Taha Kıvanç`ın Söylemediği; Rotary`nin Prof. Dr. Celal Şengör İlgisi


 Taha Kıvanç`ın Aranan Kan Bulundu yazısını okumadan bu yazıyı okumayın

http://www.stargazete.com/politika/yazar/taha-kivanc/aranan-kan-h-l-bulunamadi-haber-392642.htm

Fehmi Koru`nun da gözünden kaçmadı. Prof.Şengör Uğur Dündar`ın son Program konuğu oldu.


Rotary International çıkartmasını son model bir arabada bu sabah görüp akabinde de Fehmi Koru`nun Star Gzetesi`de Taha Kıvanç müstear ismi ile yazdığı “Aranan Kan Bulundu” başlıklı 31 Ekim 2011 tarihli yazısında Uğu Dündar`ın Doğan Grubu bünyesinde son TV Programını Prof. Dr. Mehmet Celal Şengör ile yaptığına dikkat çekmesini görünce doğrusu her nasıl oldu ise Rotary ve Celal Güngör ismini yan yana getirme fikrine kapıldım.


Sahi Uğur Dündar Prof. Dr. Ali Mehmet Celal Şengör`ü son TV programında konuk ederek kimlere neyin mesasajını vermeye çalışmış olabilir dersiniz?


 


Bunun da kodlarnını İstanbul Rotary Kulübü Derneği`nin 6 ocak 2009 tarihli (http://rotary.ticaretnet.com/%5Cgenel%5C2006-2007%20DONEMI%5CKulup_Bul_Pdf%5C06%20Ocak%202009.pdf) toplantılarının PDF dosyasının linkinde görmek mümkün.


Bu arada Rotary hakkında bir kaç güvel ve enteresan bilgi paylaşalım,. 15 yıl faal üyelik yapan bir Rotary Kulübü mensubu Kıdemlı Faal Üyelik statüsüne kavuşuyor. Bir Rotaryen üye olduğunda artık mesleki sınıflamaya tabii olmuyor. Taha Kıvanç`ın yazısını okuduktan sonra bu Kıdemli Faal Üyelik konusunu tekrar bir gözten geçirmekte yarar ver diye düşünüyorum.


International Rotary kendi internet sayfasından duyurduğuna göre 2011 ylı itibari ile


 


Dünya Genelinde Rotary Üye Sayısı: 1.222.293


Dünya Genelinde Rotary Kulüp Sayısı: 34.118


Rotary`nin Türkiye`de 7500`ü aşkın üyesi var. Bu üyeler 230`un üzerinde Rotary Kulüp çatısında bir araya gelmiş bulunuyor. Bu kulühler Rotary International`in birer üyesi.


Rotary International Paul Harris Dostları için de bağış toplama organizasyonu yürüttüğü için bu bir milyonun üzerinde nitelikli üyeye sahip Rotary kuruluşlarına daha bir dikkatle bakmayı gerektiriyor.


Rotary Kulüpleri`nin diğer kurumsal organizasyonları ise şunlar:


Dünya Genelinde Rotaract Üye Sayısı: 195.040


Rotaract`lar 18 – 30 yaş arasında şahıslardan seçilerek üye yapılmakta olup bunların mesleki ve liderlik vasıflarının geliştirilmesi amaçlanmatka.


Br Rotaract kulübünün kurulması, bir rotary kulübünün kendi toplumunda üstlenebileceği en ödüle değer etkinliklerden biri olarak nitelendiriliyor(www.galatasarayrotaract.com)


Dünya Genelinde Rotaract Kulübü Sayısı: 8.480


 


Rotary Kulüplerinin diğer bir ilgi alanı ise Interact çatısı altında organize etmeye çalıştığı gençler. Rotary`nin sponsorluğunda gençler için hizmet kulübü olarak faaliyet gösteriyor. Üyeleri 14 – 18 yaşlarında veya lise çağındaki gençlerden oluşmaktadır, Interact gençlere anlamlı hizmet projelerine sevmle ortak olma fırsatı veriyor.


Dünya Genelinde Interact Üyesi Sayısı: 303.991


Dünya Genelinde Interact Kulübü Sayısı: 13.217


 


Rotary`nın diğer bir çalışması ise Rotary Community Corps. Rotary Kırsal Alanlar Birliği olarak da tercüme edilebilecek bu kavram çatıbı altında Rotary`nin hizmet anlayışını Rotary dışında da yaygınlaştırmak yatıyor. (www.antalya-rotary.org.tr)


Bir de Paul Harris Dostları adı altında toplanan bağışlar var. 1.000 Dolar ve üzeri bağış yapanlara özel bir sertifika mahiyetli üzerinde mavi bir taş olan bir rozet veriliyor. Bu rozetteki taşlar 5 taneye kadar çıkabiliyor.


Dünya genelinde her bir Rotary`nin senede bir defa Paul Harris Dostları için 1.000 dolar bağış yaptığını bir düşünün.. Sadece buradan sağlanacak yıllık gelir 1,222 milyar dolar yani 2,257 Trilyon TL yapar.


Hani her üye yılda bir kere 1.000 Dolar bağışlar ise…


Muazzam bir ufku olabiliyor anlayacağımız Rotary International çerçevesini oluşturan dostlar grubunun.


Halihazırdaki Rotary International`in başkanı Kalyan Banarjee. 2011 yılında Bill Gates ile buluşması ve Bill Gates & Melinda Gates Vakfı ile ortak işbirliği kapsamındaki çalışmanın çerçevesinin yaklaşık 500 milyon Dolar olduğu dikkate alındığında ortaya çıkan ivmenin katmadeğirini dünya genelindeki Rotary Kulüpleri katkısı ile siz düşünün.


Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin 26 Ekim 2011 Perşembe tarihli bölümünde Kaşif Kozinoğlu “bineanaleyh” sözcüğü ile meşhür BEYFENDİ ile konuşurken masaya dokundurduğu yüzükteki gönye neyin işeretiydi…


 


 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir