Suriye İçin Düğmeye Basıldı

Dünya basını, ABD’nin etkili gazetesi New York Times’ın “Amerika-Suriye çatışıyor” haberini okuyucularına savaş alarmı olarak duyurdu, “Yeni cephe açılıyor” diye yazdı.

WASHINGTON‘daki askeri ve siyasi kaynaklarına dayanılarak verilen haberde, ABD ve Suriye askerleri arasındaki çatışmalarda pek çok Suriyeli askerin öldüğü ileri sürüldü. Ayrıca, ABD birliklerinin planlı olarak sınır ötesine geçtikleri ve buralarda nokta operasyonları yaptıkları da kaydedildi.

ESAD DEVRİLECEK

New York Times, Amerikalı yetkililerin, Kamboçya’nın Vietnam savaşında oynadığı role benzer bir bir rolü Irak savaşında Suriye’nin oynadığını dile getirdiğine dikkat çekti. Savaşın kapıda olduğu belirtilen haberde, Bush’un, henüz Esad’ı devirecek stratejiyi imzalamadığı da belirtildi.

Suriye için düğmeye basıldı

Irak’taki özel ABD birlikleri, direnişçileri kovalama bahanesiyle Suriye topraklarına sızdı. Amerikan askerleri çatışmaya girdiği çok sayıda Suriyeli askeri öldürdü.

ABD Başkanı George Bush’un hedef ülkeler arasında gösterdiği Suriye’ye yönelik operasyonlar düzenlendiği bildirildi. ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times, Amerikan askeri ve siyasi kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, ABD ve Suriye askerleri arasında yaz aylarında uzun bir süre devam eden çatışmalarda pek çok Suriye askerinin öldüğü belirtildi. Haberde, ABD yönetimindeki üst düzey bir yetkilinin, direnişçilerin sınırdan geçişinin önünü kesmek için ABD askerlerinin birçok defa Suriye sınıra kadar ilerlediklerini söylediği ifade edildi.

YENİ HAREKAT PLANI

ABD ordusunun sınır ötesinden istihbarat elde etmek amacıyla küçük gizli ekipler kullanarak Suriye içlerinde özel operasyonlar düzenlemeyi planladığını da yazan gazete, Suriye sınırındaki askeri hareketliliğin Irak’taki anayasa referandumu öncesinde daha da yoğunlaştığını belirtti. Amerikalı yetkililerin her geçen gün daha sık şekilde, Kamboçya’nın Vietnam savaşında oynadığı role benzer bir bir rolü Irak savaşında Suriye’nin oynadığını dile getirdiğine dikkat çeken New York Times, bu ülkenin direnişçiler için bir üs, sınırdan para ve mühimmat akışının sağlandığı bir kaynak ve nihayet gölgeler savaşının yapıldığı bir yer olduğunu iddia etti. Gazete ayrıca, ABD Başkanı George Bush’un, gelecek haftalarda Suriye lideri Beşar Esad üzerinde daha fazla baskı oluşturabilmek için diğer yöntemlerin yanı sıra Suriye’ye karşı özel operasyonları da içeren daha fazla seçenek üzerinde durmaya başladığını da kaydetti.

RAPOR BEKLENİYOR

Bush’un, henüz Esad’ı devirmek için herhangi bir strateji ya da planı imzalamadığı ifade edilen haberde, bunun kısmen Esad’ın yerine kimin geçeceği konusundaki endişelerden kaynaklandığı yorumu yapıldı. Gazete, Washington’ın Esad yönetiminin bir değişim sürecine girmesi konusunda şimdilik umudunu, BM adına eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastini araştıran Alman savcı Detlev Mehlis’in bu ay içerisinde tamamlayacağı rapora bağladığını kaydetti.

Moskova’da İran zıtlaşması

Rusya ve ABD dışişleri bakanları dün yaptıkları görüşmede İran’ın nükleer enerji programını sürdürme hakkı konusunda bir uzlaşmaya varamadı. Moskova, Tahran’ın uranyum zenginleştirmeyi sürdürmesine izin verilmesini savunurken Washington bunu kabul etmiyor. Görüşmeler hakkında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşması NPT’ye üye bütün ülkelerin uranyum zenginleştirme hakkı var” dedi. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ise “NPT sadece haklar vermiyor, ayrıca yükümlülükler de getiriyor. Bu haklar meselesi değildir. Uranyumun zenginleştirilmesi konusunda İran’a güvenilebilir mi” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir