Sözde ADSL İndirimi Kampanyası

35 yaşında doğmamış herkes, bu ülkede bayram coşkusunun bir kısmını büyüklerinden aldığı harçlıkla yaşamıştır. Bizim zamanımızda büyüklerin bir kısmı para verir, ancak daha büyük olanlar bez mendiller sunarlardı bize harçlık olarak.

Onlar için çok önemliydi bu bez mendil ama benim çocukluğumda artık kağıt mendil vardı ve para daha makbule geçerdi. Ama bunu o “çok büyüklerimize” söyleyemez sevinçten havalara uçuyormuş gibi yapardık.

Bunun tıpkı örneğini geçtiğimiz günlerde İnternet Bayramı gibi duyurulan sözde ADSL indirimi sırasında yaşadık… Bir kesim “indirdik” dedi, diğer kesim “e neden o zaman daha fazla ödüyoruz” diye cevap verdi. Araya bakanımız girerek “yok yok kesinlikle indirdik” dedi. O anda ben de dahil herkes susabilirdi eğer bakanımız yanlışlıkla “hatlar meşgul olmasın diye bu uygulamayı başlattık” demeseydi…

İnternetin eskileri hatırlayacaktır bu ülkenin yurtdışı çıkışı sadece 128 kilobit idi bir zamanlar. İte kaka 2 megabite çıkardığımızda nasıl bir rahatlama yaşanmıştı inanamazsınız. Sonra arttı arttı ve en sonunda 20 gigabitlere geldi. Ancak ülkemizdeki internet kullanıcı sayısı da o derecede (Allah’a şükür) arttı. Şimdi o da yetmiyor.

Ama sevgili yetkililerimiz eksik olan kaynağı tamamlayacaklarına bunu daha etkin kullanmak için kotalı internet gibi dünyada eşi benzeri bulunmayan saçmalıklar uyduruyorlar. Bunu uydurduklari yetmiyormuş gibi kotasız kullanmak isteyenleri kaçak film ve müzik indiren potansiyel suçlular ilan ediyorlar. Bu çirkin söylemi de herkese yayarak “bakın kotasız kullananlar korsandır, kotalılar dürüsttür” tarzına getiriyorlar.

Bu ülkede kimin neyi nasıl kullanacağı kendini bağlar. Kimse kimseye “kotasız internetle korsanlık yaparsın dur ben seni bir sınırlandırayım” deme lüksüne sahip değildir. İnsanlar suçu kanıtlanmadığı sürece suçsuzdur.

Bu iş böyle giderse insanlar yakında ucuz internet kullanmanın farklı yöntemlerini de bulurlar merak etmesin kimse… Ne de olsa apartmana alınacak ve 10 daire arasında paylaştırılacak bir megabit internet 199 YTL, bir kez alınacak ve bu bağlantıyı tüm apartmana dağıtacak çoklayıcı 100 dolardır. Ucuzlama ya da ortak kullanma… Her iki durumda da halk kazanacaktır. Ama ikinci seçenekte daha doğmamış yeni şekil Türk Telekom ağır darbe yiyecektir.

Bu halk eninde sonunda, bütün yapılanlar ve aşağılamalara rağmen internete girecek. Bu noktada arkadan destek veren hükümet ve telekom çalışanları yerlerinde daha da yücelecekler. Kullanıcıların yanında olanlar hep birlikte yukarı doğru çıkacak. Ama bu halk geçmişte birçok örneği görüldüğü üzere önünde duran herkesin üstünden geçecek.

Serhat Ayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir