Piri Reisin Haritasını Cinler Yapmış

Piri Reis’in, Antarktika keşfedilmeden 300 yıl önce bu kıtayı detaylı bir şekilde nasıl çizebildiği sorusuna bilim dünyası cevap ararken, ünlü denizci Bahriye adlı kitabında bu sorunun yanıtını vermiş. Kitaba göre, Piri Reis çalışmalarını yaparken Süleyman Peygamber’in haritalarından faydalanmış.

Rus ve İngiliz bilim adamları, Türk Denizcilik Tarihi’nin önemli isimlerinden Piri Reis’in çizdiği haritada yer alan Antarktika kıtasında milattan önce yaşamış bir uygarlığın izlerini yaptıkları araştırmalar neticesinde doğrularken akıllarına takılan soru bu bilgilere Piri Reis’in 500 yıl önce nasıl ulaştığı yönünde. Araştırmacılar çok eski uygarlıklara ait haritaların Piri Reis’in eline geçtiğini ve bu haritalardan yola çıkarak kendi haritasını çizdiğini ileri sürerken, ünlü denizci kaleme aldığı Bahriye kitabında bu kadar ayrıntılı haritayı Süleyman Peygamber’in çizdirdiğini ve ondan kendisine intikal ettiğini söylüyor.

CİNLERE ÇİZDİRMİŞ

Harita üzerine yaptığı çalışmalarını ’Piri Reis Haritası’nın Şifresi’ adlı kitapta toplayan Metin Soylu ise, Bahriye kitabındaki bu bilgiden yola çıkarak Hz. Süleyman’ın haritayı kuşlara ve cinlere çizdirdiğini ileri sürüyor. Soylu haritanın bundan 500 yıl önce gökyüzünden kuş bakışı olarak çizilmiş olmasını da delil olarak ortaya atıyor.

BİLİM DÜNYASI ŞAŞKIN

1513 yılında çizilen ancak kayıp olan Piri Reis haritası tesadüf eseri 1929 yılında Topkapı Sarayı’nda ortaya çıktığında bilim dünyası harita üzerinde yer alan ayrıntılı bilgiler karşısında şaşkına uğradı. Piri Reis’in haritasında en çok dikkat çeken noktalardan biri Antarktika’nın kuzey sahillerinin son derece detaylı bir biçimde çizilmiş olmasıydı. Bilim dünyasını hayrete düşüren ise Piri Reis’in bu kıta keşfedilmeden 300 sene önce nasıl bu kadar düzgün bir haritayı çizdiğiydi. Harita buna ek olarak buz altında kalan sahilleri de gösteriyordu. Jeolojik bilgiler Quenn Maud topraklarının buzla kaplanmadan önceki son halinin ancak M.Ö 4000 tarihinde görülebildiği yönünde. Akılları karıştıran soru da buraya kim M.Ö 4000 yılında gelip bugün ancak modern teknolojilerle gerçekleştirilebilen bu haritayı çizebildi? Bu sorunun cevabı bilim dünyasında cevapsız kalırken Piri Reis Bahriye adlı kitabında çizdiği haritanın Süleyman Peygamber’den kendine intikal ettiğini açıklıyor. Bu bilginin altını önemli çizen isim ise Piri Reis haritası üzerine araştırmalarını sürdüren Metin Soylu.

AYŞE OLGUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir