Renginiz Sizi Ele Veriyor

Renkler, aslında farkında olmadan tercihlerimizi, zevklerimizi etkiliyor ve bizi yönlendiriyor.Aman dikkat

Gündelik yaşamın sıradan birer parçası olarak algıladığımız renkler, aslında farkında olmadan tercihlerimizi, zevklerimizi etkiliyor ve bizi yönlendiriyor. Araştırmalara göre, renklerin insanlara etkisi hiç de yabana atılır cinsten değil. Girdiğiniz bir lokantadan neden kalkmak istemediğinizin cevabı ya da bir an önce ortamı terk etme duygunuzun sırrı, renklerde saklı. Yolda yürürken neden birden bire acıktığınız, neden bir markaya özellikle güven duyduğunuz gibi sıralanabilecek onlarca eylem ve davranışımızın altında da yine renkler yatıyor. Genç Gelişim Dergisi’nin son sayısında yer alan bir araştırmada renklerin hayatımızdaki gözle görülmeyen etkilerine dikkat çekiliyor. Aynı araştırmada renklerin karşı konulamaz etkisini fark eden batılı şirketlerin bunu ticari yaşamda sıklıkla kullandığı dile getiriliyor.

Renkler içinde en çarpıcı etkiye sahip olanı kahverengi. Yapılan bir deney bunu somut olarak ortaya koyuyor. Bir müzede fon kahverengiye dönüştürüldüğünde insanların hızlı hızlı gezip ayrıldığı gözleniyor. Ancak renk farklılaştığında insanlar müzeyi daha yavaş hareket ederek dolaşıyor. Bunun nedeni ise “kahverengi insanların hareketlerini hızlandırıyor” görüşüyle açıklanıyor.

Kahverenginin gücü

Buna bağlı olarak kahverengi ağırlıklı olan yerlerde uzun süre oturmanın güç olduğu da biliniyor. Kahverenginin bu özelliği fast-food restaurantlarda fazlaca kullanılıyor. Dikkat edildiğinde fast-food lokantalarının hepsinin sandalyeleri ve masaları kahverengi, duvar boyaları ise kahverengi – şampanya – pembe karışımı. Rahatlık ve huzur hissi veren beyazın hiçbir fast-food lokantasında görülmemesi, bunun yanında, daha çok tüketim öngören lokantalarda kullanılması da kahverenginin etkisini açıklamaya yetiyor. Bu rengin etkisini kullananların arasında gazeteciler de var. Örneğin konuklarını bülbül gibi konuşturan CNN’in efsanevi programcısı Larry King, programına her zaman kahverengi kıyafet, kravat ve ceketlerle çıkıyor. Bu konuda araştırma yapan uzmanlar, iş görüşmelerinde ve profesyonel toplantılarda kahverengi giyilmemesini öneriyor.

Karizmanın rengi lacivert

İşadamlarının sıkça tercih ettiği renk ise çivit mavisi ve lacivert. Özellikle önemli iş görüşmelerinde tavsiye edilen bir renk tonu olan bu renkleri kullanan kişilerin, kendilerini çok daha karizmatik ve inandırıcı hissettiği ifade ediliyor. Ayrıca bu yüzden dünyadaki ciddi şirketlerin bir çoğu logolarında lacivert rengi kullanıyor. Çünkü bu renk İnsanların üzerinde başarılı ve güçlü imajı bırakıyor. Menekşe rengi ise ruhsal esenlik ve sonsuzluk ile ilgili olduğu düşünülüyor. Yüksek sınıfların, saray mensuplarının ise daima morla bezendikleri kaydediliyor. Siyah renk ise gücü ve tutkuyu temsil ediyor. Hırsın da bir ifadesi olan bu renk, en güzel konsantrasyon için kullanılıyor. Einstein’in da konsantre olabilmek için perdeleri siyah, gün ışığı olmayan bir odaya girip ve bu şekilde düşündüğü söyleniyor. Diplomatik ve ağır bir renk olan gri ise yavaşlığı ve ciddiyeti temsil ediyor.

Bankalar yeşili tercih ediyor

Bankalar huzuru ve güveni simgeleyen yeşille barışık. Yeşil ahenk , huzur, uyum ve anlayış ile ilgilendirilirken, bu yüzden de bankaların logolarında en çok tercih ettikleri iki renkten biri olduğu biliniyor. Hastanelerdede iç dekorasyon için daha çok yeşil ve tonları kullanılıyor. Doğanın ve baharın rengi olarak bilinen yeşilin insanlar üzerindeki etkisi “tartışılmaz” olarak nitelenirken, yeşil alanlarda insanların daha az mide rahatsızlığı çektiği bunun en somut kanıtı olarak gösteriliyor.

Mavi, sakinleştiriyor

Mavi renk ise kanın akışını yavaşlatması özelliğiyle dikkat çekiyor. Sakinleştirici yanıyla yeşile benzeyen ve aynı amaçla kullanılan bu renk, insanın gerginliğini azaltıyor. Bu konuda çalışma yapan uzmanlar, özellikle açık mavi renklerin iş ve ev ortamında sık olarak kullanılmasını öneriyor.

KIRMIZI İŞTAH AÇIYOR

İnsanların üzerinde canlandırıcı, kışkırtıcı ve heyecan verici bir etki yaratan kırmızı rengin uzun süre seyredildiğinde sinirlerde gerginlik yaptığı belirtiliyor. Özellikle hastane bahçelerinde, toplu halde kırmızı çiçeklere yer verilmediği dikkat çekerken bu rengin tansiyonu yükselten, kan akışını hızlandıran özelliğine vurgu yapılıyor. Canlılık ve dinamizmle ilgili bir renk olan kırmızının aynı zamanda iştah açıcı özelliği de var. Dünyadaki birçok fast food zinciri ve içecek markası logolarının bu renkte olması da, bunun bir kanıtı olarak gösteriliyor. Geçiciliğin ve dikkati çekiciliğin ifadesi olan sarı renk ise daha çok taksilerde kullanılıyor. Araba kiralama şirketleri de logolarında sarıyı tercih ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir