Petrolde Yabancı Hakimiyeti

Türkiye’de geçen yıl ham petrol üretiminin yüzde 32’sini, yabancı şirketlerin gerçekleştirdiği ortaya çıktı

Türkiye’de geçen yıl ham petrol üretiminin yüzde 32’sini, doğalgaz üretiminin ise yüzde 39’unu yabancı şirketlerin gerçekleştirdiği ortaya çıktı
DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan’ın yazılı soru önergesine yanıt veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye’de bugüne kadar keşfedilmiş ham petrol sahalarinin 2004 yili sonu itibariyle toplam kalan üretilebilir rezervinin, 40 milyon 864 bin metrik ton oldugunu ifade etti.

Türkiye’nin petrol rezervleri

Güler’in verdiği bilgiye göre, ham petrol rezervlerinin yüzde 99,55’i Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, yüzde 0.30’u Marmara Bölgesi’nde, yüzde 0.15’i ise Akdeniz Bölgesi’nde bulunuyor. Ham petrol rezervleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Batman, Diyarbakır, Adıyaman ve Mardin’de yoğunlaşırken, Marmara Bölgesi’nde Kırklareli, Akdeniz Bölgesi’nde ise Adana’da küçük rezervler bulunuyor.

Doğalgaz

Bakan Güler, 2004 yılı sonu itibariyle Türkiye’de 7 milyar 307 milyon 700 bin metreküp üretilebilir doğalgaz rezervi bulunduğunu bildirdi. Güler, doğalgaz rezervlerinin yüzde 56’sının Diyarbakır ve Mardin’de, yüzde 44’ünün Tekirdağ, Kırklareli ve İstanbul il sınırları içinde yer aldığını belirtti.

Yabancıların elinde

Türkiye’de geçen yıl ham petrol üretiminin yüzde 32’sini, doğalgaz üretiminin ise yüzde 39’unu yabancı şirketlerin gerçekleştirdiği bildirildi. Türkiye’de bor madeninin Bigadiç, Emet, Kırka ve Kestelek’te bulunduğunu belirten Güler, 2002 yılında 186 milyon dolar olan bor ihracatının, 2004 yılında 251 milyon dolara ulaştığını bildirdi.
Güler, “Etkin ve dinamik pazar araştırması ile tespit edilen alanlarda dogru pazarlama stratejileri uygulayarak ihracatimizin önümüzdeki 3 yil içinde 500 milyon dolar seviyelerine çikarilmasi hedeflenmekte” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir