Siyasete Eymür Bombası Düştü

İstihbaratçı Mehmet Eymür’ün MİT’in ikinci ismi olarak göreve döneceği haberleri siyaset dünyasını karıştırdı. ’MİT’in karakutusu’nun dönüşüyle ilgili yorumlar hayli çarpıcı..

Güler Kömürcü’nün AKŞAM’ın dün sürmanşetten ’Eymür geri dönüyor’ başlığıyla duyurduğu MİT’teki değişimle ilgili yazısı yankı buldu. Kömürcü yazısında, MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun’un yerine Arman Suar’ın geleceği, şu anda ABD’de yaşayan MİT Kontr-Terör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür’ün de Suar’ın iki numaralı ismi olma ihtimalinin arttığını kaydetti.

Mehmet Eymür’ün gelişiyle özellikle Mesut Yılmaz dönemine ait araştırmaların hızlanacağı yorumu yaptı. Eymür’ün dönüşüyle ilgili habere farklı tepkiler geldi.

Gelsin bir bakalım

Eymür’ün ’www.atin.org’ adlı sitesinden çeşitli suçlamalar yönelttiği eski Başbakan Mesut Yılmaz, Eymür’ün gelişiyle ilgili şunları söyledi: ’Yaptığı işler bir istihbarat görevlisinin yapmaması gereken şeylerdi. Teşkilat da onunla ilgi bir dava açtı zaten. Bu nedenle kendisini şeker fabrikasına gönderdik ama bunu da teşkilat önerdiği için yaptık. Teşkilatla arasında bir sıkıntı vardı. Her dönem boyunu aşan işlere girmişti.Gelsin bir bakalım, o zaman daha net konuşuruz.’

Ejderhayı getirseniz ne olur? : Sadettin Tantan (Yurt Partisi Genel Başkanı- İçişleri eski bakanı)

Türkiye’nin iç ve dış haber alabilme ağında kurumsal ve hukuki anlamda eksiklik var. Sistem değişmedikce ejdarhayı getirseniz ne olur ki? Türkiye’ye yıllardan beri yapılan pislikler, kişiler kahraman gibi deklare ediliyor. Çatlı, Çakıcı Türkiye’yi kurtaran insanlar gibi lanse ediliyor. Devlet bu kadar aciz mi ki bu insanlar Türkiye’yi kurtaracak?

Bir dönem Mehmet Eymür gerçekten kullandı mı, ne için kullandı bu isimleri? Mesut Yılmaz ya da o dönemle ilgili hukuksuzluklar varsa çıkarılabilmesi için yasal düzenlemeler yapılmalı. Bilgilerin toplanabilmesi için bu yasal boşlukların ortadan kalkması gerekli.

Eyüp Aşık (ANAP’lı eski bakan): Psikolojisi zayıf düştü

Mehmet Eymür’ü tanırım. Bu işi iyi biliyor. Tekrar görevine dönmesi bir kazanç olacaktır. Ancak ben Eymür’ün dönüşünü siyasi bir hareket olarak ANAP’a ya da eski dosyaların açılmasına yönelik olarak görmüyorum. Mesut Yılmaz’la benim bildiğim eskiden araları iyiydi. Ancak daha sonra ne olduysa araları bozuldu. Eymür, ABD’de kaldığı süre içinde psikolojik olarak biraz zayıf düştü.

Çünkü ülkeden yeterli istihbarat alamadı. Benim adıma da habire sitesinden boş şeyler atıp tutmasından belli. Bazı şeyleri farklı yorumlamaya başladı. Türkiye’de MİT’in yeniden ele alınması gerekiyor. Ben 22 yıldır siyasetin devletin içindeyim. Ama bir kez olsun MİT’in herhangi bir işi çözdüğünü görmedim.

Elimde somut bilgi yok : Yaşar Okuyan (DTP Genel Başkanı-ANAP’lı eski bakan)

Ben de gazetenizden ANAP ve Mesut Yılmaz’la alakalı Mehmet Eymür iddialarını okudum. Elimde somut bilgiler yok. Bu nedenle Mehmet Eymür’ün MİT’e dönmesini Mesut Yılmaz’la hesaplaşma ya da ANAP’ın eski dosyalarının açılması olarak görebilmem doğru değil. Ancak Türkiye ve dünyada konsept değişiyor, anlayışlar gelişmeler değişiyor. Bu nedenle devletin her kurumunda olduğu gibi MİT’te de değişim gerekiyor.

TEŞKİLATIN KARA KUTUSU

Eymür, 1966’da girdiği MİT’in yıllar geçtikçe adeta ’karakutusu’ oldu. 1987 yılında yazdığı MİT raporuyla Türkiye’yi sarstı. 1988-94 arasında MİT’ten ayrılıp Antalya’da Korkut Eken’le buz fabrikası kurdu. 1995’te tekrar MİT’e çağrıldı.

Susurluk kazasından iki ay önce, 4 Eylül 1996 günü ikinci MİT raporunu yazdı. Raporda, Abdullah Çatlı grubuna dikkat çekti. Susurluk kazası sonrasında sarsıcı açıklamalar yaparak MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun’la çatıştı. Ekim 1998’de ise emeklilik kararına direnince de MİT Yasası işletilerek, Mesut Yılmaz’ın onayıyla Şeker Fabrikaları’na müşavir olarak atandı. 2 Ekim 1999’da MİT’le ilişiği kesilince ABD’ye yerleşti. Eymür, internette ’atin.org’ adlı bir site açtı ve bu adresten, ANAP eski Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve Şenkal Atasagun hakkında ağır suçlamalar yöneltti. Atasagun’un şikayeti üzerine 13 yıl hapis istemiyle yargılandı ve beraat etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir