çeşitli temaslarda bulunacak olan Papa 16. Benedict’in İstanbul ziyaretini izleyecek olan basın mensupları için kendi akreditasyonu şart koşan Patrikhane, bunun için http://www.patriarchate.com/adresiyle web site açtı. Türkçe’nin resmi dil olduğu bir ülkede başvuruları İngilizce olarak kabul eden Patrikhane, akreditasyon başvurularının web sitesindeki formun doldurularak yapılması isteniyor.
Patrikhane, Papa’nın İstanbul’daki ziyaretlerini takip etmek ve Hilton Oteli’ndeki basın merkezinden yararlanmak isteyenlere kendi akreditasyonunu şart koştu. Patrikhane basın merkezi, kendi akreditasyonları dışındaki hiçbir akreditasyonu kabul etmeyeceğini duyurdu. Öte yanda akreditasyonların eleme usulüne göre yapılacağının da ilan edilmesi, bazı gazetelere ambargo konulacağı yorumlarına neden oldu.Öte yandan Türkiye içinde gerçekleştirilen bütün uluslararası programları ve resmi düzeydeki bütün ziyaretlerin akreditasyonunu bugüne kadar Başbakanlık’a bağlı Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü yapıyordu. Papa’nın Ankara ve İstanbul ziyaretinin akreditasyon işlemlerini de yürüten Basın Yayın yetkilileri, Patrikhanenin girişimleri hakkında bilgileri olmadığını kaydettiler. Yetkililer, kendilerinin yaptığı akreditasyonun İstanbul ziyareti için de geçerli olduğu da belirttiler.
Patrikhane, Hilton Oteli’nde kurulacak Basın Merkezi’nin sorumluluğunu da üstlendi. Patrikhane yetkilileri, basınla ilgili bütün harcamaların Patrikhane bünyesinde olduğunu belirterek, 2 günlük İstanbul ziyaretinde basın mensuplarına, masa, telefon ve internet desteği sunacaklarını kaydettiler.
Patrikhane basın merkezi yetkilileri, Basın Yayın’ın akreditasyonun geçerli olmadığını belirtirken, kendilerinin akreditasyon yapmalarının amacını, programın gerçekleştirileceği alanın küçük olmasını gösterdiler. ‘Programın yapılacağı yere 450 gazeteci ancak sığınabilir. 1000 kişi gelirse ne yapacağız. Kaç kişinin geleceğini önceden bilmemiz gerekir’ diye savunmada bulunan Patrikhane yetkilileri, 2 günlük programın büyük bölümünün Patrikhane bünyesinde gerçekleştirileceğinin altını çizdiler. Papa 16. Benedict, Marmara Grubu’nun Vatikan’ı ziyareti sırasında Akkan Süver’e Türkiye’ye gelirken 2 bin gazeteci ile geleceğini söylemişti. Papa’nın açıklamaları dikkate alındığından gazetecilerin büyük bölümü Patrikhane programını izleyemeyecek.
Öte yandan aynı yetkililer, web sitesindeki akreditasyon formunun eksiksiz doldurulması uyarısında bulunurken özellikle adres, kimlik numarası ve gazetecinin kaldığı otelin isminin verilmesini istediler. Yetkililer, boş bölümü bulunan formları kesinlikle akredite etmeyeceklerini kaydettiler.
Patrikhane yetkilileri, Papa’nın ziyareti ve diğer konularda bilgi vermek amacıyla 28 Kasım’da Hilton Oteli’nde basın toplantısı düzenleneceğini söylediler. Basın toplantısına Fener Rum Patrikhanesi’nden bir piskopos ile Vatikan’dan bir kardinal katılacak.


EBUBEKİR GÜLÜM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir