Sevr Paranoyasından Kurtulmalıyız

Türkiye’nin dış politika gündemini değerlendiren Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Ortadoğu’dan AB’ne, THY’den Filistin’e kadar bir çok konuda çarpıcı açıklamalar yaptı.

Başbakanlık Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, hükümetin dış politika hedefinin Türkiye’yi bölgesel güç olmaktan çıkarıp, küresel aktör haline getirmek olduğunu söyledi. Türkiye’nin uluslararası siyasette köprü ülke olarak değerlendirilmesinin yanlış olduğunu belirten Davutoğlu, “Biz, ne bir bölgesel güç, ne de ülkeler arasında bir köprü olmayı kabul ederiz. Türkiye, dünya siyasetinde merkez aktör olacak kapasiteye sahip bir ülke.2006 yılında, bu hedefe ulaşmak için birçok adım attık ve küresel aktör olmamızı sağlayacak alt yapı çalışmalarına önem verdik” dedi.

Taha Akyol”un hazırlayıp sunduğu Eğrisi Doğrusu Özel programına katılan Prof. Dr. Davutoğlu; Gazeteci Hasan Cemal, Emekli Büyükelçi Yalım Eralp ve Prof. Dr. Fuat Keyman’ın sorularını yanıtladı.


AB’nin Türkiye’nin sınır bütünlüğüne zarar veremeyeceğini söyleyen Büyükelçi Davutoğlu, “Millet olarak Sevr paranoyasından kurtulmamız gerekir” dedi. Türkiye ile AB arasındaki temel problemin güven sorunu olduğunu belirten Davutoğlu, “Bizim atalarımız İstiklal Savaşı’nı bugünün AB ülkelerine karşı verdi. Aynı duygu AB halkları için de geçerli. Dolayısıyla, iki toplumun psikolojik ilişkilerini rasyonel zemine çekmek zor oluyor” dedi.

AB sürecini analiz eden Prof. Dr. Davutoğlu, “Türkiye; birlik içinde en az İngiltere kadar etkili olamayacak, AB”nin kenarında pasif bir ülke olarak kalacaksa AB”ye girmemelidir” dedi. Türkiye’nin üye olduktan sonra AB’nin kaderini belirleyecek vizyon ve güce sahip olması gerektiğini belirten Davutoğlu, “AB içinde de merkez aktör olmalıyız” tesbitini dile getirdi.

Türkiye, Ortadoğu’ya Ankara’dan bakıyor

Ortadoğu konusunda da çarpıcı açıklamalar yapan Davutoğlu; Irak, Lübnan ve Filistin’de yapılan seçimleri karşılaştırdı. Aynı yıl içinde yapılan üç seçimden, Filistin’de yapılanın en demokratik olduğunu; fakat Irak seçimi meşru sayılmasına rağmen, Filistin’de Hamas’ın kazandığı seçimlerin meşru sayılmadığını söyledi. Bunun, Hamas’ı ve Filistin’i izolasyona ittiğini belirten Davutoğlu; böyle bir izolasyonun cepheleşmeyi ve ayrışmayı artıracağını anlattı.

Ortadoğu’ya yönelik planlar yapan ve politika belirleyen ülkelerin anlaması gereken bir gerçek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, “Herkes bilsin ki, “Türkiye Ortadoğu’ya Ankara’dan bakıyor. Biz; Irak’a da, Lübnan’a da bir Türk olarak bakar, planlarımızı ona göre yaparız ” dedi.

Ortadoğu’da, örgütlerin devletler kadar etkin olduğunu belirten Davutoğlu, “Bu örgütlerle diyalog kuranlar sorgulanıyor. Şayet bu örgütlerle ilişki kurmazsanız, devletlerle ilişki kurmanız yeterli olmuyor” dedi.

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, konuşmasında kısaca şu açıklamaları yaptı:

ABD ile ilişkilerimiz son derece rasyonel ve uzun vadede sağlam bir zemine oturmuştur. AB ile ilişkilerimiz, uzun vadeli ilişkilerimizin önemli bir ayağıdır.

Hatt-ı diplomasi yoktur, sath-ı diplomasi vardır; bu satıh bütün dünyadır…

THY’nin çalışmaları, diplomasi açısından dikkatle incelenmelidir. Yemen Türküsü olan bir ülkenin hava yolları Yemen’e uçmuyorsa, bu çok büyük bir eksikliktir. Bizim dönemimizde THY, ilk kez Bahreyn, Katar, Brezilya, Yemen gibi ülkelere uçuşlar düzenlemeye başladı. Türkiye’nin hinterlandının olduğu her yere THY uçmak zorundadır.

Özgürlük ve güvenlik arasındaki dengeyi sağlamaya çalışıyoruz. Bütün ülkeler, güvenlik gerekçesiyle özgürlükleri kısıtlarken; Türkiye aynı dönemde sekiz reform paketini uygulamaya sokmuş ve güvenliğe yönelik ciddi tehditler ortaya çıkmamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir