TANDOĞAN’DAN BEYAZ EFENDİLER GEÇTİ

Ankara Tandoğan Meydanında toplanmış bağırıyordu beyaz efendileri. Televizyondan izlerken onları ‘’Ne istiyor efendilerimiz yine acaba’’ diye düşündü zenci köle?

‘’Kendilerinden olmayan zenci bir başbakanın Çankaya’nın fildişi kulelerine taşınma ihtimaliyle paniğe kapılan onbinlerce hazımsız beyaz efendi, sözüm ona demokratik haklarını kullanıyordu’’

Bu ülkenin sahibi ve özde değil sözde demokrat beyaz efendilerimiz ‘’zencileri istemezüük’’ adlı bir mitingde bir araya gelmişti..

Ama oda ne?

Demokratik Türkiye diye bağırıyor ve buyuruyordu beyaz efendilerimiz. Sonra zenci köle kendi kendine sessizce sordu : ‘’Hangi demokrasi, nerede demokrasi, kime demokrasi?’’ O kalabalık gibi düşünüyorsan, yani beyazsan, ülkenin bütün siyasi ve bürokratik nimetlerinden faydalanabilirsin, iktidar da olursun müktedir de, Cumhurbaşkanı da olursun Genel Kurmay Başkanı da, Anayasa Mahkemesi Başkanı da olursun YÖK başkanı da, hakim de olursun savcı da..

Ama düşünmüyorsan beyaz efendilerin gibi, yani zaten rengin de siyahsa vay senin zavallı haline. Beyaz efendi buyurdu: ‘’Çöpçü ol, hademe ol, amele ol, hizmetçi ol ama sakın ha efendilerinin makamlarında olma. O makamlarda olmaman da yetmez, o makamların hayalini bile kurma. Binlerce kez sorduğu soruyu meydanda gördüğü manzaraya bakarak bir kere daha sordu zenci köle : Nedir bizim suçumuz? Niye beni beyaza döndürmek için bu işkence? Sonra ben siyahım ve böyle kalacağım diye yine sessizce söylendi zenci köle..

Belki bir beyaz efendi duyarda laiklik adlı kırbaçla sırtına vurur korkusuyla usulca söylendi. Sonra sustu belki duyulur diye. Sadece düşüneyim dedi ama ondan da korktu. Beyaz efendisi düşünmesini de yasaklamıştı ya hani. Sonra asıl efendiler efendisini hatırladı. Çektiği çileleri, katlandığı zulümleri hayal etmeye çalıştı..

Gözyaşlarıyla andı onu.. Ve ulular ulusunun verdiği cesaretle yeter beee! diye haykırdı korkusuzca.. bir gün, bir gün, bir gün.. diye üç kez tekrarladı cesurca..

Tandoğan’dan beyaz efendiler geçti, zenci köle düşündü…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir