Sarkozy Neyin Peşinde ?

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine alternatif olarak ortaya attığı Akdeniz Birliği Projesi’ne bir destek de Mısır’dan geldi. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, projeyi ilke olarak benimsediğini söyledi.

Önceki akşam Paris’te Sarkozy ile görüşen Mübarek, Akdeniz Birliği Projesi’nin “mükemmel” olduğunu, bununla birlikte üzerinde çalışılması gerektiğini düşündüğünü söyledi. Sarkozy ile akşam yemeği de yiyen Mübarek, “Şahsen ben bunun mükemmel bir teklif olduğunu düşünüyorum.” dedi, bununla birlikte proje üzerinde çalışılması gerektiğini ifade etti. Projeyi henüz ayrıntılandırmadıklarını; çünkü bu inisiyatifi düşünme aşamasında olduklarını da belirten Mübarek, projenin Kuzey Afrika ve Avrupa ülkelerinin yararına olduğuna inandıklarını da belirtti. Sarkozy de Mübarek’in ilke olarak projeyi beğenmesinden memnun olduğunu söyledi ve Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanlığına aday olan Fransız Dominique Strauss-Kahn’ı desteklediği için Mısır’a teşekkür etti.


Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkan Sarkozy, buna alternatif olarak kurulacak Akdeniz Birliği’nde liderlik yapabileceğini söylemişti. Sarkozy’nin, ilk Akdeniz Birliği zirvesini 2008’in ilk yarısı için planladığı belirtiliyor. Le Monde gazetesi, Fransa liderinin zirve için girişimlerde bulunduğunu yazmıştı. Gazete, Sarkozy’nin geçtiğimiz günlerde Libya’ya yaptığı ziyaret sırasında konuyu gündeme getirdiğini ve Libya lideri Muammer Kaddafi’nin bu konuda önerdiği 5 Afrika ve 5 Avrupa ülkesi çerçevesinde birliğin kurulması teklifine yeşil ışık yaktığını belirtmişti. Sarkozy, geçtiğimiz ay ziyaret ettiği Cezayir ve Tunus’ta da konuyu gündeme getirerek destek aramıştı.


Sarkozy, Uluslararası Politika dergisine yaptığı açıklamada projesinin detaylarını anlatmıştı. Buna göre ’Akdeniz Birliği’ adını taşıyan yapı, merkezi Strasbourg’da bulunan 47 üyeli Avrupa Konseyi ve dünyanın en zengin ve sanayileşmiş sekiz ülkesinin oluşturduğu G8 benzeri bir uluslararası kuruluş olacak. AB ile sıkı bir çalışma yürütecek olan birlik, “ortak belirlenmiş bir göç politikası, ekonomik ve ticari gelişme, hukuk devletinin bölgede güçlendirilmesi, çevrenin korunması ve ortak kalkınma’ politikalarını takip edecek. Sarkozy, ortak kalkınma için Avrupa Yatırım Bankası modeline benzer bir Akdeniz Yatırım Bankası’nın kurulmasını öneriyor.Mübarek’e teşekkür


Mısır lideri Hüsnü Mübarek, önceki akşam Paris’te Sarkozy ile görüştü. Mübarek, Fransız liderin Akdeniz Birliği Projesi’ni ’’mükemmel’’ olarak nitelerken, Sarkozy de Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanlığına aday olan Fransız Dominique Strauss-Kahn’ı desteklediği için Mısır’a teşekkür etti. İki lider, görüşmelerinde başta Lübnan ve İsrail-Filistin sorunu olmak üzere Ortadoğu’daki duru-mu da ele aldı.


Netpano yazarı Oktan Keleş Sarkozy hakkında bilinmeyenleri yazdı Okumak için tıkla

Sarkozy ile Kaddafi’nin gizli pazarlığı tartışılıyorSarkozy’nin Bulgar hemşireleri Kaddafi yönetiminden kurtarması Avrupa’da çeşitli tartışmalara neden oldu.


Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Bulgar hemşireleri idamdan kurtarma girişimiyle Fransa’da başlayan tartışma büyüyor.Sarkozy yönetim tarzıyla, dışişler bakanı Kouchner de alanına hakim olamamakla eleştiriliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı ve eşinin Libya’da idam edilme tehlikesi ile karşı karşıya olan sağlık görevlilerinin ülkelerine geri dönmesine kişisel müdahaleleri tüm dünyayı şaşırtmıştı.

Oysa, Libya’daki Bulgar ve Filistinli sağlık görevlilerinin cezaları onanarak sınır dışı edilmesi ve sonuçta ülkelerinde af edilmeleri ile sonuçlanan pazarlık Almanya’nın Avrupa Birliği dönem başkanlığında yapılmıştı.

”SİLAH ALMAK İÇİN FIRSAT”

Almanya’nın bu çözümde hiçbir payı yokmuş gibi görünürken, Libya lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyf el İslam’ın, “Almanya, Libya’ya silah ambargosunun devamından yana olduğu için, Bulgar hemşirelerin serbest bırakılması, batıdan silah satın almak için altın değerinde bir fırsat oldu” şeklindeki açıklaması soru işaretlerine yol açtı.

CEVAP ARANIYOR

Libya ile Fransa arasında ne tür bir anlaşma yapılmıştı? Fransızlar şimdi bu sorunun cevabını istiyor.

Fransa ile Libya arasında gizli bir anlaşma olasılığına ilişkin kuşkular Libya liderinin oğlu Seyf el İslam’ın Fransa’nın önemli günlük gazetelerinden Le Monde’a verdiği söyleşi sonucu ortaya çıktı.

Söyleşi El İslam’ın ricası üzerine yapılmıştı.

Libya liderinin oğlu bazı konularda bilgi vermek istiyordu.

”NÜKLEER” ŞOK

Ve verdiği bilgiler şok etkisi yarattı: Oğul Kaddafi, Fransa’nın Libya’da deniz suyunu tuzdan arıtmak için kullanılmak üzere kuracağı açıklanan nükleer tesisin çok da önemli olmadığını söyledi.

Ülkesinde bol miktarda bulunan petrol ile böyle bir tesis işletilebilirdi.

PEKİ ÖNEMLİ OLAN NEYDİ

Seyf el İslam’a göre, ilk kez bir batı ülkesi Libya’ya yönelik silah ambargosunu delmişti: Fransa Libya’da bir silah fabrikası kurma ve 100 milyon euroluk güdümlü anti-tank füzeleri satma sözü vermişti.

KOUCHNER KONUŞMUYOR

Oğul Kaddafi, özellikle Almanya’nın Libya’ya silah satışlarını engellemesi nedeniyle bu anlaşmanın çok önemli olduğunun altını çiziyordu.

Fransa Cumhurbaşkanı bu söyleşide ortaya çıkan “Fransa, Libya’da tutuklu bulunan sağlık görevlilerinin serbest bırakılması konusunda ne tür tavizler verdi” sorusuna tek kelime ile cevap verdi: Hiçbirşey!

Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner de bu konuda konuşmaktan hoşlanmadığını gösterdi.

TAVİZ TARTIŞMASI

Dışişleri bakanına göre Libya’ya hiçbir taviz verilmemişti.

Bu durumda kime inanılacak Seyf El İslam’a mı, Fransız yetkililere mi?

Ama Sarkozy’nun partisinden bile Seyf el İslam’ın açıklamalarını daha inandırıcı bulanlar var.

Paris milletvekili Claude Goasguen, “Cumhurbaşkanı gizli diplomasiye son vereceğini ilan ettiği için seçildi. Şimdi Dışişleri Bakanı’nın Libya ile hangi anlaşmaların yapıldığı konusunda açıklama yapmasını bekliyoruz” diyor.

Sosyalistler ve Komünistler ise daha da ileri giderek, parlamento soruşturma komisyonu kurulmasını istiyorlar.

SARKOZY’NİN YÖNETİM TARZI

Libya konusundaki tartışma, aslında yeni Cumhurbaşkanının yönetim stili ile de ilgili.

Eşinden önce Trablusgarp’a giden ve serbest bırakılan sağlık görevlileri ile birlikte Bulgaristan’a uçarak zafer şovu yapan Cecilia Sarkozy’nin bu anlaşmadaki rolü neydi?

Daha da ötesinde Sarkozy’nin bakanlarının yetkileri neler?

Yeni Cumhurbaşkanı hemen tüm konularda karar verme hakkını saklı tuttuğunu açıkladı.

KOUCHNER’E SUÇLAMA

Sosyalistler, şimdi kendilerine sırt çevirip, Sarkozy’nin teklifini kabul eden Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner’i suçluyorlar.

Sosyalist Parti Başkanı François Hallonde, “Dışişleri Bakanı Kouchner’in hiçbir şeyden haberinin olmaması bir felaket” diyor ve hükümetin demokratikliğini sorguluyor.

Holland, Cumhurbaşkanı Sarkozy’i tüm yetkileri elinde toplayan ve kontrol edilmesi mümkün olmayan bir güç haline gelmekle suçluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir