PKK ELİNDEKİ STINGER FÜZELERİNİ NEDEN KULLANMIYOR DERSİNİZ

PKK ELİNDEKİ STİNGER FÜZELERİNİ NEDEN KULLANMIYOR???

Vatan, millet, bölünmez bütünlük kavramları, milli – milliyetçi söylemler herkesin uhdesinde olunca anlam ve manayı müfide açısından bir birine karıştı.

Bu karmaşa nedeni ile mezkur kavramlar ile haşır – neşir olanlar ülkenin adeta haraç mezat satıldığını söyleyerek kendilerini Hitler döneminde Nazilere karşı gelen roman kahramanları gibi yer altında – derinlerde örgütlemeye başladılar.

Bu örgütlenmelerde özellikle Fransa’nın gündeme getirdiği Ermeni Meselesi’nde olduğu gibi ciddi çalkalanmalar – farklıdanlıkların olduğu görüldü.

5. kol faaliyetlerinin ülkeyi uçurumun eşiğine getirdiğini söyleyen bu çevreler, asıl gündemi yakalayamamanın getirdiği a popülarite ile sönük ve cılız kalarak çok ama çook büyük bir sivil güç kaybına neden oldular.

Sivil güç kaybının bir ülkenin dinamikleri açısından paradan çok daha önemli olduğuna müdrik olanlar altın fırsatların bir bir elden kaçırılmasına ne kadar da hayıflanıyorlardır.

Bu anlamda ülke içerisinde etkinliği ve kolları olan dış güçleri gözden kaçırmak gafletlerin en büyüğü olsa gerek.

Türkiyemiz sınırları içerisinde yıllardır kendisi ile mücadele edilen PKK neden en ucuz silah türünü ve en rahat mücadele yöntemini seçiyor…

Askerlerimiz pusu atmaya çıktığında ve veya devriyeye çıktığında değil de onlar görev yorgunu olarak birliklerine dönerken pusu atıyor. Saldırıyor.

C 4 ve diğer patlayıcı türlerinin cirit attığı dünyamızda PKK politika olarak neden sınırlı yoğunluklu saldırı yöntemini belirliyor..

Onların bu kapsamlı stratejilerinin akıl hocalığını kimler yapıyor?

İrtica söylemlerini Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde STK unsurlarını etkisizleştirme aracı olarak kullanan basın neden asli sorunlara değinmiyor da… Tecavüz, gasp, şantaj haberlerini ayyuka çıkarıyor.

Sanki kukla oynatıcısı aynı merkezden oyunu yönetiyor.. Ve Türkiyenin ayağına bağ olacak, tökezlemesini sağlayacak unsurları sınırlamada çok ama çok mahir davranıyor…

Sizce PKK bu bağlamda elindeki STİNGER FÜZELERİNİ NEDEN KULLANMIYOR – Kullanamıyor dersiniz?

Konu ile alakalı bir haberin çevirisini istifadenize sunuyorum…

DER TAGESSPIEGEL :
TÜRK ORDUSUNA ALMAN TEKNİĞİ

BERLİN, 06/03(BYE)— Tirajı 250 bin olan Der Tagesspiegel gazetesinin 06 Mart 2002 tarihli sayısında, Thomas Seibert imzasıyla ve yukarıdaki başlık altında yayımlanan İstanbul çıkışlı haberin çevirisi şöyledir:

Türk saldırı helikopterleri çok kısa bir süre içerisinde Alman tekniğinin yardımıyla dağılmış durumdaki Kürt PKK asilerinin peşine düşebilecekler. Türk Savunma Bakanlığı’nın salı günü Ankara’da yaptığı açıklamaya göre, bir Alman firması yaklaşık 350 saldırı helikopterini füze saldırılarına karşı erken uyarı sistemleri ile donatma ihalesini aldı. Türk ordusu, 1997 ve 1998 yıllarında bazı saldırı helikopterlerinin PKK tarafından Stinger füzeleri ile düşürülmesinden sonra söz konusu projeyi ihaleye açmıştı. Alman Lenkflugkörpersysteme (LFK) şirketi, söz konusu ihale nedeniyle daha 1998 yılında Federal hükümete ön başvuruda bulunmuş ve başvurusu olumlu sonuçlanmıştı. İhaleyi LFK’dan üstlenen Ulm merkezli “Systems and Defence Electronics” şirketinin bir sözcüsü gerekli ihracat izninin varolduğunu belirtti. Türk yetkililerin açıklamalarına göre, bu ihalenin tutarı yaklaşık 200 milyon euro olacak.

PKK’ya karşı savaşının son yıllarında Cobra, Black Hawk ve Cougar tipi saldırı helikopterleri Türk ordusunun en etkili silahları olmuştu. Helikopterler, Türkiye’nin güneydoğusunda ve Irak’ın kuzeyindeki erişilmesi zor dağlık bölgelerde küçük PKK birliklerine saldırı düzenlenmesini mümkün kılmıştı. Ordu, PKK’ya karşı harekat düzenlemek için mütemadiyen sınır üzerinden Kuzey Irak’a birliklerini gönderiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir