Şeytanın Evi Berlin’deymiş

Amerikalı İncil araştırmacısı Adela Collins, sansasyon yaratan son tezinde şeytanın Almanya’nın başkenti Berlin’de olduğunu iddia etti.

Amerikalı İncil araştırmacısı Adela Collins, sansasyon yaratan son tezinde şeytanın Almanya’nın başkenti Berlin’de olduğunu iddia etti. “Biblical Archaelogical Review” adlı dergide son tezini anlatan Collins, Şeytan’ın 19’uncu yüzyılda Bergama’da kazı yapan Alman arkeologlar tarafından kaçırılıp Berlin’e getirilen Zeus Sunağı’nda resmedildiğini böne sürdü.

Tapınağın sadece hayvanların kurban edildiği bir tapınak olmadığını kaydeden Collins, “Bu tapınakta medeniyet ve barbarlık savaşını görüyoruz” dedi. ABD’li araştırmacı, Zeus Sunağı üzerindeki ejderha ve yılan tasvirlerinin şeytan ve ordusunu sembolize ettiğini vurguladı.

Prof. Collins, tezlerini Hz. İsa’nın ölümünden yaklaşık 100 yıl sonra havari Yohanna tarafından kaleme alınan İncil’in “Aydınlanma” bölümüne dayandırdı. ABD’li araştırmacı, Yohanna’nın İncili’nin bu bölümünde Bergama sakinlerini “İki tarafı da keskin kılıç. Senin nerede oturduğunu biliyorum. Şeytanın tacının bulunduğu ve onun oturduğu yerdesin” sözleriyle uyardığını iddia etti. Harvard ve Tübingen üniversitelerinde öğrenim gören, ABD’deki Yale Üniversitesi’nde ders veren Prof. Collins, “Yohanna’ya göre Şeytan’ın tacı için en güzel mekan Bergama Tapınağı’ydı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir