SEÇİMDE TOBB, MÜSİAD, İTO, ATO BAŞKANLARI MİLLETVEKİLİ OLUR MU?

SEÇİMDE TOBB, MÜSİAD, İTO, ATO BAŞKANLARI MİLLETVEKİLİ OLUR MU?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarciklioğlu yapılacak seçimlerde Milletvekili adayı olur mu? TOBB gibi devası bir kuruluşu bırakarak milletvekillerinin tercihi olan lacivert takımları giymesi pek muhtemel görünmüyor.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş ise çok önemli bir pozisyonda. Görevine vakıf bir yönetici olarak göz dolduruyor. Meclise sıçrama yaptıktan sonra İstanbul’a hizmet etmeyi de düşünebilir. İTO’ daki görev süresi nihayete erdikten sonra tekrar İTO Başkanlık yarışında ipi göğüslemeyi de. Uzlaştırıcı kişiliği ile geleceği bugünden daha parlak. Türkiye’nin dünyaya açılan vizyonuna katma değer sağlayabilecek biri birikime sahip.

Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün 2002 yılında kendisine yapılan “Milletvekili ol seni Bakan yapalım” teklifini bir kere reddetmiş. Hem de ilk ağızdan bu teklifin yapılmış olmasına rağmen. Ama siyasete uzak kalacağım demiyor. Sinan Aygün her an her şeyi yapabilir.

MÜSİAD – Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Dr. Ömer Bolat (ve bu arada eski Başkanları da unutmamak gerek – Erol Yarar ve Ali Bayramoğlu) MÜSİAD’daki son görev yılına girdi. 2 senesi var Ama gelecek yıl itibari ile Başkanlık seçiminin olacağı sene olacağı için bugünlerde o da yakın tarihlerde yapılması muhtemel ya da zamanında yapılacak seçimlerde “MECLİSE GİRMEYE” zorlananlar arasında yer alabilir.

Özellikle Avrupa Birliği konularına hakimiyeti, mutedil tavırları ve kapsayıcı yaklaşımı ile her partinin yanında görmek isteyebileceği bir isim. O da bu anlamda bir sürpriz yapabilir. Belki de bakanlık koltuğuna bile oturtulabilir.

Erol Yarar bu treni kaçırmışa benziyor. Böylesi bir konumda gözü var mı?
Ali Bayramoğlu ise siyasete uzak birisi değil. Ama duruşu ile aynı takada iki kaptana mahal vermeyecek kadar söyleminde kararlı. İki Karadenizli bir arada ancak horon teper mesajları veriyor.

Aslında kimlerin kendilerini bugünden meclise hazırladığının tahlili yapılsa, AK Parti teşkilatlarında mecazi anlamda kan gövdeyi götürür.

Ama bu kişilerin özellikle Güngören Belediye eski Başkanı Yahya BAŞ’ı dinlemelerini tavsiye ederim. Nede olsa Bakanlık Koltuğu’na oturtulmadığına göre Yahya BAŞ Belediye Başkanlığı’nı mutlaka ama mutlaka tercih edecektir. (Kendisinden duyanların yalancısıyız)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir