SEÇİM VAATLERİ VE ÇELİŞKİLER

22 Temmuz seçimleri öncesinde partilerin vaatlerine bakıldığında, elle tutulur ve tutarlı çok az şey görüyoruz. Ucuz mazot, herkese sınavsız üniversite ve burs gibi ipe sapa gelmeyen vaatleri bir kenara bırakalım. Ev hanımlarına maaş bağlanması, asgari ücretin 2.000 YTL’ye çıkarılması ve her vatandaşa 500 YTL aylık verilmesi gibi saçmalıkları öne sürenler acaba toplama-çıkarma gibi basit matematik hesapları bilmiyorlar mı? Belki de iktidar şansları olmadığını bildikleri için bol keseden atıyorlardır.

MHP, tek başına dünyaya meydan okumaktan bahsediyor. Hangi imkanlarla yapacaksınız bunu? Kimlerle? Güvenmediğiniz, demokrasiyi çok gördüğünüz ve kendi cumhurbaşkanını seçmeye bile ehil görmediğiniz halkla mı?

CHP, “Cumhuriyet kazanacak” diyor. Cumhuriyeti kendisiyle özdeşleştiriyor. Peki CHP’ye oy vermeyenler cumhuriyet düşmanı mı? Bu bölücülük değil mi? Bir de madalyanonun ters yüzünü düşünelim: CHP kazanmadığı zaman cumhuriyet kaybetmiş mi olacak? Bu, “benden sonra tufan” zihniyetiyle açıklanabilir.

Yine CHP, çağdaş eğitimden ve sınavsız üniversiteden sözediyor. “Liseyi bitiren öğrencilerin üniversite kapılarında çektikleri çileye son vereceğiz. ÖSS’yi kaldıracağız.” diyorlar. Herkes üniversiteye girecek. O zaman bizim kaç tane üniversiteye ihtiyacımız var? 150-200 kadar yeni üniversite açılmalı ki kimse üniversite kapısında beklemesin. Bu gerçekleştirmek için ne kadar bütçe gerekiyor? Bunlar için gerekli en az yüzbin öğretim üyesine ayıracak paramız var mı? Diyelim ki parayı bulduk, Türkiye’de bu evsafta kaç elemanımız var?
“Her yıl 1 milyon öğrenciye burs ve her öğrenciye yurt imkanı” diyorlar. Bunları hangi kaynaklarla sağlıyorsunuz?
Bütün bu saçmalıklar yetmezmiş giib, CHP bir de “Madımak Hoşgörü Müzesi”nden bahsediyor. Bu ne yaman çelişki? Böyle bir müze hoşgörüye mi yardım eder yoksa kin ve nefret tohumlarını gelecek yüzyıllara mı taşır? İktidara en yakın partilerin bile böylesi saçmalıklarla uğraştığı bir ortamda Ak Parti’den başka seçenek var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir