Said Nursi’nin naaşı nereye nasıl taşındı

Said Nursi’nin kardeşi Abdülmecid Nursî, hatıralarında, denize atıldığı iddiasının aksine Bediüzzaman’ın naaşının nasıl ve nereye defnedildiğini ayrıntıları ile anlatmıştı

Yazar Soner Yalçın’ın, ‘Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı Efendi 2’ adlı kitabını haber yapan Hürriyet gazetesi, Said Nursi’nin, 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra mezarından çıkartılarak Kıbrıs açıklarında denize atıldığı iddiasını, dün sürmanşetten verdi. Oysa, Araştırmacı-Yazar Halil Uslu’nun ‘Bediüzzaman’ın Kardeşi Abdülmecid Nursî’ adlı kitabında, bizzat Abdülmecid Nursî’nin ağzından, naaşın mezara gömüldüğü anlatılıyor.


Naaşın, asker nezaretinde, Şanlıurfa’dan çıkarılıp, Isparta’ya defnine kadar geçen süreci Abdülmecid Nursî şöyle anlatıyor:


“Evimize bir sivil memur geldi. ‘Vali Bey sizi istiyor’ dedi. (Bu memur sonradan tesbit ettiğimize göre Konya Emniyeti Birinci Şube Komiseri İbrahim Yüksel’dir.) Arabayla vilayete gittim. Vilayet makamında üç general var idi. İkisi Cemal Tural, Refik Tulga idi. Diğerinin ismini şimdi hatırlayamıyorum.
“Tanışmadan sonra, Cemal Tural Paşa ile aramızda şöyle bir konuşma oldu:
‘Ülkemiz kötü günler yaşıyor. Ağabeyini her geçen gün ziyaret edenler çoğalıyor. Bu itibarla kabrinin nakledeceğiz. Şu dilekçeyi imzala.’


“Dilekçeyi okuyunca tüylerim ürperdi. Az kalsın bayılacaktım.
‘Bu nasıl olur? Ağabeyimi, Üstadımı, hiç olmazsa vefatında rahat bırakın’ dedim.


‘Bizi buna mecbur eden kuvvet var. Ya imzalarsın, ya da sonun korkunç olur’ dediler.
“Akabinde imzaladım.


“Konya Hava Meydanına hareket edip, uçağa bindik. Diyarbakır’a vardık. Az bir moladan sonra ayrı bir uçak ile Urfa’ya gittik. Orada beni bir askerî vasıtaya bindirerek, askerî bir binaya götürüp bir odaya yerleştirdiler. İkindi vakti gelmişti. Akşam oldu, karanlık bastı. Bir askerî jip geldi, içinde üç asker, bir yüzbaşı vardı ve beni alıp Halîlü’r-Rahman Dergâhına götürdüler.


“Dergâhın avlusuna girdik. Baktım iki tabut, dört asker, bir doktor var. Bana hitaben doktor bey dedi ki:


‘Merak edilecek bir şey yok. Buradan Hazret-i Üstadı fazla izdiham ve ziyaretçi yüzünden İç Anadolu’ya nakledecekler. o

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir