Polisten Telekom’a sert yazı: Hatlar dolu, dinleyemiyoruz

İstanbul Polisi, bir operasyonda takip ettiği uyuşturucu tüccarlarını hakim izni olmasına rağmen dinleyemediği için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) zehir zemberek bir yazı gönderdi

Dinleme hatlarının dolu olmasından dolayı telefon numarası değiştiren uyuşturucu tacirlerini kaçıran İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü, duruma Emniyet Genel Müdürlüğü’ne de ileterek isyan etti. Narkotik Şube Müdürlüğü, 7 Aralık 2006 tarihli yazıda, “550 kilo eroin, TİB’de hatların dolu olmasından dolayı kaçtı” diyerek durumu açıkladı. Emniyet Genel Müdürlüğü ise TİB’e gönderdiği yazı ile hat sayısının acilen çoğaltılmasını istedi. Tüm dinlemelerin bir merkezden yapılması ve denetim altında tutulması amacıyla kurulan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda bu defa da hat kotası dolunca sıkıntı başladı. Kurulma aşamasında 40 bin hat için kota alan kuruma, “önleyici istihbarat hizmeti” nedeniyle yoğun talep olunca, hatlar kilitlendi. Yaklaşık 43 gün önce Turkcell, Telsim ve Avea’dan aldığı 40 binlik hat kotasını dolduran kurum, çaresiz kaldı. 550 KİLO EROİN KAÇTI Bu arada 3 aydır İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından takip edilen bir uyuşturucu organizasyonu, 10 gün önce mal sevkıyatı için planlama yapmaya başladı. Narkotik Şube Müdürlüğü ekiplerinin gece gündüz takip ettiği grubun, mala ilişkin bilgilerin alınmasına ramak kalırken, birden işin başında bulunan kişi yeni bir başka numara kullanmaya başladı. Bu numarayı irtibatlı kişilerden belirleyen polis hemen hakime başvurarak dinleme kararı çıkardı. Aynı gün içinde tamamlanan evraklarla TİB’e başvuran polislere, “Maalesef kota dolduğu için yeni bir numara dinleyemiyoruz. Bu sorun 1 aydır devam ediyor” cevabı verildi. Elde kalan numaralardan malın yerini ve güzergahını tespit etmeye çalışan polis, uyuşturucuyu da, sahiplerinin de Hollanda’ya kaçmasına engel olamadı ve 550 kilo saf eroin göz göre sınırı geçti.


OPERASYONLAR ÇÖKÜYOR


Bunun üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü, 7 Aralık 2006 tarihli yazıda, “550 kilo eroin, TİB’de hatların dolu olmasından dolayı kaçtı” diyerek durumu açıkladı. Aynı şeyin geçtiğimiz günlerde aylardır İstanbul’da takip edilen bir organize suç grubunda da yaşandığının altını çizen Emniyet Genel Müdürlüğü ise TİB’den hat sayısının acilen çoğaltılmasını istedi. Durumun önemini bildiklerini sözlü olarak yaptıkları cevabi görüşmede bildiren TİB yetkilileri, “Maalesef hatların çoğunluğu önleyici istihbarat dinlemesi olarak kullanılıyor. Biz de durumu fark ettik. Ama bu işler bir çırpıda olmuyor. 3 telefon operatörüne de yazılı olarak hatların çoğaltılması için başvurduk. Sanırız en kısa sürede sorun aşılarak hat sayısı 40 binden 60 bine çıkarılacaktır” dediler. Konuyla ilgili bilgi veren İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise operasyonlarda tıkanma yaşadıkları belirterek, “Maalesef suç grupları da artık teknolojiden haberdar. Bu yüzden sürekli hat değiştiriyorlar. Biz ise her seferinde bin bir güçlükle aldığımız dinleme kararlarıyla evrak koşturuyoruz. Böyle şeyler yaşandığında personel moral açısından çöküyor” dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir