Suflörlere mi ihtiyaç var? Bizde çok gönderelim

Yok bildiğiniz gibi değil tiyatrom varda tiyatromu kapatıyorum işsiz kalan suflörlere iş aramıyorum.
Önce isterseniz kısa bir tanım yapalım sonra konumuza dönelim. Suflör ve suflözler, oyunu metinden izleyen, gerektiğinde oyuncuya sufle veren kişidir. Bütün prova ve oyun zamanı içinde yerlerinden ayrılmazlar. Oyunu ellerindeki metinden takip ederler.

Suflör ve suflözler rejisörün herhangi bir sanatçıyla yapacağı özel provaya da katılmak zorundadır. oyunculara, izleyicilere duyurmadan söyleyecekleri sözü veya cümleyi fısıldamak” Kısaca suflör, tiyatroda -ve dizilerde de- oyunculara, rollerdeki sözleri gizlice söyleyip hatırlatan kimse, fısıltıcı.

Suflörün ana görevi oyuncu veya oyuncular rolünü unutursa ona hemen hatırlatmada bulunmaktır, demiştik değil mi? Ama eğer oyuncu kendini suflöre kaptırırsa yani nasıl olsa suflör söylüyor onun dediğini aynen tekrar ederse vay o oyunun haline…Kuru kuru ne oynadığını bilmeyen, oyuna kendini oyuna kaptıramayan bir oyuncu görürsünüz sahnede…

İşte Türkiye’de son zamanlarda o kadar çok suflör piyasaya çıktı ki hükümete sağdan-soldan suflörlük yapıyorlar. Efendim Kıbrıs konusunda şöyle yapılmalıydı, iç piyasa böyle olmalı, ekonomi daha iyi olabilirdi, eğitimi böyle yaparsak daha iyi olur gibi sağdan –soldan o kadar suflör var ki hükümet bile ne yapacağını şaşırdı. İki gündür manşetlere bakarsanız (malum medya manşetlerine) efendim Genel Kurmay’a niye sorulmadı?

Niye muhalefetin haberi yok? Yok Cumhurbaşkanı üzüldü, ayıp oldu gibi…? Yok daha neler? Sanki hükümeti Başbakan değil de SUFLÖRLER yönetiyor….Yok öyle yağma…Eğer iktidar varsa, yönetim gücü de vardır. Muktedirdir gereğini yapar.

Peki efendim hükümet istişare yapmasın mı? Ha bir dakka şimdi orda duralım. İstişare başka, yani danışma, fikir alma başkadır. Birde tepeden inme suflörün dediğini aynen yapma başkadır…Türkiye’de bir hükümet var ve bu hükümet de kendisine verilmiş olan yetkiyi kullanıyor. Anayasa demiyor ki karar alacağın zaman ilgili kuruluşlara yani sana bağlı kuruluşlara danış diye…

Başbakan diyor ki “…Ama biz eğer her konunun bu şekilde Cumhurbaşkanı ile müzakeresini yapacak olursak o zaman bu hükümetin varlık nedeni ortadan kalkar. O zaman bu hükümet seçimle gelmiş bir hükümet olmaz. O zaman işte tam manasıyla bir başkanlık sistemi çalışıyor olur. Hükümet kendisine yasaların vermiş olduğu yetkiyi kullanıyor, bunun üstünde bir şey yapmıyor…”

Ama gelin de siz Türkiye’deki suflörlere bunu anlatın. Yok illa ki suflörlük yapacaklar. Kimler mi? Sivil toplum örgütleri, medya, benim dediğim olsun diyenler ve daha diğerleri… Ama artık tıpkı Özal’ın dediği nasıl olsa alışacaklar, alışacaklar, alışacaklar. Artık suflörlerle sanırım Türkiye’de iş kalmadı gibi. Onun için Afrika’da veya Muz Cumhuriyeti ülkelerine gitmelerinde fayda var diye düşünüyorum? Ne dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir