SEN, BEN VE DİĞERLERİ

“….Biz Anadoluhisarlı’yız. Ağabeyimi, arkadaşlarımla bir gün babamın oturamadığı için ona özel yaptırdığı yatak sandalye ile hava almaya çıkardık. 16-18 yaşlarındayız o zaman. Komşu mahallenin çocukları geldi. Ağabeyime bakıp ‘Bu ne ya, uzaydan mı geldi, ne biçim şey!’ gibi şeyler söyleyince tabii bugün için doğru değil belki ama biz o çocukları dövdük. Sonra akşam ağabeyim beni gezdirdiğin arkadaşlarını al. Benim odama gelin dedi. Siz şimdi beni tanımasanız, benim gibi yamuk yumuk birini görseniz, dönüp bakmaz mısınız? Utanmadınız mı çocukları dövmeye! Şimdi çıkın, sizinle iki hafta konuşmayacağım’ deyip bizi odadan attı. O günden bu güne bir şey değişti mi?…”


Yukarıda ki satırlar Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı Başkanı A. Yavuz Kocaömer ile yapılan bir röportajdan alıntı. Sahi Türkiye’de özürlüyü bakış açımız değişti mi sizce? Bunun cevabını hemen verebiliriz. Sokağa çıkalım veya İlköğretim okullarının önüne gitmemiz yeterli… Öğrencilerin konuşmaları size bir fikir verecektir. Ya, ya uzun bir yazıkkkkkkkk, çekilir ya da deli oğlum deli lan bu diye kendi aralarında eğlence amacı yaparlar… Ya da onu dikkate almayıp tamamen dışlarlar…Pek, böyle mi olmalı? Ülkemizde hele hele Müslüman bir ülke diye övündüğümüz Türkiye’de özürlüye, engelliye bakışımız böyle mi olmalı. “Allah katında en üstün olanınız en muttakî olanınızdır” (Hucûrât, 12) anlamındaki ayet ile “Allah sizin suretlerinize ve servetlerinize bakmaz Fakat kalplerinize (iman veya inkâr hâlinize) ve amellerinize bakar” (Müslim, Birr, 32 Hadis’i Şerifi bizim öncelikle İNSAN ODAKLI olmamızı öğütlüyor.


Yani dikkate almamak, ya da vah vah deyip geçmek. Ya da tüh tüh. Yazık yazık , deyip olayın vahametini daha da artırmak yerine ÖNCE İNSAN düsturunu benimsememiz gerekiyor….


Aslında çözüm çok basit. Yavuz Kocaömer devamla çözümle ilgili görüşlerini şöyle sunuyor: “Almanya’da okullarda bir ders var.’ Sen. ben ve diğerleri.’ Felçliye böyle davranmak lazım, engelli böyle olunur, görme engelliye böyle davranmak lazım diye eğitiliyor çocuklar. Bizde böyle bir şey olmadığı için böyle uzaylı gibi bakıyoruz maalesef…” Sayın Kocaömer’in de dediği gibi İlköğretim okullarından itibaren engellilere karşı bakış açımızın ne olacağı konusunda eğitim verilmeli. Hem de 5 sınıf 6 sınıf değil öğrenci daha okuma yazmayı öğrenir öğrenmez hemen ÖNCE İNSAN bakış açısını öğrenmeli diye düşünüyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir