SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI GELİYOR

2000’li yıllarda TBMM dönemin iktidarı olan milletvekilleri ile bir görüşmem olmuştu. Konumuz daha çok Türkiye’de gelişen Bilişim ve Teknolojinin hükümette gerekli ilgiyi görmediği yönünde idi.


Gerçi o dönemde bakanlık kurma fikri kâğıt üzerinde vardı. Fakat siyasetin çarkları ve kadrolaşma meselesi yüzünden koalisyon hükümetleri bu bakanlığı kurmayı beceremedi.


Ak Parti tek başına iktidar olduktan sonra bu bakanlığın kurulmasına karar verdi. Yeni kurulacak 11 yeni bakanlık içinde bilim-teknoloji ile ilgili bir bakanlık da yer alacağı medyaya yansıdı. 61.hükümetin giderayak TBMM’den 6 aylığına aldığı Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi ile yapacağı çalışmalardan birisinin bakanlar kurulunu yeniden yapılandırma kararı olacak.


Buna göre, 8 Devlet Bakanlığı kapatılırken, eskiden devlet bakanlığı altında toplanan bazı görevlerden sorumlu olacak 11 yeni bakanlık kurulacak. Bazı bakanlıklar tamamen kapatılırken, bazı bakanlıklar bölünecek ya da değiştirilecek. Şu anda Başbakan dahil 26 kişiden oluşan Kabine Başbakan’ın yanı sıra toplam 21 bakandan oluşacak. 4 Bakan aynı zamanda başbakan yardımcısı olacak.


Türkiye’nin GSMH Teknoloji şirketleri artık önemli bir kalem halinde. İlk büyük 100 şirket arasında Teknoloji şirketleri önemli paya sahip.


Şu anda birçok ülkede bilişim ve Teknoloji adı altında bakanlıklar mevcut. Bakanlıklar icracı bir bakan hüviyetinde olursa Türkiye’nin önü açılmakta.


Şu anda Türkiye’de 100 milyonu aşkın GSM numara sahip 75 milyona sahip Türkiye’de bu kadar numara olması bir kişinin birden fazla Telefon numarası kullanması anlamında.


Teknolojik şirketlerine önemli sorunu ise şüphesiz AR-GE. Yazılımlar da yerli kodların önemini kavrayacak ve destekleyecek tedbirler alınması şart.


Başbakanımız Ankara’yı Savunma sanayinin merkezi yapacağız demesi Ankara’nın da gelecek dönemde Teknolojik kenti olacağının habercisi oldu. ABD’deki Silikon vadisi benzeri bölgelerinin Türkiye’de gelişmesinde bu bakanlığın çok etkisi olacağı şüphesiz.


Erdoğan, yeni kurulacak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın görevlerini şu sözlerle tanımladı:”Bilişim Teknolojileri her geçen gün gelişiyor ve Türkiye’de de ciddi yatırımlar bulunuyor. Bugüne kadar TÜBİTAK ciddi adımlar attı, ancak bu yatırımların koordinasyonu istenildiği gibi olmadı. Ar-Ge’ye çok daha fazla önem verilmesi suretiyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız hem TÜBİTAK hem de özel sektörle iç içe olmalı.” Konuşmasında dünyadaki uygulamalara da dikkat çeken Başbakan Erdoğan, bilim ve bilişim dünyasının bulunduğu alanların yanında o bölgedeki şirketlerin personel ihtiyacını karşılayacak meslek liseleri ve meslek yüksek okulları olduğuna vurgu yaptı.


Şimdiden Teknoloji bakanlığımız hayırlı olsun. İnşallah Bu bakanlık hep icracı bir bakanlık hüviyetinde olur.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir