Tarihi Yarımada’nın Lazerle Röntgeni Çekiliyor

İstanbul’un tarihi yarımadası yabancıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Şimdi yarımadadaki ne kadar tarihi eser varsa röntgeni çekiliyor.İlk etapta Tekfur Sarayı, Anemas Zindanları ve Süleymaniye Camii’nin taraması yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi (IMP) uzmanları, Tarihi Yarımada’da 400 kilometrelik yol ve 48 bin binanın lazerle röntgenini çekiyor.
IMP’de görevli 30 harita mühendisi, havadan ve yerden lazer tarama cihazlarıyla ve özel mobil görüntüleme aracıyla Tarihi Yarımada’nın üçboyutlu modelini çıkarmaya başladı.

Harita mühendislerinin lazer cihazıyla yaptığı taramanın yanı sıra, saatte 2-3 kilometre hızla hareket eden, ön tarafında 2, arkasında 4 kamera bulunan özel mobil görüntüleme aracıyla yapıların üçboyutlu dijital fotoğrafları çekiliyor. Çalışmayla, tarihi yapıların restorasyonunda rehber olması amacıyla Eminönü ve Fatih’teki tüm yapıların envanteri çıkacak.

Günde 900 binanın tarandığı sistemle, bugüne kadar Tekfur Sarayı, Anemas Zindanları ve Süleymaniye Camii’nin taraması yapıldı. Süleymaniye Camii’nin tarama çalışmaları 8 gün sürdü. 2 ay daha sürecek çalışma kapsamında tarihi yapıların da rölöveleri hazırlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir