Siyasetin Kaliteye İhtiyacı Var

Türkiye’nin ilerlemesi için siyasette kaliteye ihtiyaç var. Geri kalmışlığımızın ana sebeplerinden biri de siyasetteki kısırlık değil midir? Ülkenin kalkınması için gerekli uzun vadeli yatırımları önceleyen gerçek devlet adamlığı yerine, günü kurtarmaya yönelik, halkın gözünü boyama şeklinde devam eden popülizm, yani halk dalkavukluğu bizi yıllarca geri bıraktı. Yalan ve iftiralarla siyaset yapma devri geride kalmalı artık.

Bilim Sanat ve Felsefe Akademisi (BSF Akademi)’nin başlattığı Siyaset Okulu bu anlamda önemli bir adımdır ülkemiz için. TBBM Başkanı Bülent Arınç’ın ilk dersiyle faaliyete geçen okulun direktörlüğünü Dr. Yusuf Kaplan yapıyor.

TBMM Başkanı Arınç, açılışta siyaseti şöyle tanımlıyordu: “Bir ülkenin ve milletin refahı, mutluluğu ve huzuru için çalışmak, gerektiğinde kendinden vazgeçebilmektir.” Arınç’a göre iki siyasetçi tipi var: Milletin arasında, millet için siyaset yapanlar ve Kaf Dağı’nın eteğinde kendisi için siyaset yapanlar. İşte BSF Akademi, birinci tarife uyan siyasetçi tipi yetiştirmeyi hedefliyor. Yine Arınç’ın ifadesiyle, siyaset yapmak için yalan konuşmak, dalkavukluk yapmak, kumpaslar kurmak gerekmiyor. Siyaseti ahlaklı, dürüst, ilkeli, kişilikli olarak yapabilmek de mümkün. Ve bunu ispatladığımız takdirde, ülkeye gerçekten hizmet edecek kaliteli insanları siyasete çekmeyi başarabiliriz. Böylece siyasetin, “öcü edebiyatı”na dayalı bir meslek olmadığını, dünya ölçeğinde bilgi ve beceriye dayalı ciddi bir iş olduğunu göstermiş olacağız.

BSF Akademi’nin Siyaset Okulu’nda, Prof. Dr. Atilla Yayla, Hasan Celal Güzel, Şükrü Karatepe ve Numan Kurtulmuş gibi Türkiye’nin seçkin siyaset ve devlet adamları ile Prof. Dr. Ali Yaşar Sarıbay, Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün, Prof. Dr. Naci Bostancı, Prof. Dr. Nevzat Tarhan gibi önde gelen akademisyenler seminer verecekler.

Bu arada, siyasi iletişim, siyasi kampanya, anket çalışması gibi konularda da alanlarında önemli işlere imza atmış isimler, bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaşacaklar. Siyaset Okulu’na ilgi duyanlar, BSF Akademi’nin internet adresinden ( www.bsfakademi.net ) veya 0 (212) 245 93 93 nolu telefondan ayrıntılı bilgi alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir