Sınıra Yarasa Battaniyesi

CIA Başkanı Porter Goss’un Türkiye ziyaretinin perde arkası zaman geçtikte daha da netleşiyor. İran ve Suriye sınırında üs kurma çalışmaları başlatıldığı, son 25 gündür iki sınır bölgesinde hummalı bir faaliyet sürdüğü öğrenildi.

Hatay’da üs kurma çalışmaları çerçevesinde bina ve dinleme kuleleri inşa edildi. Hummalı çalışma bölgedeki köylülerin de dikkati çekti. Köylüler haraketlilik karşısında endişeye kapılarak durumu jandarmaya bildirdi. Hatay’daki üsse ’Batblanket’ olarak adlandırılan digital dinleme ve görüntüleme amaçlı sistem yerleştirildi. İran sınırında kurulacağı ifade edilen üs için Doğu Beyazıt’ta biri bin dönümlük diğeri ise 750 dönümlük arazi tahsis edildi. Üslerin ABD’nin Suriye ve İran’a muhtemel müdahalesi çerçevesinde oluşturulduğu iddiaları gündeme getirilirken yetkililer, askeri faaliyetlerin NATO’nun çalışmaları kapsamında sürdüğünü belirtiyorlar.

AMANOS DAĞI

Askeri hareketliliğin en yoğun gözlendiği bölgelerden birisi Suriye sınırındaki Hatay ili. Hatay’ın Kisecik Köyü mevkii Amanos Dağı eteklerindeki 1770 rakımlı olan bölgeye inşa edilen bir askeri üs herkesin dikkatini çekiyor. Suriye’ye 3 kilometre yakınlıkta meydana gelen hareketlilik köylülerin de gözünden kaçmıyor. Neler olup bittiğini anlamak isteyen köylüler Jandarma’ya başvururken, Hatay Valiliği’nden de bilgi aldıkları belirtiliyor. Amanos Dağı eteklerinde normal araçların ulaşamayacağı bir bölgeye yapılan askeri tesise iki adet ’Bat Blanket’ adı verilen sistem kuruldu. Sistem özellikle dinleme ve gözetleme amacıyla kullanılacak.

Hareketlilik İran sınırında da yaşanıyor. İddiaya göre yine askeri üs kurulması için Iğdır ve Kars’a bağlı Başgedikler ile Taşburun meviinde toplam bin 750 dönüm arazi tahsis edildi.

NATO ŞEMSİYESİNDE

CHP Hatay Milletvekili Fuat Çay, geçtiğimiz günlerde de Amanos Dağı, Antakya Kisecik Köyü ve Arsuz hattında yapılan çalışmaları TBMM gündemine getirmiş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermişti.

Çay, ’’Amanos Dağı, Antakya Kisecik Köyü ve Arsuz hattında ne tür çalışmalar yapılmaktadır.? Bu çalışmalar hangi ülke veya kuruluş adına ne amaçla yürütülmektedir? Daha önce bu bölgede kurulmuş herhangi bir tesis var mıdır, varsa amacı, özelliği ve kapasitesi nedir? Bir sır gibi saklanan ve gizlilik içinde yürütülen faaliyetler, ABD veya NATO’ya ait bir üssün kurulmasına mı yöneliktir? Eğer böyle ise yeraltı ve yerüstü özellikleri nelerdir? Bu tesis NATO’nun ya da ABD’nin askeri ve savunma önlemlerinin alınmasına hizmet edecek ise bir tehdidin olması gerekmez mi? Böyle bir tehdit algılaması varsa bunun NATO’da görüşülmüş ve ortak karar alınmış olması gerekmez mi?’ sorularını yönetmişti.

Çay’ın önergesine henüz yanıt gelmedi. Dışişleri Bakanlığı da, ABD’nin bazı komşu ülkelere saldırı düzenlemek için Türkiye’den askeri üs istediği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı açıklamasını yaptı.

Ufuk TÜRKYILMAZ / ANKARA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir