Soykırım Stratejisi Ve Axa !

Görevimiz memleketimizi yöneten, yönlendiren herkesi ve herkesimi –milli menfaatler doğrultusunda- uyarmak olmalı. Tabii bu işi yaparken de ‘’Tencere dibin kara seninki benden kara’’ karakterinde olmamak gerekiyor. Verilecek hesabı olmayanların işidir bu lakin bugün hırsız hırsızı, arsız da arsızı ‘’haysiyet ve milli namus’’ kürsüleri gibi gösterdikleri köşelerinde yargılıyabiliyorlar. Patronlarının hırs ve ihtiraslarını ‘’şirket etiği’’  adında pazarlayabiliyorlar.
El İnsaf…
Ne yaparsınız ki ahir zaman sahneleri bunlar!..
Şimdi derdimize gelelim. . .
Efendim bu hafta elime aldığım haftalık Dünya Gündemi Gazetesi’nde bir haber dikkatimi çekti. Sonra bu haber üzerine bir yerlerden tepki bekledim. Ancak ‘’tın’’ sesi dahi çıkmayınca. Bari bir şeyleri adabıyla bizler hatırlatalım istedim.
Öncelikle haberin özetini vererek hatırlatacağımız mevzunun daha anlaşılabilir olacağını tahmin ediyorum.
Ermenilerin Zaferi…
Kaliforniya’da bir mahkemede Fransız sigorta şirketinden tazminat talep eden Ermeniler ‘’asıl hedefimiz soykırımı kabul ettirmek’’ diyor. Ermeni yakınlarını 1915’te Anadolu’daki katliamlarda kaybettiklerini söyleyen ve ölenlerin miras hakkına sahip çıkan bir grubun Fransız sigorta şirketi Axa’ya karşı açtığı toplu dava Kaliforniya’da sonuçlandı. Kaliforniya’da bir mahkemede görülen davada Axa şirketi 17 milyon dolar ödemeyi kabul etti.Davayı açan Ermeniler, Osmanlı topraklarında yaşayan aile yakınlarının 1915’ten önce Fransız sigorta şirketi Axa’dan almış olduğu poliçelerde mirasçı hakkı iddia ediyordu.
Davacı Ermenilerin avukatları, poliçe sahiplerinin ölmesi ardından Axa şirketinin gerekli ödemeyi yapmadığını savundu. Fransız sigorta şirketinin Ermeni hayır kurumlarına 17 milyon dolar vermeyi kabul etmesi üzerine dava kapandı.
Ölen Ermenilerin Kaliforniya’daki avukatlarından Mark Geragos, ‘’nihai hedefimiz Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri hükümetlerine 1 buçuk milyon Ermeniye soykırım uygulandığını kabul ettirmek’’ diyor. Amerika’nın meşhur avukatlarından biri olan Ermeni asıllı Mark Gregos bundan önce Michael Jackson ve Winona Ryder gibi yıldızların savunmasını üstlenerek medyanın karşısına çıkmıştı.Kaliforniya, dünyada Ermenistan’dan sonra en çok Ermeni nüfusa sahip olan yer olarak biliniyor…’’


Yukarıda stratejik hedefin; yani, ‘’nihai hedefimiz Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri hükümetlerine 1 buçuk milyon Ermeniye soykırım uygulandığını kabul ettirmek’’ olduğu dikkatinizi çekmiştir. Peki bu strateji için ‘’kuzu kuzu’’ kullanılan şirket hangisi: Fransız sigorta şirketi AXA!
Şimdi bir de kısaca da bu sigorta şirketinin Türkiye’deki kimlerle temasta olduğundan bahsedelim:
•AXA OYAK, 5 Şubat 1999 tarihinde AXA ve OYAK Gruplarının Türkiye`deki sigortacılık faaliyetlerini tek bir çatı altında toplamaya karar vermesiyle kuruldu.Bu karar çerçevesinde, AXA ve OYAK`ın Türkiye`de ortak oldukları şirketlerin hisseleri AXA OYAK `a devredildi. Böylece her iki Grup AXA OYAK `a yüzde 50 şer oranda ortak oldu. Ocak 2000’de de AXA OYAK, 63 Trilyon TL pirim üretimi ile hayat dışı sigorta pazarında liderliğe oturdu. Ayrıca 2002 yılında da her iki şirketinde hayat ve hayat dışı şirketleri bütünleşti.
Biliyorsunuz OYAK, Ordu Yardımlaşma Kurumu. Peki Silahlı Kuvvetler Mehmetçik Vakfı kimin kurumu? O da Genelkurmay Başkanlığına bağlı. 7 Mayıs 1999 tarihinde Mehmetçik Vakfı Sigorta aracılık hizmetleri limited şirketi`ni kurmuştur. Mehmetçik Vakfı Sigorta şirketi ise yüzde 80 Mehmetçik Vakfı, yüzde 10 Elele Vakfı ve yüzde 10 MSB Yurtları Vakfının iştiraki ile TSK bünyesinde sigorta acenteliği yapmak üzere kurulmuştur.
Peki bu değerli vakfımızın AXA Oyak bünyesinde faaliyet göstermesiyle ilgili yapılan açıklama da ne deniyor?
MİSYONUMUZ..
Tüm yurt genelinde ;Şehitlerimizin,anne-baba,eş ve çocuklarına ,Gazilerimizin kendilerine ,maddi ve manevi destek sağlayan hissedarlarımızın (T.S.K. Mehmetçik Vakfı ,T.S.K. Rehabilitasyon Vakfı, T.S.K.Yurtlar Vakfı ) ulvi görevlerini yerine getirmesinde gerekli olan kaynağı artırmak , bu amaca ulaşırken gerek şirketin sermayesini , varlıklarını korumak ve tehlikeye atmayacak etkin şekilde yönetmek , gerek sigortalılarımızın kaliteli ve sürekli hizmet almasını sağlamak , güvenli ve her an ulaşılabilir, anlaşılabilir ve hesap verebilir olmaktır.
Böylelikle yazımızı bu aşamaya getirerek konunun tasnifini de çıkarılacak mesajı da anlatmış olduk herhalde..
***
Öyleyse yazımızın bu kısmınde daha fazla söz söylemeye hacet kalmadan; AXA’nın yapmış olduğu bu densizliği OYAK ve Mehmetçik Vakfı yetkililerine hatırlatmış oluyoruz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir