Pentagon Askeri Uzay Uçağı Uçurdu

ABD’nin önde gelen bir havacılık dergisi, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un 1990’lı yıllarda uzay uçakları geliştirdiğini ve bunları denediğini iddia etti.

Aviation Week & Space Technology adlı bir dergi, Pentagon’un iki kişilik ‘Blackstar’ adlı bir uzay uçağını birkaç kez Dünya yörüngesine çıkardığını yazdı. Dergiye göre, Pentagon büyük bir gizlilikle yürüttüğü bu projeyi parasal veya diğer nedenlerden dolayı rafa kaldırdı ve üstünü örttü. Tartışma yaratan habere savunma çevrelerinden tepki gelirken, Pentagon’un projeyi savunma amaçlı yürüttüğü belirtiliyor.

Makaleyi kaleme alan editör William B. Scott, “Elimizde bir uzay uçağının denendiğine dair bulgular var” derken, haberin yayımlanmasını “Gizlilikle yürütülen bu proje, üstü kapatıldığı için hiçbir zaman bilinemeyecekti, bu nedenle tarihi olayı açığa kavuşturmak istedik” şeklinde savundu.

PROJE İKİ UÇAKTAN OLUŞUYOR
Proje bir ana taşıyıcı ve bir de uzaya çıkacak olan özel bir uçak olmak üzere iki uçaktan oluşuyor. Taşıyıcı uçak, XB-70 Valkyrie bombardıman uçağı temel alınarak tasarlanan SR-3 adlı bir model. XOV (Experimental Orbital Vehical=Deneysel Yörünge Uçağı) adlı ikinci araç ise, yörüngeye taşındıktan sonra uzay uçuşu yapmak üzere tasarlanan esas uçak.

Proje, ana uçak SR-3’ün, XOV’u gökyüzünde yörüngeye yakın bir noktaya taşımasını ve XOV’nin optimum irtifada ayrılarak kendi kendini ateşlemeyle uzaya çıkmasını öngörüyor. Taşıyıcı uçak daha sonra üsse geri dönerken, XOV da uzaya çıkıyor. XOV’u bir uzay aracı olarak tanımlayan proje, Dünya’ya dönüşte uçağa uzay aracı sınıfında bakım görmesini öngörüyordu.

Söz konusu plan, son bir kaç yıldır gündeme gelen uzay havacılığı yarışmalarını da anımsatıyor. Dünya’dan 100 km yüksekliğe çıkan SpaceShipOne gibi uzay uçakları da, önce bir başka uçağın gövdesinde yörüngeye taşınıyor ve sonrasında kendi kendini ateşleyerek uzaya çıkıyor.

SİLAH AMAÇLI GELİŞTİRİLDİ
Aviation Week dergisi Pentagon’un uzay uçağı projesinin 19080’lerde ‘muhtemelen silahlanma amaçlı olarak’ tasarlandığını yazdı. Makale, Pentagon’un XOV uçağını, casus uydulara yakalanmayacak bir taaruz aracı olarak düşündüğünü yazdı.

Dergi, uçağın Florida’daki Hurlburt Askeri Hava Üssü, Okinawa Kadena Hava Üssü ve New Mexico’daki Holloman Hava Üssü’nde iniş ve kalkış yaptığına dair tanıklar olduğunu yazdı, ancak bu kişilerin kimliklerini açıklamadı. Dergiye göre, gizli yürütülen proje kapsamında, Pentagon XOV uçağını C-5 Galaxy nakliye uçakları ile taşıyordu.

BOEING DE KATILIMCIYDI
Blackstar projesinin maliyeti diğer projelere paylaştırılarak örtbas edildi ve böylece politikacılar ve basın gibi kamusal güçler tarafından denetlenmesi önlendi. Derginin iddiasına göre, proje bir grup havacılık şirketi tarafından da finanse edildi ve yürütüldü. Bunlardan biri 1980’lerde çeşitli uzay sistemleri ile ilgili birçok patent onaylatan Boeing Aerospace şirketiydi.

Dergi, Boeing’in uzay uçağı teknolojilerini geliştirmek için böyle bir projeye katılımcı olabileceğini, şirketin küçük bir uzay uçağı motoru üzerinde çalıştığını ve 1991 yılında boron bazlı bir sıvı yakıt ürettiğini yazdı.

ANALİZ: HER GÖRDÜĞÜN UFO UZAYLI OLMAYABİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir