SEÇİMİ KİM KAZANDI?

22 Temmuz seçimlerinin galibi “Bilgi Çağı”. Çokça sözü edilen, ama ne olduğu konusunda fazla kafa yormadığımız bir kavram. Bu kavramdan ve bunun önemli araçlarından biri olan internet teknolojisinden haberdar olanlar kazandı seçimi. Zira içinde bulunduğumuz çağı ve toplumu doğru okumak gerekiyordu.
Bir fıkra ile olayı daha iyi anlatalım: Bayburtlu biri Rize’ye gider. Rize’de ise daha önce Bayburt’ta dayak yemiş biri vardır ve intikam almak için fırsat kollamaktadır. Karşısındakinin Bayburtlu olduğunu hemen tahmin eder ve ona sorar:
-Bayburtlu musun?
“Hayır” der, Bayburtlu.
-O zaman sana üç tane kelime söyleyeceğim. Ve benim söylediklerimi tekrar edeceksin. Bunu başarabilirsen Bayburtlu olmadığına kanaat getireceğim. Yaprak, Toprak, Köprü. Tekrar et!
Bayburtlu hemen atılır: “Yarpak, Torpak, Körpü.”
Ve tabii ki güzel bir dayak yer. Memleketine döndüğünde ise dert yanmaktadır: “Adamların sorduğu her şeyi bildim, yine de dayak yemekten kurtulamadım. Acaba ben nerede halt ettim?”
İşte bütün mesele burada. Nerede halt ettiğini anlayabilmek …
Birbirinden saçma vaatlerin havada uçuştuğu, kuru ve içi boş ideolojik tartışmaların yaşandığı bir dönemde, Ak Parti, halkın beklentilerini okudu ve onlarla doğrudan iletişim kurmayı başardı.
800 yıl önce Mevlana, “Dün geçti cancağızım, yeni şeyler söylemek lazım” demişti. Bunu anlayabilenler kazandı, anlamayanlar ise kaybetti bu seçimi.
Türkiye genelinde % 47 civarında oy alan Ak Parti, il bazında ise tüm illerin yüzde 90’ında birinci parti oldu. Gümrüklerde de % 54 oy aldı. Bu bile Ak Parti’nin dünyayı daha yakından tanıdığını ve yabancı ülkelerde yaşayan insanlarla ne kadar doğru iletişim kurduğunu gösterdi. Dahası, Ak Parti Genel Başkanı, “Bize oy vermeyenleri anlıyoruz ve kucaklıyoruz.” dedi. Öteki partiler ise, seçiminden dolayı halkı suçladılar. Hatta CHP’li Onur Öymen gibi, “Bunu akılla izah etmek mümkün değil” diyecek kadar ileri gidenler oldu. Aslında bilmeden doğruyu ifade etmiş oluyordu. Zira akıl her şeyi izah etmeye yetmez. Nitekim bir filozofun da dediği gibi; “Ahlak, etkin bir biçimde canlı tutulduğunda, aklın görebileceğinden daha ötesini görebilir.” Etik dışı davrandığınızda, uzun vadede daima kendinize zarar verirsiniz. Önemli olan, “nerede halt ettiğinizi görebilmek” tir.
Seçim sonuçlarını doğru okuması gerekenlerden biri de DTP. “Planlarımızı Ak Parti bozdu” diyen Ahmet Türk ve arkadaşları, umarım bunun sebepleri üzerinde biraz düşünürler. Türkiye genelinde % 4 kadar oy alan DTP kökenli bağımsızlar, aslında mağdur ve mazlum rolü oynadıkları için bu oyu topladılar. Ama demokrasi yoluyla girdikleri TBMM’de çatışma ve şiddet yanlısı görüntü vermekten kaçınmaları gerekiyor. Bilmeliler ki, insanlar onların ideolojilerine değil, mazlum kimliklerine oy verdiler. Öyle ya da böyle, mazlum görüntüsü verdikleri için meclise giren insanların herkesten daha dikkatli olmaları gerekiyor. Aksi takdirde bir dahaki seçimde bu oyu da alamayacaklarını bilmeliler. Zira halkımız terör belasından çok çekti. Ülke kaynaklarının terör uğrunda harcanması bugüne kadar kimseye fayda getirmedi. Başta Doğu Anadolu olmak üzere, dar gelirli milyonların ideolojilere değil, aş, iş ve ekmeğe ihtiyacı var. En önemlisi, insanları iten, dışlayan, bölen partiler küçülürken, herkesi kucaklayan Ak Parti Türkiye’nin her yerinde büyümeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir